وزیر اقتصاد: ایران گامهای موثری در مبارزه با پولشویی برداشته است

سید شمس الدین حسینی  وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد اقدامات گسترده ایران در مبارزه با پولشویی اظهار داشت:

ما طبق شریعت اسلام معتقدیم پولی که از فعالیت های نامشروع بدست آید , حرام است و طبعا به مفهوم وسیع کلمه , درآمدهای ناشی از پولشویی را حرام می دانیم و در قوانین کشور نیز پولشویی جرم محسوب و برای آن مجازات تعیین شده است.

وی افزود:نمایندگان صندوق بین المللی پول از ایران دیدن و از نزدیک با اقدامات و فعالیت های کشورمان در عرصه پولشویی آشنا شده اند و این اقدامات برای آنها جالب بوده است.

حسینی در ادامه به یک سلسله فعالیت های گسترده قانونی و حقوقی برای مقابله همه جانبه تر با پولشویی در کشور اشاره کرد و گفت: باوجود این اقدامات فراگیر, اخیرا در یک حرکت غیرمنتظره،  وزیر خزانه داری آمریکا در واشنگتن و در نشست" آی ام اف سی" و یا در واقع کمیته مالی و پولی بین المللی, در نوشته نطق خود به گزارش "اف ای تی اف " اشاره کرده بود که در آن خواسته شده بود در خصوص رابطه مالی با ایران ملاحظاتی را در نظر بگیرند.
وی افزود: ما این حرکت را اقدامی غیرمرتبط و بی جا و کاملا غیرواقعی می دانستیم لذا از طریق نماینده گروه کشوری ما , پاسخ لازم را ارائه دادیم.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما این موضوع و رفتار را بی ارتباط با شعار تغییر نمی دانیم . امروز از طریق رییس جمهوری آمریکا شعار تغییر مطرح می گردد و به ظاهر طرح می شود که دنبال تغییر در دیدگاه و روابط آمریکا با ایران هستند ولی در عمل ما ملاحظه می کنیم که در سطوح دیگر و بخش هایی از دولت آمریکا , در مقابل این تغییرات مقاومت می شود که مااین حرکت اخیر را هم نشانه و نمونه ای از این مقاومت ها می دانیم.

وزیر اقتصاد در جواب این سوال که آیا این نهادهای اقتصادی بین المللی در مسیر رفع تحریم ها علیه برخی کشورها از جمله ایران, گامی برداشته اند، گفت: این نهادها در این مسیر قدمی برنداشته اند و اساسا در دنیا نقشی هم برای اینها قائل نیستند.
حسینی افزود: بانک جهانی در جاهایی که توانسته از سلطه سیاست های دولتی خارج شود، همکاریهای فنی و تکنیکی خوبی با ایران داشته است.

حسینی درباره میزان سرمایه‌های خارجی جذب شده در سال 87 عنوان کرد: طی سال 87 براساس مجوزهای صادر شده 600 میلیون دلار سرمایه خارجی در کشور جذب شده است.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه این رقم با توجه به امکانات بالقوه کشور کم است اظهارداشت: البته بخشی از این طبیعی است و به ایجاد محدودیت ها از سوی کسانی بازمی گردد که می خواهند مانع رشد ظرفیت های اقتصادی ایران شوند.
حسینی در ادامه گفت : امروزه ظرفیت های سیاسی و بین المللی ایران آنقدر رشد کرده که این نگرانی را در برخی افراد یکجانبه گرا پدید آورده که مبادا ظرفیت های اقتصادی ما رشد کند که انشاء الله شاهد شکوفایی این بخش هم خواهیم بود.
وی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که موانع رفتاری و مشکلات را از سر راه سرمایه‌گذاران خارجی بویژه ایرانیان مقیم خارج برداریم تصریح کرد: نگاه ما به ایرانیان خارج از کشور یک نگاه جامع و خالی از منفعت طلبی و به منظور حضور در سازندگی و پیشرفت کشور است و باید از استعدادها و استطاعت‌های آنها بهره‌مند شویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد بانک جامع اطلاعات آمار ایرانیان خارج از کشور خبر داد و افزود: این بانک اطلاعات آمار ایرانیان خارج از کشور را برعهده دارد و البته آن بخشی که تحت حمایت قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی است، مشخص شده که در آن تبعیت فرد چیست و تمام مجوزهای لازم از سوی سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و یا هیات‌ عالی سرمایه‌گذاری تایید می‌شود.

به گفته وی یک بخشی از سرمایه های هموطنان مقیم خارجی به صورت معمولی وارد کشور می‌شود یعنی خارج از پوشش قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی است که ممکن است ما آمار لازم را به صورت دقیق نداشته باشیم که نیاز به استعلام از بانک مرکزی دارد.

وزیر اقتصاد دوشنبه شب و پس از شرکت در نشست سالانه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل , نیویورک را به قصد تهران ترک کرد.

 دکتر بهروز علیشیری ریاست سارمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ،رییس بانک مرکزی ،و جمعی از مقام های وزارت اقتصادی و دارایی , حسینی را درسفر به واشنگتن و نیویورک همراهی می کردند

۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۲۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP