وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: سرمایه‌گذاری 90 میلیارد دلاری در صنعت‌ومعدن طی 6 سال اخیر

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: سرمایه‌گذاری 90 میلیارد دلاری در صنعت‌ومعدن طی 6 سال اخیر
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که شاخص بهبود فضای کسب و کار در چهار سال اخیر 9 پله بهبود داشته اظهار کرد: قانون فضای کسب و کار که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است به بهبود این فضا کمک خواهد کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهدی غضنفری در همایش بزرگ فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران به بهبود هفت پله‌ای رتبه رقابت‌پذیری و 13 پله‌ای عملکرد رقابت صنعتی براساس گزارش‌های جهانی اشاره کرد و گفت: با وجود فشارهای قدرت‌های سلطه‌گر به دلیل ذخایر قوی و قوانین و مقررات مناسب و پشتیبانی‌های دولتی فضای کسب و کار در ایران رو به پیشرفت است.

غضنفری 40 درصد از تولید ناخالص داخلی را مربوط به سه حوزه صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: کار اصلی وزارتخانه حمایت از این سه بخش است و به سمت سیاست‌گذاری و سازه‌سازی فرآیندها پیش رفته‌ است گرچه پیش از این مستقیما امور تولید و توزیع را بر عهده داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد:‌ در فضای آرام اقتصاد ایران تکاپو و تحرکات اقتصادی مناسبی وجود دارد و در شش سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه صنعت و معدن شش برابر شده که معادل 90 میلیارد دلار بوده است. همچنین در هفت ماه گذشته میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها 30 درصد رشد داشته که برای آن 9 هزار و 600 جواز تاسیس معادل 53 میلیارد دلار صادر شده تا در حوزه‌های اکتشاف و استخراج منابع، تاسیس کارخانه‌ها و خرید و فروش صادرات کارهای جدیدی صورت بگیرد.

وی رتبه‌های مناسب ایران در زمینه تولید صنعتی را مدنظر قرار داد و گفت: ایران در زمینه تولید فولاد رتبه‌ 17 جهانی، در زمینه تولید خودرو و با نگرش ایجاد تغییرات عمیق رتبه 13 جهانی و در زمینه تولید سیمان رتبه هفت جهانی را دارد.

غضنفری به ظرفیت‌های منابع معدنی کشور اشاره کرد و 55 میلیارد تن منابع و 60 نوع ماده معدنی شناسایی شده که نشان از ظرفیت‌های عظیم در این حوزه دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به 4.5 برابر شدن صادرات غیر نفتی در شش سال گذشته و رسیدن رقم صادرات غیر نفتی در این مدت به 130 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: در هفت ماهه سال جاری این رقم به 24 میلیارد دلار رسیده که رشد بالای 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

به گفته وی در حال حاضر پنج هزار و 700 طرح با پیشرفت بالای 60 درصد به ارزش 14 میلیارد دلار و 18 هزار طرح در حال احداث با پیشرفت بالای 20 درصد و به ارزش 70 میلیارد دلار در کشور وجود دارد.

غضنفری در پایان تاکید کرد: قوانین مترقی، جذب سرمایه گذاری و حمایت از بخش خصوصی از طریق صندوق توسعه ملی، حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران را تشویق می‌کند.

۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۳:۱۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP