وزیر امور اقتصاد ودارایی در اجلاس بانک جهانی :برای برون رفت از بحران مالی، استفاده از رویکردهای اقتصاد اسلامی گامی ضروری می باشد

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به همراه تیم همراه ،در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول،که در محل ساختمان مرکزی بانک جهانی در واشنگتن برگزار گردید،حضور یافتند.
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،در جلسه وزرای اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که در روز جمعه برگزار گردید، وزرای اقتصاد کشورهای منطقه، به تبادل نظر پرداخته واثرات بحران سوخت، غذا و بحران مالی بر کشورهایشان را مطرح نمودند و سیاستها، راهکارهای اتخاذ شده و نقاط قوت رویکردهای گوناگون را مورد بررسی قرار دادند.
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان ، ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته جهت مقابله با بحران موجود، آن را در حد مسکن دانست و تقویت دو نهاد بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را به نحوی که توانایی پیش بینی اینگونه بحرانها را کسب نماید و بتواند بحران اخیر را به دقت و درستی ریشه یابی نماید، را خواستار شد.
حسینی افزود: این دو نهاد بین المللی نباید صرفا دنباله رو تصمیمات سران کشورهای گروه 20  باشند. بلکه لازم است تجارب و مدلهای اقتصادی کشورهای در حال توسعه را مورد بررسی جدی قرار دهند.
 وی بر ضرورت اصلاح نهادی و کارکردهای تخصصی و فنی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تصریح وتاکید کرد: این دو نهاد بین المللی باید با رویکردی بنیادی و همه جانبه به گونه ای که اصول علمی, انصاف و آگاهی در آن رعایت شود را مورد توجه قرار دهند وباید این سوال را مطرح نمود که کدام اندیشه اقتصادی می تواند شالوده این تغییرات را پایه ریزی نماید؟
وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران  ،لزوم توجه به مشکلات اقتصادی کشورهای توسعه یافته را به دلیل تبعات منفی که برای سایر کشورها ایجاد می کنند مهم دانست و  بحران اخیر و اقداماتی که برای حل آن می شود را به سونامی و ویرانی گسترده و سپس تلاش برای تامین قایق نجات تشبیه نمود.
 وی برخی راهکارهایی را که هم اکنون مورد توجه قرار گرفته است ،متعلق به هفتاد سال پیش دانست که سالها مورد انتقاد بوده است.
حسینی دلیل اصلی بحران را ،حباب ایجاد شده به دلیل رشد نامتناسب داراییهای کاغذی در مقایسه با داراییهای های واقعی دانست و تصریح کرد: لزوم یافتن الگوهایی که رابطه بین  بخش مالی و واقعی اقتصاد را به درستی تنظیم کند،احساس می شود.
وی در پایان تاکید کرد: بهره گیری از تجارب کشورهای عضو به ویژه استفاده از  ابزارهای مالی و سیستم اقتصاد اسلامی،که تا حد زیادی از اینگونه نوسانات مصون است ،لازم به نظر می رسد.

در این نشست ضرورت افزایش همکاریهای منطقه ای ، استمرار پروزه های زیر زمینی ،تامین اجتماعی، تقویت بخش خصوصی و همچنین سامان دهی سیستم بانکی مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت .

 

۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۶:۳۴
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP