اولین کنسرسیوم ایرانی سرمایه‌گذاری بین‌المللی تشکیل شد

اولین کنسرسیوم ایرانی سرمایه‌گذاری بین‌المللی تشکیل شد
مدیرعامل کنسرسیوم بین‌المللی سرمایه‌گذاری کرد ایران از ایجاد اولین مجموعه سرمایه گذاری خاورمیانه با مشارکت 5 کشور خبر داد و گفت: صدور دانش فنی ایرانی و تبدیل دانش به ثروت از اهداف تشکیل این مجموعه است.

به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل ازخبرگزاری مهر، دامون شعبانی در یک نشست خبری از آغاز به کار اولین کنسرسیوم ایرانی بین المللی سرمایه گذاری خبر داد و گفت: 30 شرکت ایرانی، 4 شرکت چینی، 12 شرکت عراقی، 2 شرکت آذربایجانی و 1 شرکت ارمنستانی ترکیب سهامداران این مجموعه را تشکیل می دهد.

مدیرعامل کنسرسیوم سرمایه گذاری بین المللی کرد ایران با اشاره به اینکه این کنسرسیوم سرمایه گذاری در اقلیم کردستان عراق فعالیت خواهد کرد، افزود: بررسی اقتصاد کشورهای همسایه و اروپای شرقی برای فراهم شدن زمینه های فعالیت تجاری شرکت های ایرانی و دور زدن تحریم ها، از اهداف اصلی این کنسرسیوم است.

شعبانی با اعلام اینکه از طریق رایزنی با ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق رایزنی هایی صورت گرفته است، گفت: یکسانی نرخ ارز کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران در مقابل دلار و یورو از دیگر دلایل حضور در منطقه شمال عراق است.

وی با اشاره به سرمایه گذاری 18 بیلیون دلاری در سال 2009 در منطقه اقلیم عراق تاکید کرد: به دلیل وجود روابط خوب دولت ایران و اقلیم کردستان عراق زمینه های گسترش فعالیت شرکت های ایرانی در این منطقه ایجاد شد.

مدیرعامل کنسرسیوم سرمایه گذاری بین المللی با اشاره به سرمایه اسمی 350 میلیون دیناری عراقی و تلاش برای افزایش این میزان به حدود یک میلیارد دلار تا 5 سال آینده اظهارداشت: فعالیت در ارائه خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات پزشکی، واردات و صادرات، خدمات حقوقی، کشاورزی و صدور دانش فنی ایرانی به ثروت از اهداف این مجموعه است.

شعبانی از حمایت 3 بانک اروپایی آسیایی از کشورهای آلمان، انگلستان و عراق از فعالیت های کنسرسیوم ایرانی سرمایه گذاری خبر داد و افزود: برای ایجاد دانشگاه در اقلیم کردستان عراق با دانشگاه هاروارد وارد مذاکره شده ایم.

به گفته وی، ایجاد اولین بانک خارجی توسط کنسرسیوم ایرانی در اقلیم کردستان عراق نیز با اقدامات صورت گرفته در دست بررسی است و حتی در این رابطه مذاکراتی نیز با بانک مرکزی صورت گرفته است اما تمرکز فعالیت این بانک در خارج کشور خواهد بود.

مدیرعامل کنسرسیوم بین المللی کرد ایران بیان کرد: برای تامین سرمایه های لازم تاسیس این بانک در تلاش هستیم تا از طریق فاینانس خارجی و جلب مشارکت بانک های بین المللی منابع لازم را تامین کنیم.

۲۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۲۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP