کدام صنایع دارای حاشیه سود بیشتری هستند؟

کدام صنایع دارای حاشیه سود بیشتری هستند؟
این روزها اگر برای سرمایه‌گذاری وارد حوزه‌هایی مانند واردات و صادرات کالا، خرید و فروش سکه و دلار یا خدمات شوید، احتمالا سود زیادی به دست خواهید آورد، اما اگر قصد سرمایه‌گذاری در بخش تولید و صنعت را دارید بد نیست قبل از سرمایه‌گذاری نگاهی به آمار و ارقام بیندازید.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کار در بخش صنعت و تولید تقریبا در همه کشورهای دنیا دارای حاشیه سود کمتری نسبت به کار در بخش بازرگانی و خدمات است. در بخش تولید دردسرهای مختلفی از نظر تامین مواد اولیه تا خرید ماشین‌آلات و در نهایت فروش محصول در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد.

این دردسرها زمانی بیشتر می‌شوند که تولیدکنندگان با محدودیتهای بین‌المللی هم مواجه باشند؛ اما حتی در چنین شرایطی هم تعدادی از صنایع ایران آن‌قدر حاشیه سود مطمئنی دارند که سرمایه‌گذاری در آنها جذاب است.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که در حال حاضر صنایع پتروشیمی و صنایع معدنی دارای بالاترین بازدهی فروش یا همان حاشیه سود در ایران نسبت به سایر صنایع هستند.

براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی از فصل مالی سال 1388 شرکتهای ایرانی از بین 10 شرکت صنعتی کشور که دارای بیشترین حاشیه سود هستند، هشت شرکت در حوزه‌های مرتبط با صنایع نفت، پتروشیمی و معدنی فعالیت می کنند.

جالب اینجاست که در بین شرکتهای خودروسازی ایران، بالاترین میزان حاشیه سود مربوط به شرکت زامیاد به میزان 17.4 درصد است. بعد از این شرکت نیز ایران خودرو خراسان با 13.9 درصد و گروه بهمن با 12.5 درصد قرار گرفته‌اند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که برخلاف تصور عمومی از صنعت خودروسازی ایران این صنعت آن‌قدر هم برای سرمایه‌گذاری جذاب نیست.

در بین 100 شرکت برتر ایران از نظر میزان حاشیه سود، نام شرکتهای صنعتی مانند پتروشیمی بندر امام (ره)، صنعتی بهشهر، سایپا، مگاموتور، پارس خودرو، پارس دارو، ایران خودرو، نفت پاسارگاد، توسعه صنایع بهشهر، فراب، یاپکو، تراکتورسازی ایران، ‌ایران خودرو دیزل، پالایش نفت اصفهان، بهمن دیزل، فولاد خوزستان، صنایع شیر ایران، ایران خودرو تبریز، پتروشیمی پارس، پالایش نفت تبریز، ‌آهن و فولاد لوشان، صنایع الکترونیک ایران، پتروشیمی بوعلی سینا، مجتمع فولاد خراسان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، سایپا دیزل، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی امیرکبیر،‌ پتروشیمی نوری، آلومینیوم ایران، پتروشیمی تبریز و پتروشیمی تندگویان به چشم می‌خورد.

نگاهی به نام شرکتهای فوق نشان می‌دهد که اغلب این شرکتها در صنایع نفت، پتروشیمی و معدنی فعالیت می‌کنند. همچنین صنایع خودروسازی، دارویی، ساخت تجهیزات، غذایی و الکترونیک هر یک سهم اندکی در فهرست شرکتهای صنعتی دارای حاشیه سود بالا در ایران دارند.

از سوی دیگر در بین 100 شرکت ایران در سال 1388 تنها 39 شرکت توانستند حاشیه سود خود را افزایش دهند. در بین این 39 شرکت نام شرکتهای صنعتی مانند ملی صنایع مس، نفت بهران، ایران ترانسفور، پتروشیمی بندر امام، ایران خودرو خراسان، صنعتی بهشهر، پتروشیمی اراک، پارس خودرو، پارس دارو، ایران خودرو، فراب، یاپکو، تراکتورسازی ایران، صنایع شیر ایران، پتروشیمی بوعلی‌سینا، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، آلومینیوم ایران، پتروشیمی تبریز وپتروشیمی تندگویان به چشم می‌خورد.

گفتنی است، بازده فروش (حاشیه سود) حاصل تقسیم قبل از کسر مالیات شرکت بر میزان فروش شرکت است که این شاخص برای فعالان بازار بورس از اهمیت زیادی برخوردار است.

فهرست 10 شرکت صنعتی کشور که دارای بیشترین حاشیه سود هستند، به شرح زیر است:

1- شرکت پتروشیمی خارگ با 78.4درصد

2- شرکت پتروشیمی مارون با 50.4 درصد

3- شرکت ملی صنایع مس ایران با 46.8 درصد

4- شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با 41 درصد

5- شرکت سیمان تهران با 39.8 درصد

6- شرکت نفت بهران با 33.8 درصد

7- شرکت فولاد مبارکه اصفهان با 29.6 درصد

8- شرکت سیمان فارس خوزستان با 29.1 درصد

9- شرکت مپنا با 27 درصد

10- شرکت ایران ترانسفو با 24.4 درصد

۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP