سازمان بین المللی شفافیت گزارش داد:ارتقای 23 پله ای ایران در رده‌بندی جهانی مبارزه با مفاسد اقتصادی

سازمان بین المللی شفافیت گزارش داد:ارتقای 23 پله ای ایران در رده‌بندی جهانی مبارزه با مفاسد اقتصادی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ،سازمان بین المللی شفافیت اعلام کرد با پیشرفت ایران در مبارزه با مفاسد اقتصادی رتبه این کشور در شاخص ادراک فساد با ۲۳ پله ارتقاء نسبت به سال قبل به 123 رسیده است.
 

 

 

 

 به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، سازمان بین المللی شفافیت که در سالهای اخیر تحت تاثیر عوامل سیاسی سعی در مخدوش کردن چهره ایران در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی داشت، دیروز شانزدهمین گزارش خود از سلسله گزارش‌های سالانه اش در مورد ادراک فساد در جهان را منتشر و در این گزارش به موفقیتهای ایران در امر مبارزه با مفاسد اقتصادی اعتراف کرد.


 در این گزارش نمره 184 کشور جهان در شاخص ادراک فساد ارائه شده است. شاخص ادراک فساد که میزان فساد اداری در هر کشور را نشان می دهد ارقامی از 0 تا 10 را در برمی گیرد که هر چه این رقم بیشتر باشد به فساد کمتر اشاره دارد.


گزارش جدید سازمان بین المللی شفافیت رتبه ایران نسبت به سال قبل را تاحد قابل ملاحظه ای افزایش داده است. در گزارش سال قبل ایران رتبه 146 را در میان 178 کشور جهان کسب کرده بود و نمره 2.2  را در شاخص ادراک فساد بدست آورده بود. در گزارش جدید این سازمان ایران با صعود 23 پله ای مواجه شده است و در رتبه 123 جهان در میان 184 کشور از نظر ادراک فساد قرار گرفته است. نمره ایران در شاخص ادراک فساد نیز در این سال 2.7 اعلام شده است.


ایران در گزارش سال قبل این سازمان نیز با ارتقاء 22 پله ای در رده بندی جهانی از نظر شاخص ادراک فساد مواجه شده بود و از رتبه 168 به 146 ارتقاء یافته بود.
نیوزیلند کمترین فساد اداری را در سطح جهان داشته است و نمره 9.5 را کسب کرده است. دانمارک و فنلاند نیز با کسب نمره 9.4 به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفته اند. کشورهای زیر نیز رتبه های چهارم تا دهم را کسب کرده اند: سوئد، سنگاپور، نروژ، هلند، استرالیا، سوئیس و کانادا.


در عین حال بسیاری از کارشناسان عملکرد سازمان بین المللی شفافیت در تعيین میزان فساد در کشورهای مختلف را جهت دار می دانند و معتقدند این سازمان در انتشار آمار مربوط به فساد در کشورهای مختلف ملاحظات سیاسی خود را لحاظ می کند. رژیم صهیونیستی که با فساد بسیاری در میان مقامات خود مواجه است در بالاترین سطوح رده بندی سازمان بین المللی شفافیت قرار داده شده است. این رژیم در گزارش جدید رتبه 36 را در میان 184 کشور جهان بدست آورده است و نمره 5.8 را در شاخص ادراک فساد کسب کرده است که البته نسبت به سال قبل ۶ پله نزول داشته است.

رتبه این رژیم در گزارش سال قبل 30 اعلام شده بود.


بر اساس گزارش سازمان بین المللی شفافیت سومالی و کره شمالی با تنها یک امتیاز آلوده ترین کشورهای جهان به مفاسد مالی به شمار می روند . افغانستان نیز در این رتبه بندی در جایگاه 180 است . لیبی نیز در رتبه 168 قرار گرفته است .


اکثر کشورهای عربی که با تنشهای سیاسی و انقلاب روبرو هستند امتیازی کمتر از 4 دارند. فرانسه و آلمان نیز در این رتبه بندی به ترتیب در رتبه های 25 و 14 قرار دارند . آمریکا یک پله بالاتر از فرانسه قرار گرفته است . چین در رتبه 75 است و روسیه در رتبه 143 قرار دارد .
 

۱۲ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP