وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد : رشد اقتصادی و کاهش بیکاری در گرو تغییر شیوه تأمین مالی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی  تاکید کرد : رشد اقتصادی و کاهش بیکاری در گرو تغییر شیوه تأمین مالی است
کارگاه بین المللی تخصصی مشارکت عمومی و خصوصی با حضور سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران بخشهای دولتی و خصوصی صبح امروز در محل هتل هما آغاز به کار کرد .

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،سیدشمس‌الدین حسینی در دومین کارگاه آموزشی بین المللی مشارکت بخش عمومی و خصوصی با بیان این‌که یکی از دلایل عدم اجرای به موقع و تاخیر در بهره برداری عمرانی در کشور به کار گیری  روش تامین مالی آنها است ،گفت: شیوه تامین مالی در سه بخش دولت ،عمومی و بنگاه به لحاظ حجم و روش دچار کاستی است .


حسینی با بیان این که ما هم اکنون در تامین مالی بسیار سنتی عمل می‌کنیم و روش‌های موجود قطعا باید مورد بازبینی قرار بگیرد، گفت: لازمه رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد و کاهش نرخ بیکاری به هفت درصد بازبینی در روش‌های تامین مالی است.


وزیر امور اقتصادی ودارایی با بیان این که تامین مالی هم اکنون به دو شیوه استفاده از منابع عمومی و یا استقراض منحصر شده است ،گفت: این دو روش تبعاتی دارد از جمله این‌که وقتی بخش عمده‌ منابع عمومی کشور متکی به درآمد نفتی است، نوسان این درآمد منابع مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


وی یکی از دلایل افزایش تورم در سال‌های گذشته را اراده برای کارهای عمرانی بیشتر ولی با همین شیوه تامین مالی دانست و گفت: تامین مالی به شیوه کنونی سبب کندی و تاخیر دوره اجرای طرح‌های عمرانی شده است و در حالی که در قانون بودجه تصریح شده است که تخصیص اعتبارات عمرانی باید متناسب با پیشرفت پروژه باشد اما در حال حاضر اتفاق برعکسی رخ داده به طوری که یکی از دلایل کندی پروژه‌ها عدم تخصیص به موقع اعتبارات آن‌هاست.


حسینی با تاکید بر این‌که تاخیر در اجرای پروژه بخش قابل توجهی از سرمایه‌های کشور را در پروژه‌های عمرانی حبس می‌کند و منجر به کاهش کارآیی و بهرهوری سرمایه می شود ، افزود: از سوی دیگر وقتی بخش دولتی دسترسی‌ آسان‌تری به منابع عمومی داشته باشد ،سهم بخش غیر دولتی در آن بیشتر کاهش می یابد.


وزیر امور اقتصادی ودارایی در پایان از لزوم همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی در تامین پروژه‌های مالی تاکید و خاطرنشان کرد: اگر تامین مالی از حالت سنتی کنونی خارج شود کارهای عمرانی با شدت بیشتری جلو خواهد رفت.


سرعت بخشی  و افزایش کارآیی مالی  پروژه ها ،با الگوی مشارکت دولتی _خصوصی


به گزارش خبرنگار ما ،بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه برگزاری کارگاه بین المللی  تخصصی  مشارکت بخش عمومی- خصوصی را  زمینه ساز  پیوند و ائتلاف این دو بخش در پیشبرد پروژه های زیبنایی و توسعه ای کشور دانست.


علیشیری ضمن بیان این مطلب که سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران  برای دومین سال متوالی اقدام به برگزاری همایش بین المللی  تخصصی مشارکت بخش عمومی – خصوصی نموده است، اظهار داشت:وظیفه سازمان سرمایه گذاری نشر و گسترش دانش تخصصی در مورد نحوه تامین مالی پروژ ه های بزرگ است و وظیفه سایر دستگاهها و ارگانهای شرکت کننده در این کارگاه آموزشی استفاده از روشهای مختلف تامین مالی در اجرایی کردن این پروژه ها می باشد.


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این مطلب که برای رسیدن به نرخ رشد هشت  درصدی  ناچار به استفاده از روشهای مختلف تامین مالی از جمله مشارکت بخش عمومی- خصوصی هستیم، تصریح کرد:برگزاری این کارگاه بین المللی با برگزاری همایشها و کنفرانس های دیگر که صرفا با هدف اطلاع رسانی برگزار می شوند  متفاوت است و هدف اصلی این کارگاه آموزش و یادگیری روشهای مختلف تامین مالی می باشد.


علیشیری افزود: ما ناگزیریم که از سایر منابع نظیر بانک های تجاری، بانک های توسعه ای، شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری، و منابع بخش خصوصی داخلی و خارجی به همراه منابع دولتی استفاده کنیم، و لازم است به سمت مدل های مشارکتی پیش برویم که موجب هم افزایی در تجهیز منابع ملی و بین المللی می شود.


وی یادآور شد: اگر چه این مدل در بخشی از کشورهای جهان جا افتاده، در ایران هنوز بین دستگاه هایی که وظیفه اصلی برای انجام و اجرای پروژه ها را دارند، این مدلسازی کمتر اتفاق افتاده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد  : این گونه مدل سازی می تواند نخست، اجرای پروژه ها را شتاب بخشد و دوم اینکه کارایی و اثر بخشی مالی و بازدهی کار را ارتقا دهد و در عین حال موجب بهبود ارائه خدمات عمومی به مردم شود.


این مقام مسئول در پایان اظهار امیدواری کرد با برگزاری این کارگاه آموزشی تخصصی و بین المللی پیوند عمیق  بین منابع مالی بخش دولتی و خصوصی کشور برقرار شود و از این طریق و با اجرایی شدن پروژ ه های بزرگ عمرانی و زیر بنایی کشور به رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه های توسعه ای کشور دست پیدا کنیم.

 

۲۸ آبان ۱۳۹۰ ۱۳:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP