مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی خبر داد : صندوق سرمایه گذاری کشور های عضو گروه دی هشت، تشکیل می شود

مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی خبر داد : صندوق سرمایه گذاری کشور های عضو گروه دی هشت، تشکیل می شود
صادق اکبری مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری گفت: یکی از گروه های مهم اقتصادی که توسط کشورهای اسلامی تاسیس شده است، گروه هشت کشور توسعه یافته اسلامی ،تحت عنوان دی – هشت می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، اکبری در خصوص هدف اصلی ازتاسیس صندوق مشترک سرمایه گذاری، اعطای تسهیلات مالی به بخش خصوصی کشورهای عضو وکمک به صدورخدمات فنی و مهندسی کشورها و تلاش برای بهره گیری از ظرفیت های بخشهای خصوصی کشورها ازیکدیگر و همچنین ایفای نقش مکمل برای بانکهای تجاری میباشد.


وی در ادامه افزود :کشورهای عضو گروه دی هشت از توانمندی بالایی در حوزه های مختلف برخوردارند و توسعه همکاری های همه جانبه به کشورهای عضو این گروه از اهداف و سیاست های جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده است.


مدیر کل دفتر روابط اقتصادی خارجی ، در پاسخ به این سئوال که سابقه مربوط به  تشکیل صندوق سرمایه گذاری کشورهای عضو گروه دی – هشت ،چیست ؟افزود : پیشنهاد تاسیس این صندوق، برای اولین بار توسط رئیس جمهور کشورمان در جریان برگزاری ششمین نشست سران کشورهای عضو گروه دی – هشت که در تیر ماه سال 1387 در کشور مالزی برگزار گردید مطرح شد که به عنوان ابتکاری جدید، مورد استقبال همه اعضای گروه دی – هشت قرار گرفت و از جمله مصوبات نشست مذکور به شمار می رود.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : پس از تصویب طرح مذکور، وظیفه پیگیری و تاسیس این صندوق برعهده وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت که این مسئولیت و با تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و فنی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی  ، طرح اولیه و پیشنهادی کشورمان جهت تشکیل این صندوق تهیه و در زمان برگزاری هشتمین اجلاس سران عضو گروه دی – هشت که در تیر ماه سال 1389 در نیجریه برگزار گردید، بین اعضاء توزیع و با موافقت کشورها در بیانیه پایانی نیز درج گردید.


این مقام مسئول ،خاطر نشان کرد : همزمان ، رایزنی های لازم به منظور استقرار دفتر مرکزی این صندوق در تهران نیز انجام گرفته است و مصوبه هیات محترم وزیران به منظور تامین سرمایه اولیه طرف ایرانی و همچنین اختصاص ساختمانی مناسب به منظور استقرار تشکیلات این صندوق نیز اخذ گردیده است.


وی در ادامه اضافه کرد : تشکیل این صندوق سرمایه گذاری و استقرار دفتر مرکزی آن در تهران، منافع مهم و مثبت اقتصادی و تجاری و همچنین افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی کشورمان را در پی خواهد داشت.

 

۸ آبان ۱۳۹۰ ۰۹:۴۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP