ارزیابی بازارهای مالی در طرحهای مشارکت دولتی -خصوصی-گزارش تکمیلی 4

ارزیابی بازارهای مالی در طرحهای مشارکت دولتی -خصوصی-گزارش تکمیلی 4
خانم فارمیدا بی ،بازار سرمایه را منبع مهمی برای تامین مالی طرحهای مالی مشارکت عمومی –خصوصی در کشورهایی مثل انگلستان و استرلیا دانست.

       به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،  سرمایه گذاری در اوراق مشارکت نیز فوایدی دارد که سرمایه گذاران را به سوی خود جذب می کند ازجمله بالا بودن میزان نقدینگی و قابلیت انتقال این اوراق ، بلند مدت بودن آن، بازپرداخت قابل پیش بینی می باشد .


   فارمیدا بی  گفت : اوراق مشارکتی که  درتامین مالی طرحها مورد استفاده قرار می گیرند با توجه  به اطمینان سرمایه گذاری از بازگشت سرمایه ،مورد استفاده زیادی دارند.


    وی در عین حال خاطر نشان کرد : در قیمت گذاری اوراق مشارکت با توجه به اینکه قیمت اوراق مشارکت برای دوره  زمانی طولانی تری درنظر گرفته می شود ،توجه به شرایط بازار و نرخ تورم حائر اهمیت است .همچنین تصمیم گیری درخصوص میزان اوراق مشارت منتشره قیمت گذاری آنها و نحوه مدیریت طرحهایی که از طریق اوراق مشارکت به مرحله اجرا در می آیند توسط عموم افراد جامعه و خریداران اوراق مشارت قابل پیگیری و رصد است درحالیکه در صورت اخذوام تصمیم گیری های بین اعضای هیات مدیره بانک ومجری طرح بصورت خصوصی انجام می گیرد.


   به گفته این کارشناس بین المللی ، اوراق مشارکت در بازار بورس وتحت مقررات بانک مرکزی صادر می شوند لذا اطمینان بالا نسبت به آنها وجود دارد.


     خانم فارمیدا بی یادآور شد :برای فروشنده این اوراق معمولا هزینه کمتری نسبت به وام بانک تحمیل می شود هرچند در ابتدا انتشار اوراق ممکن است هزینه انتشار و وکیل هم وجود داشته باشد.


    وی در عین حال تصریح کرد : این اوراق علاوه بر نرخ بهره کمتر ( برای فروشنده) باعث ایجاد شهرت واعتبار برای صادر کننده می شوند نرخ بهره متفاوت انتشار به ارزهای مختلف، دوره های زمانی منعطف و غیره  از دیگر طرحهای اوراق مشارکت هستند این اوراق نسبت به حقوق سهامداران نیز اولویت دارند و  صادر کننده اوراق مشارکت معمولا رتبه بندی می شود و رتبه بندی می تواند بازاریابی را تسهیل کند.

 

۲۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۶:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP