رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در گفتگو با ایرنا اعلام کرد :طرح های بزرگ نفت و گاز به شرکت های چند ملیتی واگذار نمی شود

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در گفتگو با ایرنا اعلام کرد :طرح های بزرگ نفت و گاز به شرکت های چند ملیتی واگذار نمی شود
بهروز علیشیری رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: بر اساس برنامه های جدید، طرح های بزرگ دو تا چهار میلیارد دلاری نفت و گاز به شرکت های چند ملیتی واگذار نمی شود.

    
 
به گزارش روز شنبه ایرنا،' بهروز علیشیری ' با حضور در غرفه ایرنا در هجدهمین نمایشگاه بین المللی خبرگزاری ها و مطبوعات در خصوص فعالیت شرکت های کوچک در بخش نفت و گاز کشور، اظهار داشت: ایران هم اکنون در حال مذاکره با شرکت های کوچک و متوسط برای فعالیت در بخش نفت و گاز کشور است.

وی یکی از راهبردی های کشور را طراحی مدل مشارکت عمومی و خصوصی عنوان کرد و افزود: بر همین اساس دومین کارگاه آموزشی آن 28 تا 30 آبان ماه در تهران با حضور هفت مدرس بین المللی برگزار می شود.

معاون وزیر اقتصاد معتقد است که اگر در مدل سازی مالی در طرح های بزرگ و متوسط به ویژه طرح های زیر بنایی و توسعه ای فعال تر شویم، می توانیم در جذب سرمایه گذاری موفق باشیم.

علیشیری با بیان آنکه فضای ایران هراسی در عرصه اقتصاد موفق نبوده است، اظهار داشت: با وجود این امر شاخص های اقتصادی روند مطلوبی داشته، به نحوی که در دو سال گذشته شاخص سرمایه گذاری خارجی حدود 124 درصد رشد داشته است.

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران روند سرمایه گذاری خارجی در ایران را مثبت ارزیابی کرد، به نحوی که طی سال های 1384 تا 1389 نسبت به سال های 1379 تا 1383 رشد سرمایه گذاری خارجی کشور حدود 40 درصد بوده و از 40 میلیارد دلار مصوب قریب 15 میلیارد دلار ورودی سرمایه گذاری خارجی به کشور داشته ایم.

وی ادامه داد: در حوزه منابع مالی بین المللی و تامین مالی(فاینانس) که وزارت امور اقتصادی و دارایی در آن نقش داشته است، حدود 27 تا 30 میلیارد دلار فاینانس داشته ایم.

به گفته ی معاون وزیر اقتصاد ،از طریق فاینانس های تجاری کوتاه مدت ، میان مدت و خطوط اعتباری بانکی و تسهیلات توسعه ای برای طرح های زیربنایی و اوراق مشارکت ارزی در سال های 1384 تا 1389 حدود 30 میلیارد دلار منابع جذب شده است ، البته این رقم می توانست ظرف مدت یک سال جذب شود.

به گفته ی وی رقم مصوب سرمایه گذاری خارجی در شش ماه نخست سال جاری در بخش های صنعت و معدن، نفت،گاز و پتروشیمی ، مسکن و گردشگری حدود 5 میلیارد دلار بوده است که ورودی آن در سه ماهه نخست سال 1391 مشخص خواهد شد.

علیشیری در خصوص اهمیت نمایشگاه مطبوعات و نقش ایرنا در رسانه ها با بیان آنکه، ایرنا در فضای رسانه ای داخلی و بین المللی با توجه به موضوع جهاداقتصادی دارای نقش مهم و موثری است، اظهار داشت:با توجه به اینکه تهاجم نانوشته شده منفی علیه اقتصاد کشور وجود دارد، ارایه فرصت های اقتصادی کشور ازسوی رسانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: توجه به جهاد اقتصادی وظیفه تمام رسانه های کشور است و فضای موجود مطبوعاتی کشور منبعث با فضای موجود سیاسی است و متناسب با موضوع جهاد اقتصادی نیست و رسانه ها جو ملتهب از فضای اقتصادی را منعکس می کنند و ایرنا به عنوان رسانه مادر باید در تعادل فضای رسانه ای فعالتر باشد.

 

۷ آبان ۱۳۹۰ ۱۶:۰۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP