معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با فارس: سوال‌های استیضاح وزیر اقتصاد ،کلی است

معاون وزیر اقتصاد  در گفت‌وگو با فارس: سوال‌های استیضاح وزیر اقتصاد ،کلی است
رئیس کل سازمان سرمایه‌گذرای و کمکهای اقتصادی وفنی ایران با اشاره سوالات نمایندگان استیضاح کننده، گفت: این مسئله بیش از آنکه فنی باشد سیاسی است، وقتی به سؤالات نمایندگان دقت می‌کنیم، برخی سؤال‌ها کاملا کلی است به گونه‌ای که برای هر فرد می‌توان این سؤال را مطرح کرد.

بهروز علیشیری در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص کاهش شاخص فضای کسب و کار اظهار داشت: سقوط رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار چند دلیل دارد که دلیل اول آن فعالیت بهتر دیگر کشورها در این زمینه است.


وی ادامه داد: دلیل دوم ایجاد شاخص جدیدی به نام دسترسی به انرژی الکتریکی است که رتبه ایران را در این زمینه کاهش داد؛ ایران در این شاخص در رتبه 170قرار گرفته است.
رئیس کل سازمان سرمایه‌گذرای و کمکهای اقتصادی وفنی ایران درباره سایر شاخص‌های تاثیرگذار در رتبه فضای کسب و کار گفت: در شاخص ورشکستگی و حمایت از سرمایه‌گذار و همچنین شاخص ثبت شرکت‌ها که در سال‌های قبل حدود 30 رتبه بهبود داشته و به قوه قضائیه مربوط می‌شود در سال 89 کاهش یافته است.


وی افزود: بهبود فضای کسب و کار مربوط به یک دستگاه و یک قوه نمی‌شود، بلکه پنج شاخص به قوه قضائیه، پنج شاخص به قوه مجریه و همه این شاخص‌ها به قوانین و مقرراتی مانند قانون کار و تجارت، قانون آئین دادرسی مدنی مربوط است که به قوه مقننه مربوط می‌شود.
علیشیری با اشاره به گلایه قوه قضائیه از تعداد زیاد پرونده‌های ورودی گفت: معتقدم اگر اشتغال، درآمد و ازدواج افزایش یابد پرونده‌های ورودی قوه قضائیه کاهش خواهد یافت.


وی ادامه داد: راهکار ما در این باره تسهیل سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار است زیرا اگر هزینه‌ها کاهش و سرمایه‌گذاری افزایش یابد اشتغال ایجاد شده و پرونده های قوه قضائیه کاهش می‌یابد.
رئیس کل سازمان سرمایه‌گذرای و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، تاکید کرد: به نظر بنده کاهش رتبه ایران پدیده مثبتی است زیرا نشان می‌دهد سایر کشورها تلاش می‌کنند و ما باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهیم.


علیشیری در پاسخ به سؤالی در خصوص پیشنهاد این سازمان برای تسریع در اصلاح قوانین و مقررات مربوط به فضای کسب و کار گفت: در همین باره وقت ملاقاتی را با آیت‌الله شاهرودی درخواست کردیم و همچنین با آقای فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 روز چهارشنبه گفت‌وگویی انجام شد و نتیجه آن برگزاری نشستی برای بررسی ایده سازمان سرمایه‌گذاری خارجی شد.


وی افزود: ایده ما تدوین حدود ۳۰ ماده برای بهبود فضای کسب و کار است که بتواند بخش‌هایی از قانون تجارت و قانون کار را که به فضای کسب و کار مربوط می‌شود به صورت جداگانه تدوین و اصلاح کنیم.

علیشیری با اشاره به طرح مجلس برای بهبود فضای کسب و کار گفت: آن طور که اعلام شده این طرح این هفته در دستور کار کمسیون تخصصی مجلس قرار می‌گیرد،اما همانطور که قبلا گفتم تاثیر مستقیمی بر بهبود فضای کسب و کار نخواهد داشت.


وی با اعلام آمادگی برای تدوین لایحه مذکور گفت: ما آماده‌ایم قوانین مدنی، تجاری و حتی قانون صادرات و واردات را در قالب لایحه‌ای اصلاح کنیم که به لحاظ قانونی کسب و کار در سطح استانداردهای بین‌المللی قرار گیرد.
وی با اشاره به رتبه ۱۲ عربستان در فضای کسب و کار گفت: همانطور که این کشور توانست با استفاده از مشاوران بین‌المللی رتبه خود را بهبود دهد ما هم با برخی از اقدامات می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

* سوالات نمایندگان نشان می‌دهد استیضاح سیاسی است

علیشیری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره استیضاح وزیر اقتصاد اظهار کرد: این مسئله بیش از آنکه فنی باشد سیاسی است، وقتی به سؤالات نمایندگان دقت می‌کنیم برخی سؤال‌ها کاملا کلی است به گونه‌ای که برای هر فرد می‌توان این سؤال را مطرح کرد.


وی با بیان اینکه اختلاس موضوع مهمی است بیان کرد: در این باره کمیته سه جانبه دولت تشکیل شده و قوه قضائیه هم یک قاضی کار کشته را برای این پرونده تعیین کرده و همچنین مقام معظم رهبری هم دستور رسیدگی به این پرونده (اختلاس) را صادر کرده‌اند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ادامه داد: هیچ گاه کشورهای دیگر اجازه نمی‌دهند سلایق سیاسی و شخصی موجب تنش در وضعیت اقتصادی کشور شود.

* استیضاح جذب سرمایه‌گذاری خارجی را با مشکل مواجه کرده است

وی افزود: سرمایه یکی از عوامل مهم اقتصادی است که بسیار فرار است و در حال حاضر وقتی با سرمایه‌گذاران صحبت می‌کنیم می‌گویند با استیضاح وزیر و انتخابات مجلس صبر می‌کنیم.

علیشیری گفت: این مسئله به قدری بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاثیرگذار بوده که بنده شخصا در این زمینه با برخی از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی صحبت می‌کنم برخی از آنها می‌گویند که منتظر نتیجه این ماجرا هستند.


وی با اشاره به شرایط بین‌المللی و بحران وال‌استریت بیان کرد: امروزه عده‌ زیادی نظام سرمایه‌داری را ناعادلانه می‌دانند و معتقدند این نظام فقر را گسترش داده اما در کنگره مجلس نمایندگان آمریکا تمامی احزاب شرایطی را فراهم کردند که عرصه اقتصاد آسیب نبیند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد: اگر پرونده اختلاس مسیر حقوقی خود را به درستی طی کند حتما وزیر اقتصاد پاسخ‌های فنی و مستدل خود را به مجلس ارائه خواهد داد.

* هدف سال جاری حفظ رکورد جذب سرمایه‌گذاری سال گذشته است

وی در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: سرمایه‌گذاری مصوب از سال 84 تا 89 حدود 40 میلیارد دلار بوده که از این میزان 15 میلیارد دلار جذب شده و در شش ماهه اخیر 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مصوب شده و انتظار داریم رشد 124 درصدی سال گذشته ادامه یابد.


علیشیری  پیش‌بینی امسال برای سرمایه‌گذاری را حفظ وضعیت موجود عنوان کرد و گفت: وقتی در یک سال رکورد 124 درصد شکست می‌شود در سال بعد از آن تثبیت صورت می‌گیرد که پیش‌بینی ما همان رقم چهار میلیارد دلار سال گذشته است.

 

۷ آبان ۱۳۹۰ ۱۵:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP