منطقه آزاد قشم، قطب جدید انرژی برای سرمایه‌گذاری خارجی

منطقه آزاد قشم، قطب جدید انرژی برای سرمایه‌گذاری خارجی
وجود ذخایر غنی گازی و نفتی در منطقه آزاد قشم، امکان سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه را فراهم کرده است.

 

 

 

  به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ( شادا ) ، محمدرضا طباطبایی، مشاور امور سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم گفت: یکی از فرصت‌های بسیار مناسب سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم، سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی است که هم اکنون این منطقه را به عنوان قطب انرژی جدید معرفی کرده است.
 
وی افزود: جزیره قشم دارای دو میدان گازی گورزین و سرخون است که تولیدات گاز شیرین میدان گازی گورزین به عنوان خوراک پالایشگاه بندرعباس و گاز تولیدی سرخون نیز برای مصارف شهری، صنعتی و نیروگاه‌های گازی ارسال می شود.
 
طباطبایی جذب سرمایه‌گذاری را از رویکردهای مهم سازمان منطقه آزاد قشم ذکر کرد و گفت: در راستای سیاست دولت با اعمال قوانین و مقررات ویژه حمایتی، اعطای تسهیلات مناسب و تامین زیرساخت‌های لازم، بستر حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را فراهم و قشم را به عنوان منطقه‌ امن اقتصادی معرفی کرده‌ایم.
 
وی در عین حال از معافیت مالیاتى 20 ساله براى هر نوع فعالیت اقتصادى و معافیت از پرداخت هرگونه عوارض گمرکى و تسهیل شرایط فعالیت‌های بانکی به عنوان دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم نام برد.
 
مشاور سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در ادامه به طرح جامع ارتباطی خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این طرح در واقع شامل پل خلیج فارس است که جزیره قشم را به سرزمین اصلی متصل می‌کند و ریل آهن منطقه آزاد قشم نیز دسترسی به کریدور شمال ـ جنوب، دسترسی به کشورهای CIS و سرزمین اصلی را هموار می‌کند.
 
وی اضافه کرد: در قشم 17 اسکله و بندر هست که کاوه یکی از این اسکله‌ها به شمار می‌رود و با داشتن توانایی پهلوگیری شناورهای صدهزار تنی در طرح جامع ارتباطی منطقه خلیج فارس قرار گرفته است.
 
مشاور سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی منطقه آزاد قشم اشاره کرد و افزود: این شهرک‌ها شامل شهرک تولا، سوزا، کاوه و الوند است که در شهرک صنعتی تولا، 170 بنگاه اقتصادی فعالیت می‌کنند و شهرک صنعتی کاوه با نزدیکی به اسکله کاوه برای فعالیت‌های سنگین شناخته شده است.
 
وی افزود: شهرک صنعتی سوزا هم برای صنایع شیمیایی و پتروشیمی و شهرک صنعتی الوند مخصوص صنایع های‌تک است.
 
طباطبایی خاطرنشان کرد: با توجه به فعال بودن واحدهای صنعتی بسیار در حوزه‌های صنایع سبک، سنگین و نیمه سنگین در قشم، این شهرک‌های صنعتی شرایط مساعدی را برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در بخش‌های نفتی و گازی و دریایی فراهم کرده‌اند.
۱۹ آذر ۱۳۹۰ ۰۹:۴۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP