علیشیری:پرورش ایده ها ،خلق فرصتها و بستر سازی برای تامین نیازهای بنگاههای دانش بنیان در سایه پارکهای فناوری تحقق می یابد

علیشیری:پرورش ایده ها ،خلق فرصتها و بستر سازی برای تامین نیازهای بنگاههای دانش بنیان در سایه پارکهای فناوری تحقق می یابد
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در جشنواره سالیانه شرکتهای برتر پارک فناوری پردیس گفت: پارکهای فناوری مسئولیت ایجاد فضای گلخانه‌ای، پرورش ایده ها، خلق فرصتها و ایجاد بسترهای مناسب برای تامین نیازهای بنگاههای دانش بنیان به ویژه نیاز معیشتی آنها را به عهده دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، علیشیری در ادامه افزود: فرایند تجاری سازی ایده و تشخیص مکانیزم تامین مالی پروژه های دانش بنیان در طول دوران رشد ، بسیار مهم تر از ارایه ایده اولیه است و تجربیات نشان می‌دهد که بسیاری از ایده‌ها به دلیل عدم اتخاذ روش مناسب تامین مالی و بازاریابی  مناسب ،بر اثر نوسانات بازار دچار مشکل شده‌اند.


وی همچنین با اشاره به این موضوع که فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان خاص و ویژه هستند ،یادآور شد: فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان ابتدا درسطح ایده و پس از آن  فرآیند عبور از بذر و پرورش ایده تا مرحله نوجوانی و تشکیل بنگاه و نهایتا مرحله بلوغ ،تجاری سازی و ورود به بازار را طی می کنند .


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت:به طور مثال در مراحل اول بهتر است ترکیبی از منابع دولتی و خصوصی برای تامین سرمایه اولیه مورد نیاز (Seed Money) تدارک و تجهیز شود،در مرحله دوم شرکتهای خصوصی و سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در پروژه های خطر پذیر را دارند با پذیرش سود و زیان فراوان این پروژه ها  ورود می کنند و در مرحله سوم که مرحله ورود به بازار و رقابت تجاری است ودر این مرحله نقش سازمانهای تخصصی مانند سازمان سرمایه گذاری به ویژه در حوزه  تامین مالی در عرصه بین المللی مفهوم یافته و قابل عملیاتی شدن می باشد.


وی همچنین در خصوص فرآیند دریافت تسهیلات مالی  شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت:عمدتا سیکل مراحل سه گانه تامین مالی اینگونه شرکتها در کشور به صورت معکوس طی می شود  در صورتیکه در ابتدا صاحبان ایده باید در قالب موسسات پژوهشی ،پارکها و و دانشگاهها ایده خود را پرورش دهند و در مرحله بعد صاحبان ایده باید بپذیرند که بنگاه داری تخصصی، کاری بسیار متفاوت است و الزاما صاحب ایده و طرح نباید مالک تام و مدیر اجرایی بنگاه دانش بنیان استوار بر پایه آن ایده باشد.


به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، هنر مدیریت در شرکتهای داخلی جهت ائتلاف با سرمایه‌های خارجی این است که شرکتهای کوچک و متوسط با استفاده از الگوی ادغام و تملیک(Merger and Acquisition ) با شرکتهای بین المللی و چند ملیتی تبدیل به شرکتهای قوی در زمینه محصولات خاص شوند.

علیشیری در پایان خاطر نشان کرد : سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران آماده است با شرکتهای داخلی و دانش بنیان در جهت بازاریابی و معرفی فرصتهای سرمایه‌گذاری آن حوزه در همایشهای داخلی و بین المللی مساعدت نماید .

۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP