وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد: تسهیلات صندوق توسعه ملی در شرف پرداخت به بخش خصوصی/رشد 110 درصدی جذب سرمایه‌های خارجی در سال‌های 88 و 89

وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد: تسهیلات صندوق توسعه ملی در شرف پرداخت به بخش خصوصی/رشد 110 درصدی جذب سرمایه‌های خارجی در سال‌های 88 و 89
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،شمس الدین حسینی گفت: منابع صندوق توسعه ملی در شرف پرداخت به بخش خصوصی است و باید بانک‌های عامل با انعقاد قرارداد عاملیت با بخش خصوصی، منابع این صندوق را هر چه سریعتر در اختیار بخش غیر دولتی قرار دهد

سخنگوی اقتصادی دولت از صدور مجوز بورس انرژی در شورای عالی بورس،در شرف پرداخت بودن منابع صندوق توسعه ملی، رشد 22،6 درصدی نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد و رشد 110 درصدی جذب سرمایه‌های خارجی در سال‌های 88 و 89 خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، سید شمس‌الدین حسینی اعلام کرد: شورای عالی بورس مجوز بورس انرژی را صادر کرد.
وی افزود:‌ درآمد دولت در 5 ماه سال جاری 21.5 درصد رشد کرد که بالاترین آن مربوط به مالیات‌ها با رشد 27 درصد بود، هزینه‌های جاری دولت نیز 14.6 درصد رشد کرده است که بالاترین هزینه‌ها مربوط به حقوق و دستمزد با 20 درصد رشد است.


حسینی افزود: تراز کلی و عملیاتی بودجه رو به بهبودی است و تلاش دولت بر این است سهم بیشتری از بودجه‌های جاری را اختصاص دهد.
وی گفت: در بخش انضباط پولی و مدیریت نقدینگی در چارچوب بسته سیاستی و نظارتی رشد نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد سال جاری 22.6 درصد بوده که نسبت به پایان سال 89 رقم 2.6 درصد رشد کرده و در یک سال منتهی به اسفند 89 رقم 25.2 درصد بوده است.


وزیر امور اقتصاد و دارایی از تنوع و ترویج عقود مالی اسلامی سخن گفت و اعلام کرد 3 عقد استصناع، مرابحه و خرید دین اخیرا با تدوین آئین‌نامه‌ها و ابلاغ بانک مرکزی در شبکه بانکی کشور قرار می‌گیرد.
همچنین در بازار پول، بازار سرمایه، بورس، فرابورس و بورس کالا انتشار اوراق بهادار مالی و اوراق مشارکت و صکوک اجاره دنبال می‌شود.


وزیر اقتصاد همچنین گفت: 10 پروژه فاینانس توسط بخش خصوصی در مرحله نهایی قرار گرفته است.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی به 21 میلیارد دلار رسیده، گفت: با تلفیق منابع داخلی و منابع سرمایه‌گذاران با بازار سرمایه از طریق پذیره‌نویسی آن، اوراق صکوک و مشارکت این منابع در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرد.


وی گفت: منابع صندوق توسعه ملی در شرف پرداخت به بخش خصوصی است و باید بانک‌های عامل با انعقاد قرارداد عاملیت با بخش خصوصی، منابع این صندوق را هر چه سریعتر در اختیار بخش غیر دولتی قرار دهد.
وی گفت: از سال 89 تا امروز در 17 ماهه شاخص کل بورس اوراق بهادار صد در صد رشد کرده و ارزش بازار بورس تهران در 5 ماه 6.6 درصد رشد کرده و نسبت به ابتدای سال 89 حدود 81 درصد رشد کرده است.


حسینی افزود: فرابورس به کمک بورس در امر تأمین مالی کشور آمده و در 5 ماه امسال 3 هزار میلیارد تن در فرابورس معامله شده در حالی که عدد مشابه سال قبل هزار میلیارد تومان بوده است.
سخنگوی اقتصادی دولت از افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی در بورس و فرابورس و انتشار صکوک اجاره توسط دو بانک خصوصی و یک شرکت هواپیمایی خبر داد و گفت: ارزش معاملات در بورس کالا 50 درصد رشد کرد و 6 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس کالا معامله شد و فرآورده نفتی، نفت کوره، پتروشیمی و نفت خام در بورس کالا عرضه می‌شود.


وی گفت: به دستور صریح رئیس جمهور و مصوبه دولت در بورس نفت کالاهایی مانند نفت خام، با هدف پیوند بین تجارت و سرمایه‌گذاری صادر می‌شود و شورای عالی بورس مجوز بورس انرژی را صادر کرد.
حسینی در مورد تعامل با اقتصاد جهانی گفت: سال گذشته 11.8 میلیارد دلار جذب منابع خارجی شامل 3.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شد که رشد چشمگیر جذب سرمایه‌ خارجی در دو سال 88 و 89در مجموع 110 درصد افزایش یافته است.


وی گفت: طبق تقویم میلادی رشد 124 درصد و تقویم شمسی 111 درصد افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اتفاق افتاد. همچنین 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های جذب کننده اختصاص می‌یابد، همچنین در بودجه سال جاری کمک صد میلیارد ریالی در اختیار سازمان سرمایه‌گذاری خارجی قرار می‌گیرد که به جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی اختصاص یابد.


حسینی افزود: پیش پرداخت فاینانس برای وام‌های توسعه‌ای به مبلغ 500 میلیون دلار درآمد مازاد در خدمت اقتصاد کشور قرار می گیرد و در راستای تعامل و افزایش صادرات غیر نفتی 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به صادرات در اختیار بانک توسعه صادرات با قرارداد عاملیت قرار می‌گیرد.
حسینی در زمینه گمرک و تجارت خارجی گفت: برای روانسازی تجارت پنجره واحد در گمرکات کشور ایجاد شده و درب‌های مشترک مرزی بین ایران و عراق و ایران و ترکیه راه‌اندازی شد.


وی افزود: سال گذشته با رشد 24 درصد صادرات غیر نفتی در 4 ماهه اول سال جاری رشد چشمگیری اتفاق افتاد و صادرات غیر نفتی سال جاری 42.5 درصد رشد کرد و از مرز 13.3 میلیارد دلار گذشت.
وزیر اقتصاد گفت: صادرات غیر نفتی بدون میعانات گازی 27 درصد رشد کرد و به مرز 10.2 میلیارد دلار نزدیک شد و در واردات 4 ماهه 18.4 میلیارد دلار با رشد 3.5 درصد نسبت به مشابه سال قبل کاهش اتفاق افتاد.
حسینی افزود: هدفمندی یارانه‌ها باعث شد از واردات گندم و بنزین جلوگیری و صرفه‌جویی 1.6 میلیارد دلار انجام شد. همچنین با افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و تبدیل پتروشیمی به تولید بنزین نه تنها تولید داخل جوابگوی مصرف کشور است بلکه صادرات بنزین نیز انجام می‌شود.


وی گفت: سال گذشته در 4 ماهه 1600 میلیون دلار واردات بنزین انجام شد که امسال کمتر از 50 میلیون دلار انجام شده که با توجه به تولید بیشتر از نیاز و راه‌اندازی ظرفیت جدید در تولید و صادرات بنزین خودکفایی صورت گرفته است.
سخنگوی اقتصادی دولت در این باره گفت: مصرف روزانه بنزین امسال به 55 میلیون لیتر رسیده در حالی که سال گذشته این رقم 60 میلیون لیتر بوده است و تولید بیش از نیاز مصرف کشور صورت گرفته است.
وی گفت: سال گذشته 2 اقدام طرح ضربتی استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی جهت تولید بنزین برای بی‌نیازی از واردات و همچنین با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مصرف بنزین کاهش یافت به گونه‌ای که در سال گذشته بنزین صادر شد و امسال نیز یک میلیارد لیتر بنزین آماده صادرات در کشور وجود دارد.


حسینی افزود: قانون بودجه اجازه صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی را به بخش خصوصی داده است حال ممکن است برخی از صنایع برای تلفیق با بنزین داخلی مقداری وارد کنند اما در هر حال بیش از نیاز کشور بنزین تولید شده است.

۸ آبان ۱۳۹۰ ۱۵:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP