تا پایان امسال ذخایر صندوق توسعه ملی از مرز 30 میلیارد دلار عبور می کند

تا پایان امسال ذخایر صندوق توسعه ملی از مرز 30 میلیارد دلار عبور می کند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از ایرنا،عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت که ذخایر این صندوق تا پایان امسال از مرز 30 میلیارد دلار عبور می کند.

 

'محمود دودانگه' که در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در غرفه ایرنا حضور یافته بود،افزود: براساس پیش بینی قانون در سال اول برنامه پنجم توسعه باید 20 درصد از درآمد فروش نفت و میعانات گازی در صندوق توسعه ملی ذخیره شود که هم اکنون موجودی آن از مرز 23 میلیارد دلار گذر کرده و انتظار می رود تا پایان سال به 30 میلیارد دلار برسد .

وی ادامه داد : یکی از ظرفیت های قانونی مهمی که در قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده ، قانون تشکیل صندوق توسعه ملی است که سازو کار و ادبیات حاکم بر آن متناسب با سیاست های ابلاغی رهبری در اصل 44 است.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه این صندوق با اختصاص تسهیلات و با هدف توسعه بخش خصوصی و بخش های زاینده و مولد اقتصادی شکل گرفته است، اظهار داشت: راه اندازی صندوق مصادف با قانون هدفمندی یارانه ها شده و از اولویت های پرداخت تسهیلات آن این است که در بهینه سازی منابع انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: در بخش صنعت و معدن هم اولویت با حوزه هایی است که به بهینه سازی مصرف انرژی اقدام کنند و تمام بنگاه هایی که پیش از این با توجه به ارزان بودن قیمت انرژی از تکنولوژی های انرژی براستفاده می کردند با منابع ارزی صندوق توسعه ملی قادر به واردات فناوری های جدید با مصرف کم انرژی خواهند بود.

وی تامین منابع ارزی برای دستگاه های ذیربط را از مهمترین اهداف تشکیل صندوق توسعه ملی بیان کرد و افزود: مذاکرات زیادی با دستگاه هایی همچون وزارت صنعت ، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی که نیاز ارزی دارند نیز صورت گرفته است .

به گفته دودانگه، همچنین با بانک های عامل جلساتی برگزار شده و اولین قرارداد عاملیت با بانک صنعت و معدن به ارزش 2.5 میلیارد دلار منعقد شده، تخصیص های لازم هم انجام می شود تا سرمایه گذاری لازم در بخش صنعت معدن و تجارت صورت گیرد.

دودانگه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با بانک کشاورزی همچنین گفت: علاوه براین با بانک توسعه صادرات برای پشتیبانی از صادرات کالا و خدمات قرار دادی به ارزش 2 میلیارد دلار درحال نهایی شدن است و امید می رود در اسرع وقت قرارداد منعقد شود.

وی مذاکرات با بانک مسکن را ازدیگر اقدامات این صندوق برای حمایت ارزی ذکر کرد و اضافه کرد: با وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی مذاکرات انجام شده و تخصیص های این بخش به صورت ریالی هم انجام پذیر است.

دودانگه از قرارداد عاملیت با بانک صنعت ومعدن نیز خبرداد و گفت :پرداخت های آن شروع شده است.

وی با اشاره به برنامه صندوق توسعه ملی برای حمایت از حمل و نقل اظهار داشت:برای اختصاص منابع به توسعه ناوگان هوایی در خواست هایی شده و در حال بررسی هستیم ضمن اینکه یک تکلیف قانونی برای توسعه مترو در کلانشهرها برای صندوق توسعه ملی وجود دارد که این اقدام در دست پیگیری است .

۱۱ آبان ۱۳۹۰ ۱۳:۰۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP