مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور مطرح کرد/ پیشنهاد 45 طرح سرمایه گذاری فرودگاهی به بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور مطرح کرد/ پیشنهاد 45 طرح سرمایه گذاری فرودگاهی به بخش خصوصی
مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور گفت: از ابتدای امسال و بعد از برگزاری دومین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری تاکنون بیش از 45 طرح از سوی این شرکت برای سرمایه گذاری به بخش خصوصی پیشنهاد شده است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا ، 'محسن اسماعیلی' در حاشیه مراسم روز جهانی هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این طرح ها در مراحل مختلف مذاکره و تصویب در هیات تشخیص و عقد قرارداد است و تعدادی از این طرح ها ماه آینده با حضور وزیر راه و شهرسازی کلنگ زنی خواهد شد.

وی درباره طرح هایی که در مرحله کلنگ زنی قرار دارند، گفت: سرمایه گذاری های بخش خصوصی در فرودگاه های مهرآباد، اصفهان و شیراز و به صورت بی.او.تی( ساخت ، اجرا و انتقال) است.

اسماعیلی ضمن استقبال از حضور سرمایه گذاران خصوصی در توسعه فرودگاه های کشور اظهار داشت:سرمایه گذاران برای ساخت هتل ها، توسعه پایانه های مسافری(ترمینال) و پارکینگ طبقاتی خودرو اعلام آمادگی کرده اند.

** مهرآباد از تهران خارج نمی شود

وی با بیان اینکه در برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور تکلیفی برای خروج فرودگاه مهرآباد از تهران مشخص نشده است، اظهار داشت: روزانه 270 پرواز از فرودگاه مهرآباد انجام می شود و با این استدلال که در منطقه ای از تهران ترافیک وجود دارد، نمی شود این فرودگاه را تعطیل کنیم.

به گفته ی اسماعیلی سالانه بیش از 13 میلیون نفر از طریق فرودگاه مهرآباد جابجا می شوند و حتی من که مسئول مرتبط با شرکت فرودگاه ها هستم، نمی توانم بگویم مهرآباد باید از تهران خارج شود.

وی با بیان اینکه تهران دارای 2 فرودگاه است ، اضافه کرد: این در حالی است که در برخی از پایتخت ها سه تا چهار فرودگاه فعالیت دارد که بیش از 10 برابر فرودگاه های تهران ، برنامه پرواز تنظیم می کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: در این فرودگاه ها در برخی مواقع روزانه یک هزار تا یک هزار و 400 پرواز برقرار می شود و آنها توانسته اند مشکلات ناشی از آلودگی صوتی و ترافیک را حل کنند.

مدیر عامل شرکت فرودگاه های کشور همچنین گفت: تلاش می کنیم با اتخاذ راهکارهایی آلودگی صوتی مناطقی که هواپیما در آن مناطق با ارتفاع پایین حرکت می کند را کاهش دهیم.

به گفته ی وی طی سال گذشته هواپیماهای توپولف که آلودگی صوتی زیادی داشت از چرخه خارج شد و با ورود هواپیماهای جدید تر از میزان آلودگی صوتی کاسته می شود.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: علاوه بر این می توان با محدودترکردن زمان و ساعت پروازها به ساعت خاصی از شبانه روز ازمیزان آلودگی صوتی در این مناطق کاست.

** فرودگاه های شیراز، اصفهان و تبریز به فرودگاه های اقتصادی کشور اضافه می شوند

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور همچنین با بیان اینکه در حال حاضر فرودگاه های مهرآباد، امام خمینی و شهید هاشمی نژاد تنها فرودگاه های اقتصادی کشور هستند، خاطرنشان کرد: امسال سه فرودگاه شهید دستغیب شیراز، شهید بهشتی اصفهان و تبریز به جمع فرودگاه های اقتصادی کشور اضافه می شوند.

اسماعیلی در عین حال گفت: این فرودگاه ها از زیان دهی خارج می شوند ، اما درآمدهایشان در حدی است که تنها هزینه های جاری و نه هزینه های عمرانی آنها را پاسخ می دهد.

به گفته ی مدیر عامل شرکت فرودگاه های کشور، فرودگاهی که درآمدش نتواند هزینه هایش را پوشش دهد،زیان ده است ، اما در دید کلان چون این فرودگاه ها در جهت توسعه اقتصادی اجتماعی و سیاسی مناطق تاثیرگذار است، نمی توانیم بگوییم ضررده هستند.

وی ابراز امیدواری کرد با تقویت ناوگان هوایی کشور درآمد فرودگاه های دیگر هم به حدی برسد که هر سال یک تا چند فرودگاه به مجموعه فرودگاه های اقتصادی کشور اضافه شود.

** بدهی سال جاری شرکت های هواپیمایی به روز شده است

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور همچنین در خصوص بدهی شرکت های هواپیمایی به شرکت فرودگاه های کشور گفت: بدهی سال جاری شرکت های هواپیمایی به روز است و بدهی های قبلی هم تقسیط شده است.

۲۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۰۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP