وزیر نفت:21 میدان نفتی و گازی کشور آماده سرمایه گذاری است

وزیر نفت:21 میدان نفتی و گازی کشور آماده سرمایه گذاری است
وزیر نفت از فراهم بودن زمینه سرمایه گذاری در 21 میدان نفتی و گازی کشور خبر داد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از خبرگزاری ایرنا،' رستم قاسمی' روز چهارشنبه در همایش بزرگ فرصت های سرمایه گذاری در ایران که در سالن همایش های برج میلاد تهران برگزارشد،با اشاره به لزوم سرمایه گذاری در حوزه انرژی طی سالهای آینده اظهار داشت: انرژی فسیلی هنوز هم ارزان ترین انرژی در اختیار مصرف کنندگان است، هرچند مصرف کنندگان اصلی و عمده با اعمال مالیاتهای سنگین هزینه بیشتری را بر مردم و مصرف کنندگان واقعی وارد می کنند.

وی با اشاره به ویژگیهای ممتاز ایران از لحاظ دارابودن منابع انرژی اظهارداشت: ایران از لحاظ منابع معادل شده نفت و گاز مقام اول جهان را دارد و 17 درصد از ذخایر گاز جهان و با 600 میلیارد بشکه نفت درجا، 12 درصد ذخیره نفت دنیا را در خود جای داده است.

قاسمی با اشاره به برنامه های دولت برای توسعه صنعت نفت و گاز اظهار داشت: براساس برنامه پنجساله پنجم توسعه باید سالانه 50 میلیارد دلار در بخش های بالادستی، میان دستی و پایین دستی این صنعت سرمایه گذاری شود تا با ارتقای ظرفیت تولید نفت مقام دوم ایران در اوپک حفظ شود.

وی با بیان اینکه باید از خام فروشی پرهیز کنیم، بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش تولید فرآورده تاکید کرد و افزود: در بخش پتروشیمی تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به ظرفیت 100 میلیون تن تولید برسیم.

وی با بیان اینکه فرصت های سرمایه گذاری نفت و گاز در ایران بسیار بالا است، افزود: براساس برنامه پنجم توسعه واگذاری میادین نفت و گاز ، پالایشگاه ها و پتروشیمی به بخش خصوصی پیش بینی شده ،به نحوی که در حال حاضر 21 میدان نفتی و گازی آماده سرمایه گذاری است.

قاسمی با تاکید براینکه سرمایه گذاران باید از سود متناسبی برخوردار باشند تا انگیزه کافی برای حضور در این بخش داشته باشند، گفت: روش های 'ای پی سی' ( مهندسی، تامین کالا و ساخت) و 'ای پی سی اف '( مهندسی، تامین کالا، ساخت و تامین مالی ) از روشهایی است که دولت براساس آنها آماده واگذاری پروژه ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

وزیر نفت با اشاره به فروش اوراق مشارکت ارزی اظهارداشت: این نحوه فروش هم در سال گذشته و هم در سال جاری اجرا می شود به نحوی که اوراق مشارکت با نرخ 8 درصد سود خوبی را در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار می دهد.

قاسمی با بیان اینکه بانک عامل و وزارت نفت تضمین کننده اوراق مشارکت ارزی هستند،در پایان باشاره به فروش سلف نفت تصریح کرد: براساس این شیوه فروش بناداریم نفت را از طریق بورس به فروش برسانیم و راهکارهای آن هم طی یک ماه آینده به اطلاع سرمایه گذاران داخلی و خارجی می رسد.

در این همایش دو روزه نمایندگان 250 شرکت بین المللی از 25 کشور جهان حضور دارند.

۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۳:۰۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP