آمادگی بانک اکو برای ارایه تسهیلات به ایران

آمادگی بانک اکو برای ارایه تسهیلات به ایران
مدیر عامل بانک توسعه و تجارت اکو، از آمادگی این بانک برای ارایه تسهیلات به طرح های ایرانی از طریق بانک های کارگزار خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از خبرگزاری ایرنا، 'حسین قضاوی' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری ، افزود: سه یا چهار بانک در حال حاضر کارگزار بانک اکو هستند و بنگاه های کوچک و متوسط می توانند از طریق آنها برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.

به گفته وی، نرخ سود تسهیلات این بانک نرخ لایبور (میانگینی از نرخ های بهره بین بانکی) دو درصد است.

وی با بیان آنکه ، مقر بانک توسعه و تجارت اکو در استانبول ترکیه قرار دارد و سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان به صورت مساوی سهامداران این بانک با سرمایه 500 میلیون دلار هستند، افزود: قرار است 6 کشور دیگر اکو شامل افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و تاجیکستان نیز سهامدار این بانک شوند.

قضاوی در مورد چگونکی نحوه بهره گیری از تسهیلات بانک توسعه و تجارت اکو گفت: تسهیلات و خدمات این بانک به صورت متوازن درسه کشور سهامدار (ایران، ترکیه و پاکستان) ارایه می‌شود.

وی گفت: بانک توسعه و تجارت اکو در ایران و کراچی دفتر نمایندگی دارد و سرمایه‌گذاران ایرانی از طریق بانک های خصوصی طرف قرارداد با این بانک از تسهیلات این بانک بهره‌مند می‌شوند.

قضاوی با بیان آنکه، تامین مالی 400 بنگاه در کشورهای عضو توسط این بانک با 700 میلیون دلار خط اعتباری انجام شده است ،گفت: برخی از طرح ها نظیر پروژه فاضلاب و احداث شبکه های آبیاری و یک شرکت فولادی در ایران تاکنون از طریق بانک اکو تامین مالی شده است.

وی ادامه داد: این بانک 9 طرح زیر ساختی را در کشور های عضو تامین مالی کرده است.

مدیر عامل بانک اکو تصریح کرد: برخی از بنگاه ها همانند مبسا، شرکت ذوب آهن وجوهی را برای تامین مالی از این بانک به صورت مستقیم دریافت کرده اند.

قضاوی اظهار داشت: از آنجا که تجهیز منابع بانک اکو محدود است باید کشورهای عضو اکو را به افزایش سرمایه ترغیب کرد ضمن آنکه محصولات دیگری باید برای تجهیز منابع توسط این بانک ارایه کرد.

۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP