درباره کاهش رتبه فضای کسب و کار ایران؛ علیشیری در گفت‌وگو با ایسنا: رقبــا بــــه‌شدت در حـــال فعالیت‌اند، مولفه دسترسی به انرژی الکتریکی رتبه ما را کاهش داد

درباره کاهش رتبه فضای کسب و کار ایران؛ علیشیری در گفت‌وگو با ایسنا: رقبــا بــــه‌شدت در حـــال فعالیت‌اند، مولفه دسترسی به انرژی الکتریکی رتبه ما را کاهش داد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از ایسنا، رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری، کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تاکید کرد که افت رتبه ایران در فضای کسب و کار جهانی به این علت است که دیگران در این عرصه بهتر از ما فعالیت کرده‌اند.

 

 

بهروز علیشیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که تغییر رتبه فضای کسب و کار کشورها دو مولفه دارد که یکی فعالیت‌های داخلی و دیگری فعالیت‌های رقباست، افزود: در واقع کشورها در عرصه فضای کسب و کار در یک پیست دوی بین‌المللی قرار گرفته‌اند و اگرچه هر کس به اندازه خودش تلاش می‌کند، اما رقبا نیز به شدت درحال فعالیت هستند.

وی با بیان این‌که این نشان می‌دهد بقیه کشورها چقدر به شاخص فضای کسب و کار توجه و از مشاوران بین‌المللی استفاده می‌کنند، افزود: در بسیاری از کشورها شورای عالی کسب و کار زیر نظر بالاترین مقامات تصمیم‌گیر کشور درست شده تا فضای کسب و کار بهبود یابد.

علیشیری تاکید کرد: حوزه کسب و کار کشور بهبود پیدا نمی‌کند، مگر این که این موضوع به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسوولان تراز اول کشور تبدیل شود.

رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری، کمک‌های فنی و اقتصادی ایران ادامه داد: پنج شاخص موجود در فضای کسب و کار به قوه قضاییه ارتباط دارد که یکی از شدیدترین افت‌های بیش از 20 پله‌یی ما مربوط می‌شود به یکی از شاخص‌های مرتبط با این قوه. با این وجود ما قصد داریم ملاقاتی با رییس این قوه داشته باشیم تا موضوعات مرتبط با این عرصه در آن ملاقات بحث شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه برخی از مولفه‌ها نیز به دولت مربوط است، گفت: ‌البته همه آن‌ها به مجلس شورای اسلامی مرتبط می‌شود، یعنی مجلس باید قانون تجارت و قانون آیین دادرسی را تغییر دهد.

وی تاکید کرد که موضوع فضای کسب و کار حتی از سطح یک وزارتخانه یا یک قوه هم بالاتر است.

علیشیری با بیان این که در سال گذشته ایران فعالیت‌های بسیار خوبی برای بهبود فضای کسب وکار در کشور داشته است، ادامه داد: با این وجود بقیه کشورها بهتر از ما کار کرده‌اند. از سوی دیگر، یک مولفه جدید به نام دسترسی به انرژی الکتریکی برای اولین بار در شاخص فضای کسب و کار وارد شده که فکر می‌کنم رتبه ایران در این شاخص 162است، یعنی این شاخص جدید به یکباره وارد معادله شده و رتبه ما به شدت کاهش داده است.

۱۰ آبان ۱۳۹۰ ۱۴:۳۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP