شکست تحریم به روایت آمار/مبادلات ایران و اروپا به ۱۹ میلیارد یورو رسید

شکست تحریم به روایت آمار/مبادلات ایران و اروپا به ۱۹ میلیارد یورو رسید
درحالی کشورهای اروپایی از شعار تحریم ایران دم می زنند که یورو استات در جدیدترین گزارش خود حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا طی ۹ ماه نخست ۲۰۱۱ را 19 میلیارد یورو اعلام و ایران را هفتمین منبع تامین نفت مورد نیاز این اتحادیه معرفی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس ،پایگاه خبری یورو استات وابسته به کمیسیون اروپا در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا طی ۹ ماه نخست ۲۰۱۱ به 19 میلیارد یورو رسیده است.


مبادلات ۱۹ میلیارد یورویی ایران و اتحادیه اروپا در حالی است که این اتحادیه از اواسط سال گذشته میلادی و تحت فشار آمریکا تحریم های یک جانبه ای را علیه ایران به اجرا گذاشته است. در سال گذشته میلادی که نخستین سال اجرای تحریم های یک جانبه بود حجم مبادلات دو کشور با رشد ۲۴ درصدی به 24.5 میلیارد یورو رسید.


در عین حال مبادلات دو طرف در ۹ ماه نخست ۲۰۱۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.5 درصد کاهش داشته است. طی ژانویه تا سپتامبر 2010 حدود 19.9 میلیارد یورو کالا بین ایران و اتحادیه اروپا مبادله شده بود.


بر اساس این گزارش ۲۷ کشور اروپایی در ۹ ماه نخست ۲۰۱۱ بالغ بر 11.4 میلیارد یورو کالا از ایران وارد کردند که این رقم نسبت به سال قبل افزایش یا کاهشی نداشته است.


صادرات این اتحادیه به ایران طی این مدت نیز 7.6 میلیارد یورو اعلام شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10.7 درصد کاهش داشته است. اروپا در ۹ ماه نخست سال گذشته میلادی 8.5 میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود.


به گزارش فارس آمارهای یورو استات از افزایش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه سپتامبر2011(شهریور) خبر داده است. اتحادیه اروپا در این ماه 874 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرد که این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۳ درصد رشد داشته است. در ماه اوت 847 میلیون یورو کالا به ایران صادر شده بود.


واردات این اتحادیه از ایران در سپتامبر 2011 نیز 1.363 میلیارد یورو اعلام شده است که نسبت به ماه قبل از آن یک درصد کاهش داشته است. در ماه اوت 1.528 میلیارد یورو کالا از ایران توسط اتحادیه اروپا وارد شده بود.


بر اساس این گزارش نفت مهمترین کالای وارداتی اتحادیه اروپا از ایران است. ایران طی سال های اخیر در میان ۱۰ کشور بزرگ صاردکننده نفت به اروپا قرار داشته است و به رغم تلاش های تحریمی توانسته است این موقعیت خود را همچنان حفظ کند. در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی صادرات نفت ایران به اتحادیه اروپا از مرز 10 میلیارد یورو گذشت و به 10.39 میلیارد یورو رسید. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.3 درصد رشد داشته است.

ایران هفتمین منبع تامین نفت مورد نیاز اروپا طی این مدت شناخته شده است و 4.9 درصد کل واردات نفت اروپا را در این مدت به خود اختصاص داده است. کل واردات نفت اروپا در ۹ ماه نخست ۲۰۱۱ بالغ بر 213 میلیارد یورو اعلام شده است.


در سال گذشته میلادی نیز 12.79 میلیارد یورو نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا وارد شد که نسبت به سال قبل از آن رشد 5.6 درصدی را تجربه کرده بود. سهم ایران در تامین نفت مورد نیاز اروپا در سال گذشته میلادی 5.56 درصد برآورد شده است.

۱۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP