سازمان تجارت جهانی:‌ در سال ۲۰۱۰ میلادی:ایران بیست و سومین صادرکننده بزرگ جهان شناخته شد

سازمان تجارت جهانی:‌ در سال ۲۰۱۰ میلادی:ایران بیست و سومین صادرکننده بزرگ جهان شناخته شد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ،سازمان تجارت جهانی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران با مبادلات 164میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۰ بین بزرگترین صادرکنندگان جهان رتبه ۲۳ را به خود اختصاص داد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس سازمان تجارت جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش تجارت جهانی ۲۰۱۱» به بررسی جایگاه کشورهای مختلف در مبادلات تجاری جهان پرداخته است.


این گزارش که بر پایه آمار مربوط به سال ۲۰۱۰ تهیه شده است ایران را بیست و سومین صادرکننده بزرگ جهان معرفی کرده است. ایران در این سال 101 میلیارد  دلار کالا به خارج صادر کرد که بدین ترتیب رتبه ۲۳ جهان را از این نظر بدست آورده است. صادرات ایران که معادل 0.8 درصد کل صادرات جهان در این سال بوده است با رشد 28 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.


در این میان اتحادیه اروپا با صادرات 1.787 تریلیون دلاری خود به عنوان بزرگترین صادرکننده جهان شناخته شده است. حجم صادرات این اتحادیه معادل 15 درصد کل صادرات جهان بوده است. صادرات اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال قبل از آن ۱۷ درصد رشد داشته است.


چین با صادرات 1.578 تریلیون دلاری و آمریکا با 1.278 تریلیون دلاری به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده اند. کشورهای ژاپن، کره جنوبی، هنگ کنگ، روسیه، کانادا، سنگاپور، مکزیک، تایوان، عربستان، امارات، هند، استرالیا، برزیل، مالزی، سوئیس، تایلند، اندونزی، نروژ و ترکیه به ترتیب رتبه های چهارم تا ۲۲ را به خود اختصاص داده اند.


ارزش صادرات ترکیه که یک پله بالاتر از ایران قرار دارد 114 میلیارد دلار اعلام شده است.آفریقای جنوبی نیز با 82 میلیارد دلار یک پله پایین تر از ایران قرار گرفته است.
این گزارش ارزش کل صادرات در جهان در سال ۲۰۱۰ را 11.87 تریلیون دلار اعلام کرده است که نسبت به سال قبل از آن 26 درصد رشد داشته است.


سازمان تجارت جهانی در ادامه گزارش خود ارزش واردات ایران در سال ۲۰۱۰ را نیز 63 میلیارد دلار اعلام کرده است که این رقم 0.5 درصد کل واردات جهانی را تشکیل داده است. واردات ایران در این سال نسبت به سال قبل از آن 24 درصد رشد داشته است. ایران از نظر ارزش واردات خود در جایگاه 25 جهان جای گرفته است.
اتحادیه اروپا با 1.977 تریلیون دلار واردات، بزرگترین وارد کننده جهان شناخته شده و آمریکا با 1.968 تریلیون دلار و چین با 1.395 تریلیون دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.


کشورهای ژاپن، هنگ کنگ، کره جنوبی، کانادا، هند، سنگاپور، مکزیک، تایوان، روسیه، استرالیا، برزیل، ترکیه، تایلند، سوئیس، امارات، مالزی، اندونزی، عربستان، آفریقای جنوبی، ویتنام و نروژ نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا ۲۴ را به خود اختصاص داده اند.

 

۵ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP