علیشیری خبر داد :بزرگترین کارگاه تخصصی بین‌المللی شیوه‌های نوین تامین مالی کشور در تهران،برگزار می شود

علیشیری خبر داد :بزرگترین کارگاه تخصصی بین‌المللی شیوه‌های نوین تامین مالی کشور در تهران،برگزار    می شود
بزرگترین کارگاه آموزشی تخصصی مدل‌سازی تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای، زیربنایی و صنعتی کشور با حضور سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی و 6 تن از مدرسین و صاحبنظران ارشد بین المللی در تاریخ 28 تا 30 آبان ماه سال جاری در محل هتل همای تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی  ،افزود : این کارگاه تخصصی تحت عنوان مدل سازی مالی مشارکت بخش عمومی – خصوصی ( Public-Private Partnership) بنا دارد با بهره‌گیری از تجربیات بین‌المللی مدرسین و مشاورین بین‌المللی ابزارهای جدیدتامین مالی را در سطح جهان را به مخاطبان خود، بویژه سیاست‌گزاران و برنامه ریزان توسعه اقتصاد کشور و بخش های توسعه‌ای حوزه‌های حمل و نقل (اتوبان‌ها، فرودگاه‌ها، متروها، خطوط ریلی، بنادر و کشتیرانی) و حوزه نیرو (نیروگاه‌ها، سدها، و شبکه‌های آبیاری تبدیل زباله به انرژی)، حوزه‌های صنعتی و معدنی، نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ابزارهای متفاوت تجهیز منابع مالی شیوه اسلامی (صکوک) را عرضه نماید.


به گفته وی  ،مشارکت بخشهای عمومی و خصوصی از جمله شیوه‌های اجرایی طرحها،‌ بویژه پروژه‌های زیربنایی کشورهاست و علیرغم آنکه مدت زیادی از اجرای این شیوه نمی‌گذرد، از استقبال بسیار خوبی در سطح جهان برخوردار شده،  به نحوی که نهادهای مالی و اقتصادی بین‌المللی گزارشات و کتابهای بسیاری در این زمینه تدوین و منتشر نموده‌اند.


به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری در عین حال خاطرنشان کرد؛ هدف اصلی این کارگاه آموزشی سه روزه، مطابق با سیاست‌های کلی نظام و قانون برنامه پنجم توسعه کشور، پیوند زدن و هم افزایی میان سرمایه‌های ملی (بودجه عمومی دولت) و شرکت  های سرمایه‌گذاری عمومی ،منابع صندوق توسعه ملی، با سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی است.


معاون وزیر اقتصاد یادآور شد :این شیوه به بهترین شکل ممکن قابلیتهای بخشهای خصوصی و عمومی کشور را با یکدیگر ترکیب و هماهنگ می‌نماید و امکان برخورداری از منابع مالی خصوصی برای اجرای طرحهای دولتی را فراهم می‌سازد.


این مقام مسئول در عین حال خاطر نشان کرد :ارزیابی چرخه یک پروژه از امکان سنجی تا اجرا، مسائل حقوقی تامین مالی پروژه ای و الگوی ریسک، ارزیابی بازارهای سرمایه ، راه حل های تامین مالی اسلامی، تضامین قابل ارائه و تجارب سایر کشورها و بویژه بررسی تجربیات و پروژه‌های موفق، مطالعه موردی  بخش های حمل ونقل و هوانوردی  ،انرژی ،آب و فاضلاب  و امور زیربنایی در پروژه های مشارکت دولتی-خصوصی از جمله موضوعاتی است که در این همایش سه روزه مورد بحث و بررسی واقع خواهد شد.


مشارکت بخش عمومی-خصوصی نقطه عطف سرمایه گذاری در پروژه های زیر بنایی


رییس کل سازمان سرمایه گذاری  تصریح کرد : در همین راستا، برخی دانشگاههای معتبر جهان نیز شیوه‌های اجرای طرحها به روش مشارکت بخش عمومی-خصوصی را در سطوح تحصیلات تکمیلی ارائه و تدریس می‌نمایند. در این شیوه عملاً بخشهای عمومی و خصوصی بصورت مشارکتی اجرای طرح را بر عهده می‌گیرند و هر یک از طرفین ریسک های مربوط به حوزه تخصصی کار خود را بعهده خواهد گرفت.


علیشیری در پایان اظهار امیدواری کرد ، آشنایی نهادها و دستگاههای  گوناگون کشور با شیوه‌های نوین تامین مالی و اجرای موثر طرحها منجر به دور جدیدی از فعالیتهای سرمایه‌گذاری، اعم از داخلی و خارجی شود.


 شایان ذکر است این کارگاه آموزشی و جلسات تخصصی جانبی آن، دومین کارگاه بین‌المللی مشارکت بخش عمومی و خصوصی است و اولین کارگاه در تیر ماه سال گذشته توسط سازمان سرمایه‌گذاری با مشارکت بانک توسعه اسلامی برگزار گردید.


گفتنی است در این کارگاه آموزشی ، سازمانهای تخصصی، معاونت راهبردی رئیس جمهوری، وزارتخانه های نفت، نیرو، راه و ترابری ، شرکت‌های آب و فاضلاب کشور، مناطق آزاد تجاری و صنعتی، بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، بانک های دولتی تخصصی و تجاری کشور و شرکت‌های فنی و مهندسی ، شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و سازمان‌ دهداریهای کشور و سایر دستگاه‌های تخصصی شرکت خواهند کرد.


بر پایه این گزارش ،اطلاعات تکمیلی  مربوط به این همایش به همراه رزومه اساتید بین المللی بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نشانی
www.investiniran.ir  و  www.iicic.comقرار دارد.

 

۲۳ آبان ۱۳۹۰ ۱۳:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP