یک مقام مسول در سازمان سرمایه گذاری خبر داد:تهران، میزبان هیات مدیره صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه

یک مقام مسول در سازمان سرمایه گذاری خبر داد:تهران، میزبان هیات مدیره صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه
اولین نشست هیأت مدیره صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه، با تأکید بر فقر زدایی، افزایش سطح علمی و ارتقای سطح بهداشت در کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی در سازمان سرمایه گذاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران سعید خانی اوشانی مدیر کل دفتر وامها،مجامع و موسسات بین المللی این سازمان ، در حاشیه برگزاری این نشست ضمن اشاره به این موضوع که صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه (ISFD ) از صندوق های وابسته به بانک توسعه اسلامی  می باشد اظهار داشت:با  توجه به اینکه از  تاسیس این  صندوق مدت زمان زیادی نمی گذرد،  این صندوق برای رسیدن به اهداف خود نظیر مبارزه با فقر،بهبود  شرایط بهداشتی و توسعه اقتصادی کشورهای فقیر در ابتدای راه قرار دارد .


اوشانی در ادامه افزود:  رئیس و اعضای هیات مدیره  صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه برای نخستین بار با هدف ارتقای همکاری های دو جانبه به منظور توسعه اقتصادی و اجتماعی نظیر بهبود کیفیت زندگی در کشور های کمتر توسعه یافته  به ایران سفر کرده اند و ما امیدواریم علاوه بر استفاده از منابع مالی صندوق برای اجرایی شدن پروژه های کشور بتوانیم برای کمک به کشورهای فقیر عضو،  با  این صندوق همکاری کنیم .


در این نشست بشیر عمر مدیر صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه ضمن بیان این مطلب که کشورهای عربستان،ایران و کویت از موسسین و سهامداران اصلی این صندوق می باشند، خاطر نشان کرد: ایران یکی از کشورهای تاثیر گذار در بانک توسعه اسلامی است و علاوه بر اینکه شایسته حمایتهای مالی این  صندوق است می تواند با کمکهای مالی و  انتقال دانش و تکنولوژی به کشورهای فقیر عضو صندوق کمک قابل توجهی کند.


 به گزارش خبرنگار ما بشیر عمر در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه مبارزه با فقر،بهبود شرایط بهداشتی و ارتقا شاخص های سلامت ،آموزش و فراهم کردن شرایط تحصیل برای تمامی افراد در کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته از اهداف اصلی تاسیس این صندوق می باشد،80 درصد منابع صندوق به کشورهای فقیر و تنها 20 درصد باقیمانده به کشورهای ثروتمند عضو اختصاص می یابد. 


 وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص میزان کمکهای مالی صندوق برای اجرایی شدن پروژه های مناطق محروم در ایران  گفت: در تامین مالی پروژه های مختلف میزان حداکثر و حداقلی از سوی صندوق تعیین نشده است و میزان کمکهای مالی صندوق به عوامل مختلفی نظیر ماهیت پروژه ها،وضعیت اقتصادی و اینکه کشور درخواست کننده تا چه میزان از منابع بانک توسعه اسلامی استفاده کرده است بستگی دارد. 


مدیر صندوق همبستگی اسلامی در پایان خاطر نشان کرد:طرحهایی نظیر پروژه های آموزشی ،تاسیس مراکز بهداشتی در کشورهای فقیر،اشتغالزایی برای جوانان و افراد فقیر و بیکار و توسعه طرحهای زیربنایی و ساختاری کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته همواره در اولویتهای صندوق بوده است و ما امیدواریم با کمک ایران و سایر کشورهای عضو به این مهم دست پیدا کنیم.


لازم به ذکر است در این نشست که با حضور هیات مدیره  صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه ، مدیران سازمان سرمایه گذاری و نمایندگانی از معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری بانک مرکزی، وزارت نیرو، بنیاد مسکن، دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و وزارت کشور برگزار شد ،نمایندگان و مدیران ارشد سازمانها و نهادهای مختلف در خصوص راههای ارتقا  همکاری دو جانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.


یادآور می شود، هدف از تشکیل صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه، تامین مالی برنامه‌ها و طرح‌های مختلف تولیدی و خدماتی در راستای کاهش فقر در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی است.

 

۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۶:۳۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP