پیشنهاد غضنفری به بخش خصوصی:درصنایع بالادستی سرمایه گذاری کنید

پیشنهاد غضنفری به بخش خصوصی:درصنایع بالادستی سرمایه گذاری کنید
وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش خصوصی خواست با توجه به فرصت های ایجاد شده برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی همچون نفت دراین امر مشارکت کنند .

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از خبرگزاری ایرنا ،'مهدی غضنفری '  در مراسم رونمایی از اولین واحد پایلوت نیمه صنعتی GTL در شهرک صنعتی عباس آباد، با بیان اینکه فرصت های سرمایه گذاری در ایران تنها برای بخش خصوصی داخلی نیست، گفت : سایرکشورها نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند .

وی با اشاره به رونمایی از طرح پایلوت تبدیل گاز به مایع در تهران ، مشارکت در تحقیق و توسعه(R&D) ، سرمایه گذاری و توسعه کارخانجات را به سرمایه گذاران داخلی و خارجی توصیه کرد و گفت : برای مشارکت در این گونه طرح ها امکان استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز وجود دارد .

غضنفری تصریح کرد : ارزش افزوده یکی از دستاوردهای مهم این طرح است و محصولی که 35 دلار فروخته می شود را می توان 150 دلار به فروش رساند .

به گفته وزیر صنعت ، معدن و تجارت با راه اندازی طرح پایلوت نیمه صنعتی تبدیل گاز به مایع یکی ازطولانی ترین تحقیقات کشورکه بیش از 15 سال زمان مصروف آن شده ، به نتیجه رسیده است .

وی ادامه داد : این پایلوت گاز طبیعی که از پر افتخارترین اقدامات متخصصان کشورمان است ، گاز طبیعی را به مایعات سوختی از جمله بنزین تبدیل می کند .

به گفته وی ، این فناوری را می توان در بهره گیری از ذخایر حوزه خلیج فارس استفاده کرد که علاوه بر کمک به حفظ بهتر منافع ملی ، در برداشت از حوزه های مشترک کمک کننده خواهد بود.

به گزارش ایرنا ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره این طرح پایلوت گفت : در گذشته قرار براین بود تا این فناوری را برخی از شرکت های خارجی تحویل دهند اما همکاری لازم را دراین باره نداشتند و فرصت سوزی شد .اما هم اکنون با دست توانمند دانشمندان ایرانی یکی از پروژه های مشترک حوزه صنعت ، نفت و گاز به بهره برداری رسیده است .

غضنفری درباره محتوای دو توافق امضا شده میان این ایدرو و صندوق بازنشستگی و ایدرو و قرارگاه خاتم الاوصیا در باره احداث دو واحد تولید 10 هزار بشکه GLT تصریح کرد : براین اساس صنعت و نفت در مسیر تولید کاتالیست ها و انتقال گاز به مایعات سوختی قرار می گیرند .

وی افزود: از سویی با احداث دو پالایشگاه ، تامین گاز برعهده وزارت نفت خواهد بود و فناوری نیز از طریق وزارت صنعت تامین می شود .

** فازهای پارس جنوبی

غضنفری در پاسخ به پرسشی درباره حمایت های وزارت صنعت ، معدن وتجارت درفازهای پارس جنوبی گفت : در زمان حاضر پروژه هایی در چند فاز پارس جنوبی که قبلا در قالب کنسرسیومی به رهبری ایدرو به امضا رسیده در حال اجرا است .

وی عنوان کرد : دستگاه ها ، تجهیزات ، لوله ها ، مخازن و مجموعه از امکاناتی مورد نیاز این پروژه ها به تامین کنندگان و سازندگان داخلی سفارش داده شده است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت از برنامه این وزارتخانه برای اعزام گروهی از بخش خصوصی برای بازدید از منطقه عسلویه و آشنایی با زمینه های مشارکت دراین منطقه خبرداد وگفت: از این طریق آنها با زمینه های مشارکت در حوزه های نفت و گاز و سرمایه گذاری دراین بخش بیش از گذشته آشنا می شوند .

غضنفری توضیح داد : بنابراین هم وزارت صنعت ، معدن وتجارت به صورت مستقیم پروژه هایی را مدیریت می کند وهم اینکه فازهایی را به لحاظ خدمات فنی و مهندسی مدیریت خواهد کرد .

** کارگروه حمایت از تولید

وزیر صنعت ، معدن و تجارت درباره حمایت های این وزارتخانه از واحدهای تولیدی گفت: حمایت از واحدهای مشکل دار در کارگروه تولید در دستور کارقرار دارد .

وی گفت که براین اساس واحدهایی که در فرایند انجام فعالیت خود با مشکل هستند از آنها دعوت به عمل آمده و نسبت به رفع مسائل آنها اقدام می شود .

۷ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP