تفاهم نامه اخذ وام از بانک توسعه اسلامی برای اجرای طرح فاضلاب غرب تهران به امضا رسید

تفاهم نامه اخذ وام از بانک توسعه اسلامی برای اجرای طرح فاضلاب غرب تهران به امضا رسید
تفاهم نامه اخذ وام از بانک توسعه اسلامی برای اجرای طرح فاضلاب غرب تهران با حضور رییس هیات اعزامی بانک توسعه اسلامی به ایران امضا شد .

   
 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا  ، در مراسم امضای این تفاهم نامه "سعید خانی اوشانی "مدیر کل دفتر وامها ،مجامع و موسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری ،' سید مهدی ثمره هاشمی ' مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور ،'عبدالله سو' رییس هیات اعزامی بانک توسعه اسلامی و 'محمد پرورش' مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران حضور داشتند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این مراسم گفت : یکی از دغدغه های زیست محیطی پایتخت ایران مسئله فاضلاب است از این رو با تلاش های انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان تهران و با پیگیری های شرکت آب و فاضلاب کشور هم اکنون پوشش جمعیتی فاضلاب تهران از 21 درصد در سال 1388 به بیش از 40 درصد افزایش یافته است که این میزان تا پایان امسال به بیش از 50 درصد خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: برای این که تمام جمعیت 11 میلیونی تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گیرند ، لازم است در پنج سال آینده پنج هزار و 200 کیلومتر باقی مانده از مجموع 9 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب تهران احداث شود و این در حالی است که تاکنون بیش از سه هزار و 800 کیلومتر از شبکه فاضلاب تهران تکمیل شده است.

این مقام مسوول گفت: از این رو لازم است در 20 نقطه پایتخت 20 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب احداث شود و از سویی اعتبار احداث 1200 کیلومتر از شبکه فاضلاب تهران از محل فروش حق انشعاب و احداث 1200 کیلومتر دیگر نیز توسط شرکت های آب و فاضلاب مناطق مختلف این شهر تامین مالی می شود.

وی ادامه داد: همچنین احداث 380 کیلومتر دیگر از محل فاینانس داخلی و 370 کیلومتر نیز از محل فاینانس خارجی صورت خواهد گرفت، ضمن آن که 100 کیلومتر دیگر نیز از محل اعتبارات بودجه ای تامین مالی می شود.

در این مراسم همچنین 'حمیدرضا کشفی' مدیر دفتر تجهیز مالی و جذب مشارکت های غیردولتی شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: از آنجایی که شرکت آب و فاضلاب کشور پروژه های متعددی در بخش های مختلف آب و فاضلاب دارد تنوع بخشی به تامین مالی این پروژه ها را در دستور کار خود قرار داده ایم که در این زمینه 700 میلیون دلار از بانک جهانی اخذ شده که بیش از 85 درصد از آن جذب شده است.

کشفی افزود: از سوی دیگر اخذ وام از بانک توسعه اسلامی نیز یکی دیگر از روش های تامین مالی پروژه های آب و فاضلاب در کشور است که که در این راستا تاکنون در پروژه‌های متعددی از جمله آبرسانی به قشم و قم،فاضلاب قم، کاشان و مشهد از این بانک وام اخذ شده است و هم اکنون نیز برای احداث تونل فاضلاب رو و تصفیه خانه غرب تهران از این بانک وام اخذ می شود.

وی خاطرنشان کرد: با اخذ این وام مجموع وام های دریافتی از بانک توسعه اسلامی برای پروژه های آب و فاضلاب به 700 میلیون یورو می رسد.

بر اساس پروژه فاضلاب غرب تهران دو واحد تصفیه خانه به ظرفیت هر یک 525 هزار نفر در شبانه روز و یک تونل فاضلاب رو به طول 12 کیلومتر و همچنین سه هزار کیلومتر شبکه فاضلاب احداث خواهد شد.

بر اساس تفاهم نامه ‌ای که چهارشنبه شب میان شرکت آب و فاضلاب استان تهران و نماینده اعزامی بانک توسعه اسلامی به امضا رسید، میزان وام دریافتی از بانک توسعه اسلامی برای اجرای پروژه فاضلاب غرب تهران 173 میلیون یوروست و این در حالی است که این پروژه در مجموع نیاز به 353 میلیون یورو اعتبار دارد که مابقی آن توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تامین مالی خواهد شد.

 

۷ آبان ۱۳۹۰ ۰۹:۴۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP