رییس اتاق تهران :باید موانع بخش خصوصی در حوزه معدن برداشته شود

رییس اتاق تهران :باید موانع بخش خصوصی در حوزه معدن برداشته شود
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت:یکی از آسیب‌های جدی اقتصاد بسته بودن راه ورود بخش خصوصی به حوزه معدن است که باید این موانع برداشته شود.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، 'یحیی آل‌اسحاق' روز سه شنبه درهشتمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن بیان کرد: اقتصاد معدن، مقوله‌ای جدای از مهندسی معدن است و نبود نگرش درست و استراتژی خاص در این حوزه باعث عدم رشد بخش معدن شده است.

وی تاکید کرد:بدلیل دست و پاگیر بودن فرآیندها، آیین‌نامه‌ها، ضوابط و مقررات فعالیت در اقتصاد دیگر با دولتی بودن جواب نمی‌دهد،از سوی دیگرنیز اگر فضا برای سرمایه گذاری سودآور و امن نباشد، بخش خصوصی وارد فضای اقتصادی نمی‌شود.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به سهم یک درصدی معدن در تولید ناخالص ملی،تصریح کرد: بخش معدن از هیچ راهبرد خاصی پیروی نمی‌کند و همین مساله، حوزه معدن را با چالش روبه‌رو کرده است.

وی افزود:هم‌اکنون ظرفیت کشور در رابطه با بخش معدن حدود 20 درصد است که اکتشاف 37 میلیارد تن قطعی و 20 میلیارد تن احتمالی است.

وی عنوان کرد: پتانسیل بالایی در تولید 68 ماده معدنی در کشور وجود دارد، اما فعالیت در این رشته معدنی تنها یک درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ، با بیان این‌که هم اکنون دو هزار و 500 دانش آموخته حوزه معدن با مشکل اشتغال روبرو هستند ،تصریح کرد: دلایل این مشکلات، نبود نگرش و نگاه درست به بخش معدن است.

آل‌اسحاق با اشاره به اصلاح قانون معادن، گفت: تغییر قانون معادن می‌تواند نگرش‌های تازه‌ای در حوزه معدن ایجاد کند.

وی افزود: درست است که ذخایر معدن ارزش بالایی دارند، اما منابع معدنی تا زمانی که زیر زمین هستند، ارزش آن ها صفر است و مهم اکتشاف، استخراج و تبدیل ارزش صفر به ارزش اقتصادی می باشد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان کرد: در حوزه نفت و گاز به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری صحیح، مخازن کشور با قیمتی ناچیز صادر می‌شود.

۹ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP