وزیر امور اقتصادی و دارایی تشریح کرد:اقدامات وزارت اقتصاد برای کاهش آثار بحران مالی جهان بر ایران


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس ، وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تشریح ابعاد بحران مالی جهان بر اقتصاد کشورها اقدامات انجام شده برای کاهش آثار بحران بر اقتصاد کشور را تشریح کرد.
 
سید شمس‌الدین حسینی صبح امروز در کنفرانس سالانه سیاستهای پولی و بانکی با اشاره به اینکه اگر ابعاد بحران شناسایی شود، سیاستگذاری بهتر صورت می‌گیرد اظهار داشت: در حال حاضر بحران جهانی به سمت ابعاد انسانی و اجتماعی رفته که به آن بحران توسعه‌ای می‌گویند.
وی با تاکید بر اینکه این بحران گستردگی و آثار گوناگونی بر هر اقتصاد داشته است، گفت: دلیلی اینکه از گستردگی بعد مالی بحران صحبت می‌شود این است که بازار سرمایه‌ بیشترین آسیب را از این بحران دیده است.
وزیر اقتصاد افزود: در سال 2008 شاخص بورس در بعضی کشورها 40تا 60 درصد ارزش خود را در اثر این بحران از دست دادند که این نشان دهنده ناامن و بی‌ثبات بودن بازار سرمایه است.
حسینی خاطرنشان کرد: 31 هزار میلیارد دلار از ارزش ثروت‌های مالی در اثر بحران اقتصادی از بین رفته است، شبکه بانکی بیشترین آسیب را در این وضعیت داشته است و نیم قرن تلاش کشورها را در مدت چند ماه از بین برد.
وی با اشاره به اینکه تاثیر این بحران برای کشورها و اقتصادهای گوناگون متفاوت بوده است، گفت: هر چه شدت و میزان ادغام اقتصادها در بازار مالی بیشتر باشد، سرعت و عمق آسیب‌پذیری نیز به تناسب بیشتر خواهد بود.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که در سال 2009 تجارت کالا، خدمات،تولید و رشد اقتصادی منقرض شود،حجم تجارت کالا و خدمات به 11 درصد و رشد اقتصادی جهانی به 5/2 درصد برسد.
حسینی تصریح کرد: بخش مالی، تجارت و تولید به ترتیب از نظر ادغام و جهانی شدن در دهه گذشته بیشترین میزان ادغام را داشته است.
وی با تاکید بر اینکه تمام کشورها از این بحران تاثیر گرفته ولی در شدت و ضعف آن متفاوت بوده‌اند، بیان کرد: اقتصاد کشورهای توسعه یافته 4 - درصد با رشد منفی با کشورهای توسعه نیافته 8/3 - رشد منفی داشته‌اند و نیز کشورهای در حال توسعه 6/1 درصد و حوزه خاورمیانه نیز 5/2 درصد رشد داشته است.
حسینی گفت: اقتصادهای دارای بازار داخلی بزرگ شانس بیشتری برای بهبود خواهند داشت و اگر از ظرفیت داخلی استفاده کنند راحت‌تر می‌توانند با این بحران روبرو شوند.
وی با تاکید بر اینکه این بحران در حال حاضر به بعد انسانی رسیده است، تصریح کرد: در حال حاضر 50 میلیون نفر به تعداد افراد زیر خط فقر در چند ماه اخیر اضافه شده است،این در حالی است که در قرن بیستم برای رفع بیکاری هدفگذاری بلندی صورت گرفته بود که در حال حاضر با شرایط فعلی دست یافتنی نیست.
وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: تشکیل تقاضا و کاهش نرخ بهره از جمله راهکارهایی است که می‌ توان برای مقابله با بحران اتخاذ کرد و همچنین تضمین سپرده‌ها، افزایش ریسک و تاکید بر احیای مقررات و افزایش مراقبت‌ها از سیاست‌های مشترکی است که می‌توان از آن استفاده کرد.
وی افزود: تحریک تقاضا، تشکیل تقاضا و تثبیت اقتصاد کنزی از جمله راهکارهای مقابله با بحران است.
حسینی در ادامه با اشاره به آسیب‌پذیری کم ایران از این بحران خاطرنشان کرد: در سال 2008 بازار سرمایه بدون در نظر گرفتن بورس کالا 15 درصد ارزش خود را از دست داد و طی یک ماه گذشته شاخص بورس 1000 واحد رشد داشته است.
وزیر اقتصاد گفت: به دلیل حجم بالای مداخله در اقتصاد ایران وارد مرحله مقررات زدایی شده‌ایم و به دلیل اتکای اقتصاد ایران به دولت باید به دنبال اجرای قانون اصل 44 باشیم .
وی تاکید کرد: هم اکنون در شرایطی هستیم که بخش پولی و بانکی دارای مقررات خاصی بوده و حتی در بعضی از موارد به دنبال ابزارهای جدید در این شبکه بوده‌ایم که می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
حسینی با اشاره به کاهش رقم مصوب مجلس در مقایسه با لایحه دولت درباره بودجه سال 88 گفت: بودجه سال 88 نسبت به سال گذشته 2 - درصد کاهش یافته و در مقایسه با عملکرد 87 بودجه کشور منفی است
حسینی افزود: اجرای قانون و مقررات و کمک گرفتن از منابع مالی خارجی که باعث افزایش حجم عملیات پولی کشور می‌شود ، اقدامات وزارت اقتصاد برای جلوگیری از تاثرات بحران خواهد بود.
وی تصریح کرد: کشور نیاز به یک انبساط پولی همراه با انضباط و سیاست تجاری فعال یعنی آمادگی برای مقابله با دامپینگ دارد.
وزیر اقتصاد گفت: بعد از هر بحران باید شاهد معرفی تکنولوژی‌های کاراتری باشیم زیرا بعد از هر بحران یک افزایش بهره‌وری ایجاد خواهد شد.
حسینی ادامه داد: در شرایط فعلی باید از صنایع به صورت زمان‌دار حمایت شود و مراقب باشیم در مواجهه با دامپینگ دچار کندی و سستی نشویم.
۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۰۴
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP