سرمایه گذاران خارجی از اروپای شرقی روی بر می گردانند

سرمایه گذاران خارجی از اروپای شرقی روی بر می گردانند
سرمایه گذاران خارجی کمتر از 10 سال پس از ورود آمریکا به عرصه اقتصادی اروپای شرقی، از مشارکت و فعالیت در این منطقه رویگردان شده اند.

 

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سال 2003 بود که ایالات متحده با سرمایه گذاری در شهر 'اسمدروو' در صربستان، بسیاری را به آینده این منطقه امیدوار کرد اما اکنون هراس از دوران رکود، سراسر منطقه بالکان را فراگرفته است.

شرکت عظیم فولادسازی یو اس استیل (U.S. Steel) بتازگی اعلام کرده است که کارخانه خود را در این شهر تعطیل خواهد کرد. کارخانه یو اس استیل، تقریبا تنها منبع درآمد حدود 100 هزار نفر از ساکنان این شهر به شمار می رود.

منطقه اروپای مرکزی و شرقی بین سال های 2003 تا 2008، شاهد رشد پنج برابری سرمایه گذاری خارجی بود. در این مدت سرمایه های خارجی در منطقه از 30 میلیارد دلار به 155 میلیارد دلار افزایش یافت.

اما 'میشا بریکیچ'، اقتصاددان و تحلیلگر برجسته صرب می گوید 'منطقه دیگر برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نیست، چون قدرت رقابت خود را از دست داده است. اگر کارخانه فولادسازی، جایی نزدیک به چین بود، امروز نیازی به تعطیلی آن احساس نمی شد.'

محصولات کارخانه یو اس استیل در صربستان که طی هشت سال اخیر، همواره رو به کوچکتر شدن بوده است، تقریبا 10 درصد از کل صادرات این کشور را شامل می شود.

کارخانه یادشده در صربستان در 9 ماه نخست سال جاری میلادی، 73 میلیون دلار ضرر داده است.

اما یو اس استیل در این زمینه تنها نیست. شرکت تولیدکننده لوله های فلزی 'زلیزارا سیساک' (Zeljezara Sisak) در کرواسی نیز اخراج نزدیک به یکهزا و 100 کارمند خود را آغاز کرده است و تصمیم دارد در پایان امسال، به همه فعالیتهایش پایان دهد.

شرکت 'کامرشیال متال کو' در ایالت تگزاس آمریکا که مالک این شرکت لوله سازی کروات است، کاهش تقاضا را دلیل تعطیلی این شرکت می داند.

در رومانی هم شرکت نوکیا، تولید کننده گوشی های تلفن همراه، اعلام کرده است که می خواهد کارخانه خود در شهر 'کلوژ' را تا پایان سال 2011 تعطیل کند. این اتفاق به معنای اخراج دوهزار و 200 کارمند و کارگر کارخانه خواهد بود.

پیش از این، شرکت آلمانی زیمنس هم کارخانه لوکوموتیوسازی خود را در جمهوری چک تعطیل کرده بود.

مجارستان در سال های اخیر توانسته نظر شرکت های خودروسازی مانند مرسدس بنز، آئودی و اوپل را برای سرمایه گذاری در این کشور جلب کند. اما در سایر بخش ها، از جمله در صنایع نساجی، سرمایه گذاران خارجی، کارخانه های خود را از این کشور به چین و دیگر کشورهای شرق آسیا انتقال داده اند.

تحلیلگران، بهبود بحران جهانی مالی را تنها بخت تداوم حیات اقتصادی در کشورهای حوزه بالکان و اروپای شرقی می دانند.

۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP