علیشیری در ملاقات با نائب رئیس فدراسیون صنایع و بازرگانی چین اعلام کرد :عزم جدی مسولان دو کشور برای ارتقا همکاری های اقتصادی ایران و چین

علیشیری در ملاقات با نائب رئیس فدراسیون صنایع و بازرگانی چین اعلام کرد :عزم جدی مسولان دو کشور برای ارتقا همکاری های اقتصادی ایران و چین
بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد در ملاقات با" سونگ بیشان " نائب رئیس فدراسیون اتاق های صنایع و بازرگانی کل چین که در راس هیاتی 30 نفره به ایران سفر کرده بود، رابطه اقتصادی چین و ایران را خوب و در حال رشد ارزیابی و خاطر نشان کرد: فرآیند رو به رشد همکاری های اقتصادی ایران و چین نشان از عزم جدی مسولین دو کشور در سطوح مختلف در جهت افزایش زمینه های همکاری اقتصادی مشترک دارد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،علیشیری با اشاره به برگزاری همایش و نمایشگاه بین المللی معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران که اخیرا در شهر پکن برگزار شد،برگزاری نشستهای مشترک وملاقاتهای مسولین اقتصادی دو کشور را فرصت مناسبی برای ارتقا و گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور  دانست.
وی افزود: کشور ایران بر پایه اسناد بالا دستی توسعه خود نگاه به شرق و توسعه همکاریهای اقتصادی با کشورهای شرقی را  دراولویت قرار داده است که کشور چین در اولویت نخست قرار دارد.
معاون وزیر امور اقتصادی ودارایی ضمن بیان این مطلب که رشد مستمر  اقتصادی چین در سالهای اخیر قابل توجه و  مثال زدنی است،تصریح کرد: بدون تردید کشور چین  با مدیریت  خوب سیاسی و  اقتصادی توانسته است به این موفقیتها دست پیدا کند و البته نقش فعالان اقتصادی نظیر شما و همکارانتان در فدراسیون صنایع و بازرگانی چین در کسب این دستاوردهای اقتصادی بسیار مهم و قابل تقدیر است.
رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران با اشاره به آمارهای موجود در خصوص روابط اقتصادی دو کشور ،یاد آور شد:آمار های موجود به خوبی حاکی از رشد سریع روابط و همکاریهای مشترک اقتصادی ایران و چین در یک دهه اخیر است  به طوریکه در سال گذشته حجم مبادلات بازرگانی دو کشور از مرز 20 میلیارد دلار نیز گذشت.
وی همچنین تاکید کرد:ظرفیتهای سرمایه گذاری و اقتصادی دو کشور ایران و چین بسیار بالاست و ما در تلاش هستیم  زمینه ها و بسترهای بیشتری برای همکاریهای اقتصادی بویژه برا ی فعا لان بخش خصوصی دو کشور  فراهم گردد. 
 به گزارش خبرنگار ما"سونگ بیشان " نائب رئیس فدراسیون اتاق های  صنایع و بازرگانی کل چین  با اشاره به اصلاحات اقتصادی چین که از 32 سال قبل  با تاکید بر خصوصی سازی  صورت گرفته است در ادامه افزود: تا کنون سرمایه گذاران کشور چین بیش از 200 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرد ه و یا صاحبان پروژه ها با بیش از 300 پروژه در حال پیگیری و مذاکره برای سرمایه گذاری در ایران هستند ولی توجه به این نکته ضروری است که تمام این سرمایه گذاری ها توسط بخش دولتی کشور چین صورت گرفته در حالیکه ما خواستار حضور فعال بخش خصوصی در این زمینه هستیم.
وی در عین حال تصریح کرد :8 میلیون شرکت بخش خصوصی در چین به ثبت رسیده است و بیش از 160 میلیون نفر در بخش خصوصی فعال هستند که سال گذشته 51 درصد از سرمایه گذاری انجام شده در چین توسط بخش خصوصی آن کشور صورت گرفته است.
به گزارش خبرنگار ما در این نشست روسا و مدیران ارشد از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،سازمان انرژی های نو،شرکت ملی پتروشیمی ،پارک فناوری پردیس و شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران  به معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران در زمینه معدن،نفت و گاز،انرژی های نو و فناوری های نانو و بیو تکنولوژی و همچنین  زمینه های سرمایه گذاری در کشور چین پرداختند.
لازم به ذکر است شرکت های چینی شرکت کننده در این نشست در بخش های معدن و صنایع مس،صنایع خودروسازی،نفت و پتروشیمی،کشاورزی،فن آوری های نوین و انرژی های نو،نساجی و صنایع ساختمان فعالیت داشته و به دنبال یافتن شرکای مناسب از ایران بودند.
در پایان این  ملاقات ،علیشیری ضمن تشکر از حضور سونگ بیشان و هیات همراه  یاد آور شد: دولت ایران آمادگی دارد در  هر گونه همکار ی اقتصادی با کشور چین به صورت سرمایه گذاری شرکتهای چینی در ایران  در حوزه های مختلف و ‌سرمایه گذاری ایرانیان  در چین مشارکت نماید.
 

 

۳۰ آبان ۱۳۹۰ ۰۹:۰۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP