گیاهان دارویی، فرصتی برای اشتغالزایی

گیاهان دارویی، فرصتی برای اشتغالزایی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،گیاهان دارویی، فرصتی برای اشتغالزایی است، در حالی که در دنیا به گیاهان دارویی به عنوان فرصتی اشتغالزا نگریسته می شود ، اما این استعداد هنوز در ایران به فرصتی اشتغالزا تبدیل نشده است.

 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ میلیونها نفر از مردم جهان در زمینه کشت، برداشت، فرآوری و سایر جنبه های گیاهان دارویی فعالیت دارند، بطوریکه فقط درکشور چین 100 میلیون نفر به کار گیاهان دارویی اشتغال دارند.


هم اینک حدود 100 شرکت بزرگ و برتر در دنیا در صنعت داروسازی فعالیت دارند و در کشور ما هم 46 کارخانه تولید گیاهان دارویی فعالیت می کند.


وجود 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهان در ایران ، شرایط مساعدی برای کشور پهناور ایران به لحاظ بهره مندی از اکولوژیک منحصر به فرد فراهم کرده که این شرایط زمینه رشد و نمو گیاهان دارویی را مساعد کرده است .


از 200 هزار گونه گیاه دارویی شناخته شده در جهان ، بیش از 90 درصد در ایران وجود دارد و سالانه 20 هزار تن گونه گیاهان دارویی در کشور تولید می شود.


جوقاسم، پیچک، گشنیز، نعناع، قره داغ، بنه، بارهنگ، آویشن، سماق، نسترن، سنبل الطیب و ترشک مهمترین گیاهان دارویی کشور است.


ایران یکی از کشورهای صادر کننده انواع گیاهان دارویی و صنعتی به دیگر نقاط جهان است و بر اساس اعلام کارشناسان، سالانه تا 4 هزار تن محصول گیاهان دارویی و خوراکی به ارزش 8 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر می‌شود .


اگر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهای شیمیایی و سنتزی به شدت رواج یافته ، ولی به سرعت آثار زیان بار آنها سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی شده است.


براساس آمار سازمان بهداشت جهانی ، بیش از 80 درصد از مردم دنیا برای درمان انواع بیماریها از 200 گونه گیاه دارویی متداول استفاده می کنند.

هم اکنون بیش از 340 قلم دارو، 60 قلم ترکیبات آرایشی و همچنین 14 قلم دارو برای مصارف دامپزشکی با منشاء گیاهی ، بوسیله 41 شرکت داروسازی گیاهی در کشور تولید می شود.


کارشناسان معتقدند داروهای گیاهی فعل و انفعال شیمیایی ندارند ، سازگاری بهتری با بدن داشته و عوارض ناخواسته ندارند و ارزانتر از داروهای شیمیایی هستند، در نتیجه با استقبال گسترده مردم برای درمانهای سنتی روبرو شده اند بطوریکه میزان فروش گیاهان داروئی که در عطاری ها عرضه می شود، صدها برابر فروش داروهای عرضه شده در داروخانه ها است .


از دیگر نقاط قوت توسعه صنعت گیاهان دارویی درکشور ، وجود امکانات مناسب تحقیقاتی در دانشکده های داروسازی و حضور متخصصان مختلف در زمینه های مرتبط با صنعت گیاهان دارویی است، بطوریکه یکی از بهترین زمینه های سرمایه گذاری داروسازی کشور همین صنعت است .


در این راستا استان مرکزی هم به لحاظ قرار گرفتن در زاویه برخورد 2 رشته کوه البرز و زاگرس ، دارای شرایط آب و هوایی متنوعی است که یک چهارم گیاهان دارویی کشور در این استان می روید.


تنوع گیاهان دارویی استان مرکزی بیش از هشت هزار گونه است، به طوری که تاکنون بیش از 1350 گونه گیاهی از سطح استان جمع آوری شده است و در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی نگهداری می شود.


از مهمترین گیاهان دارویی شناسایی شده در استان مرکزی می توان به بومادران، ترخون، موسیر ، درمنه ، سیر ، تره ، تاج خروس ، شوید ، بابا آدم ، بابونه بهاری ، درمنه دشتی ، موسیر، تره کوهی ، ختمی ، گاوزبان ، زیره کوهی ، شاهدانه ، گلرنگ ، کنگر فرنگی و همیشه بهار اشاره کرد.

۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP