نماینده فائو در ایران خبرداد: افزایش ارزش صادرات تن‌ماهیان در بازارهای بین‌المللی

نماینده فائو در ایران خبرداد: افزایش ارزش صادرات تن‌ماهیان در بازارهای بین‌المللی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از ایسنا،نماینده سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد در ایران از افزایش ارزش صادرات تن‌ماهیان در بازارهای بین‌المللی خبر داد و گفت: کشورهای تایلند و ژاپن واردکنندگان عمده تن‌ماهیان منجمد هستند و آمریکا واردکننده اصلی تن‌ماهیان کنسرو شده با میزان جذب ‌٢٠٠ هزار تن است.

 

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، نورالدین مونا در مراسم افتتاح کارگاه آموزشی ملی فعالیت‌های شناور و ساحل، کنترل کیفیت، قابلیت ردگیری و صید در شهرستان بندرعباس اظهار کرد: تجارت بین‌المللی ماهیان و محصولات شیلاتی به‌طور قابل ملاحظه‌ای به اقتصاد کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

وی افزود: همچنین تجارت بین‌المللی ماهیان حدود ‌١٠٠ میلیارد دلار است که هشت درصد ارزش آن را تن ماهیان به خود اختصاص داده‌اند لذا تجارت بین‌المللی تن ماهیان در رده حدود هشت میلیارد دلار قرار دارد و طبق آمارهای فائو در سال ‌٢٠٠٨ صید کلی تن ماهیان و گونه‌های مشابه آن ‌٦/٣ میلیون تن است.

مونا گفت: گونه‌های اصلی بازار از جمله آلبا کور، چشم درشت، آبی باله، اسکیپجک و زرد باله حدود‌٤/٢ میلیون تن را به خود اختصاص داده است.

نماینده فائو در ایران تصریح کرد: کشورهای تایلند و ژاپن واردکنندگان عمده تن‌ماهیان منجمد هستند و آمریکا واردکننده اصلی تن‌ماهیان کنسرو شده با میزان جذب ‌٢٠٠ هزار تن است.

به گفته وی اگرچه به دلیل صید بی‌رویه بعضی گونه‌ها میزان ذخایر کاهش یافته اما ارزش صادرات در بازار بین المللی به دلیل تجارت در محصولات ارزش افزوده، افزایش یافته است.

مونا تصریح کرد: پروژه فائو با عنوان بهبود فعالیت‌های پس از برداشت و توسعه پایدار بازار شیلاتی تن‌ماهیان و سایر گونه‌های سطح‌زی بزرگ در منطقه اقیانوس هند به این گونه‌های مهم ماهیان در تجارت بین‌المللی می‌پردازد. موارد زیادی از فسخ واردات تن ماهیان در بازارهای عمده آمریکا و اروپا وجود داشته است که بیشتر این موارد ناشی از فعالیت‌های پس از برداشت نامناسب است لذا پرژه منطقه‌ای در برگیرنده کشورهای هند، ایران، مالدیو، پاکستان و سریلانکا حائز اهمیت فراوان است.

نماینده فائو در ایران یادآور شد: پروژه برنامه همکاری‌های فنی، شامل آموزش ماهیگیران در فعالیت‌های روی شناور و ساحل به منظور ارتقاء کیفیت و ایمنی صید تن ماهیان و آموزش بازرسان شیلات در اجرای کنترل کیفی منطبق با الزامات بازار بین المللی است.

وی تصریح کرد: اطمینان کامل دارم که از طریق همکاری سازنده فائو و سازمان شیلات ایران نه تنها می‌توان پاسخگوی نیازهای بخش شیلات کشور بود بلکه تجربیات و دانش ایران را می‌توان با کشورهای دیگر منطقه و حتی فراتر از آن به اشتراک گذاشت.

۱۰ آبان ۱۳۹۰ ۱۴:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP