تخصیص 20 درصد موجودی صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاری خارجی

تخصیص 20 درصد موجودی صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاری خارجی
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:20 درصد از موجودی صندوق توسعه ملی برای مشارکت سرمایه گذاری خارجی تخصیص می یابد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،'سید شمس الدین حسینی' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری، موجودی فعلی صندوق توسعه ملی را 27 میلیارد دلار اعلام کرد.و گفت: ازاین رقم حدود 5 میلیارد و 400 میلیون دلار ازموجودی به سرمایه گذاری خارجی اختصاص می یابد .

سخنگوی اقتصادی دولت اظهار داشت: طی دو سال گذشته با وجود شرایط تحریم و ایجاد مشکلات برای کشور اما رشد سرمایه گذاری خارجی مناسب بوده و از رقم جذب 1.5 میلیارد دلار در سال به چهارمیلیارد دلار دراین بخش رسیده ایم اما با توجه به اینکه ظرفیت های اقتصادی کشور بالا است باید میزان جذب سرمایه گذاری در کشور ارتقا یابد.

وی در خصوص مشوق های سرمایه گذاری خارجی نیز گفت: مهمترین مسئله این بود که بخش غیر دولتی مجوز سرمایه گذاری در بسیاری از بخش ها را نداشت که این مشکل و بسیاری از محدودیت ها با ابلاغیه سیاست های اصل 44 و قانون برنامه پنجم توسعه از بین رفت.

به گفته حسینی، در بودجه سال جاری برای شرکت هایی که فرصت های سرمایه گذاری را در ایران ایجاد می کنند 10 میلیارد تومان به عنوان مشوق برای سال اول پیش بینی شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت ، قانون جلب و حمایت از سرمایه گذاران خارجی در ایران را از مترقی‌‌ترین قوانین در کشور دانست و تصریح کرد: این قانون از سرمایه گذاران خارجی در مقابل برخی تلاطم‌ها حمایت می‌کند.

وی همچنین با اشاره به مشوق‌ها و حمایت‌های در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت:‌براین اساس پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک سرمایه گذاری در کشور رشد بیشتری داشته باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: یکی از اهداف برنامه توسعه پنجم رشد هشت درصد اقتصادی و کاهش بیکاری به نرخ هفت درصد است و اگر بخواهیم این اهداف را همراه با تورم یک رقمی محقق کنیم باید الزاماتی را مد نظر قرار دهیم .

حسینی تصریح کرد: افزایش بهره وری یکی از الزاماتی است که زمینه تحقق اهداف را فراهم می کند و این امر نیز با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بخش انرژی محقق شده است.

وی با اشاره به گذشت یکسال ازاجرای هدفمندی یارانه ها ، اظهار داشت: با بررسی آمار و ارقام مربوط به بخش انرژی به این نتیجه می رسیم که یا رشد مصرف به صفر رسیده و یا دربرخی از بخش ها میزان مصرف کمتر شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به اینکه در گذشته رشد مصرف انرژی در کشور بالا بوده ،اجرای هدفمندی یارانه ها سبب شد تا منابع از برخی بخش ها به بخش های دیگر انتقال یابد.

حسینی تصریح کرد: علاوه بر بهره وری از منابع باید به منابع جدیدی نیز دسترسی پیدا کنیم که این امر نیز با رشد پس انداز ملی امکان پذیر است .

وی ادامه داد: مجموعه تلاش ها منجر به افزایش پس انداز ملی شده و زمینه تامین مالی را ارتقا می دهد اما باید در نظر گرفت که آیا می توان از مازاد پس انداز ملی سایر کشورها استفاده کرد؟

۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP