نماینده اتاق بازرگانی در هیات سرمایه گذاری خارجی :ثبات سیاسی و اقتصادی کشورها، مهمترین عامل در جذب سرمایه گذاران خارجی است

نماینده اتاق بازرگانی در هیات سرمایه گذاری خارجی :ثبات سیاسی و اقتصادی کشورها، مهمترین عامل در جذب سرمایه گذاران خارجی است
حسین سلیمی مشاور و نماینده اتاق بازرگانی ایران در حاشیه بکصدو پنجاه و دومین جلسه هیات سرمایه گذاری گفت : ثبات سیاسی و اقتصادی کشورها مهمترین عامل در جذب سرمایه گذاران خارجی است و به جرات می توان گفت هیچ کشوری در دنیا نمی تواند به رشد چشمگیر اقتصادی دست پیدا کند مگر با جذب سرمایه گذاری خارجی و این نکته ای است که باید همواره مورد توجه مسولین کشور باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، سلیمی با اشاره به ثبات اقتصادی و سیاسی کشورها به عنوان مهترین عامل در جذب سرمایه گذاران خارجی گفت: سرمایه گذاران خارجی برای انتخاب مناسبترین و  بهترین مکان سرمایه گذاری در درجه اول به ثبات سیاسی و اقتصادی کشورها نگاه می کنند و در مراحل بعد سایر مزیتها،‌ مشوق ها و تسهیلات را مورد ارزیابی قرار می دهند.
مشاور اتاق بازرگانی در خصوص زمینه های فراهم کننده  ثبات اقتصادی  در کشور با اشاره به تئوریهای اقتصاد آزاد که مدتها در کشورهای مختلف تجربه شده است ،خاطر نشان کرد: یارانه ها و کمکهای حمایتی دولت باعث ضعف و تنبلی صنایع کشور و فعالیتهای اقتصادی می شود در حالیکه  اقتصاد آزاد و مشارکت بخش خصوصی باعث افزایش زمینه های رقابت در حوزه های اقتصادی می شود و هنگامی که صنایع تولیدی و کلیه فعالیتهای اقتصادی وارد بازی رقابتی شوند، قانون این بازی را یاد گرفته و البته در طولانی مدت شرایط برای کاهش نوسانات نرخ ارز و ثبات اقتصادی فراهم می شود.   
وی  در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص مزیتهای سرمایه گذاری ایران، ضمن بیان این مطلب که ایران به دلیل  دارا بودن امکانات و پتانسیل های  ویژه یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری است تصریح کرد:ایران علاوه بر دارا بودن تنوع آب و هوایی در شمال و جنوب کشور در یک زمان واحد که تقریبا در هیچ کشور دنیا دیده نمی شود به دلیل دسترسی به آبهای آزاد و خطوط حمل و نقل هوایی،‌ریلی و جاده ای نسبت به کشورهایی نظیر چین بهترین مکان برای سرمایه گذاری است.
سلیمی همچنین یاد آور شد :کشورهایی نظیر چین برای صادرات محصولات و دسترسی به بازارهای خارجی نیاز به طی مسیر 5 هزار کیلومتری دارند در حالیکه ایران در شعاع 500 تا 600 کیلومتری خود ،450 میلیون نفر از جمعیت کشورهای همسایه را به عنوان مصرف کننده تولیدات و محصولات خود در اختیار دارد و این امر باعث کاهش هزینه های حمل و نقل می شود که سرمایه گذاران خارجی نباید از این موضوع غافل باشند.
وی وجود نیروی کار جوان در ایران را از دیگر مزیتهای کشور برای جذب سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد و در ادامه افزود: خوشبختانه ایران کشوری است که از نظر منابع معدنی غنی است و  تمام مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف را  دارا می باشد که این امر بخش خصوصی را از وارد کردن مواد اولیه بی نیازکرده و باعث کاهش قیمت تمام شده محصولات می شود. 
این فعال اقتصادی ضمن بیان این مطلب که سرمایه گذاران خارجی علاوه بر ورود سرمایه به کشور باعث انتقال  دانش، فن آوری و  تکنولوژی جدید به کشور شده و به دلیل ارتباطات بین المللی به راحتی می توانند محصولات خود را صادر کنند، در خصوص تغییر دیدگاه مسولین و مدیران کشور نسبت به  سرمایه گذاری خارجی تاکید کرد .
وی در ادامه افزود: اتاق بازرگانی ایران جایگاه قانونی فراهم ساختن و هموارکردن مسیر فعالیت بخش خصوصی و پل ارتباطی این بخش با سرمایه گذاران خارجی می باشد که به عنوان زبان مشترک بخش خصوصی داخلی و خارجی به فرایند سرمایه گذاری در کشور سرعت می بخشد.
سلیمی در پایان خاطر نشان کرد: من به جرات می توانم بگویم  هیچ کشوری  در دنیا نتوانسته و  نمی تواند به رشد چشمگیر اقتصادی دست پیدا کند مگر با جذب سرمایه گذاری خارجی و این نکته ای است که باید همواره مورد توجه مسولین کشور باشد.
 

۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP