اجرای 500 پروژه با مدل مشارکت عمومی –خصوصی در کشور انگلستان-گزارش تکمیلی 1

اجرای 500 پروژه با مدل مشارکت عمومی –خصوصی در کشور انگلستان-گزارش تکمیلی 1
کریس براون دراولین روز کارگاه بین المللی تخصصی مشارکت عمومی و خصوصی به ارائه تجربیات کشور انگلستان در این حوزه پرداخت. روشهای تأمین مالی طرحهای زیرساختی، در انگلستان شامل تأمین مالی توسط دولت، مقامات محلی، مشارکت عمومی –خصوصی، مشارکت استراتژیک و تأمین مالی توسط بخش خصوصی می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،در تأمین مالی توسط بخش دولتی مالکیت نهایی طرح با دولت است. دولت طراحی و آماده سازی طرح را انجام می دهد و در برخی موارد در اجرا از مدل مشارکت بخش عمومی – خصوصی استفاده می نماید.


بر اساس این گزارش ،در استفاده از شیوه های مختلف تأمین مالی این نکته حائز اهمیت است که با توجه به نوع پروژه شیوه تأمین مالی متناسب با آن را  انتخاب نماییم.


این گزارش می افزاید :با توجه به اینکه 500 پروژه با روش مشارکت عمومی _خصوصی در کشور انگلستان اجرا شده است این کشور تجارب بسیار خوبی کسب نموده است .


بر اساس این گزارش ،در این کشور بنادر کاملا توسط بخش خصوصی ارائه می شود و عملا خصوصی سازی بخشهای مختلف در دهه هشتاد شهرت گرفته است .
لازم به ذکر است پروژه های زیرساختاری پس از مدتی فرسوده می شوند و نیاز به تعمیرات کلی و گاه تعریف پروژه جدیدی ضرورت می یابد  که مشارکت عمومی _خصوصی می تواند بسیار راهگشا باشد.


موارد حقوقی در   تأمین مالی پروژه ها و مشارکت بخش عمومی-خصوصی

شناسایی و مدیریت ریسک در اجرای طرحهای سرمایه گذاری  بسیار حائز اهمیت است.
به گفته این متخصص بین المللی ،با توجه به شرایط موجود در بازار، ارزشگذاری اشتباه در ریسکها در نتیجه اجرای طرح اثر بسزایی دارد. ریسکها به دقت باید شناسایی و راهکارهای برون رفت از آنها باید بررسی شوند که ریسکهای سرمایه گذاری  شامل :ریسک تأمین مالی ، ریسک ساخت، ریسک قوانین و مقررات و ریسک بازار می باشد.
 مجری طرح باید از مسائل حقوقی و قوانین مترتب بر اجرای طرح آگاه باشد و همچنین از نظر بررسی اختلافات سرمایه گذاری و مشکلات حین اجرای طرح، تناقضات قوانین داخلی و بین المللی محل داوری اختلافات وغیره  آگاهی لازم را کسب نماید . 
 

۲۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۵:۲۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP