معاون بیمه مرکزی: استقبال از سرمایه گذاری خارجی در صنعت بیمه کشور

معاون بیمه مرکزی: استقبال از سرمایه گذاری خارجی در صنعت بیمه کشور
معاون نظارت مرکزی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از فراهم شدن امکان قانونی مشارکت اشخاص غیر ایرانی در شرکت های بیمه ایرانی، ایجاد شرکت های بیمه مشترک با مشارکت شرکت های ایرانی و خارجی در ایران و تاسیس و فعالیت شعبه و نمایندگی شرکت های بیمه خارجی در ایران خبر داد.

 

به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری موج ، مصدق با بیان این مطلب، همچنین از آمادگی صنعت بیمه کشور برای ارائه پوشش های بیمه مورد نیاز انواع سرمایه گذاری خارجی در ایران خبر داد.


معاون نظارت بیمه مرکزی یادآور شد: با تصویب قانون برنامه پنجم توسعه امکان سرمایه گذاری و مشارکت اشخاص غیر ایرانی در صنعت بیمه کشور در ابعاد مختلف فراهم شده است.


رحیم مصدق اظهار داشت: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد اعمال حاکمیت دولت در صنعت بیمه کشور و مرجع قانونی اعطای مجوزهای مربوط به تاسیس شرکت های بیمه و شعب و نمایندگی های آنها، از هر گونه سرمایه گذاری در این صنعت در شکل های مختلف استقبال می کند و آماده همکاری است.


وی در نشست تخصصی بانک و بیمه با ارائه گزارشی در خصوص "بیمه های بازرگانی و جایگاه فعلی در ایران" به سرمایه گذاران خارجی حاضر در همایش بین المللی سرمایه گذاری یادآور شد: امکان سهامدار شدن اشخاص خارجی در شرکت های بیمه مناطق آزاد، بدون محدودیت درصد سهام آنها و نیز امکان فعالیت شعب و نمایندگی های موسسات بیمه خارجی در مناطق آزاد از چند سال پیش فراهم شده است.


رحیم مصدق گفت: اکنون به موجب ماده 113 قانون برنامه پنجم توسعه، مشارکت شرکت های بیمه خارجی با شرکت های بیمه داخلی، به منظور ایجاد شرکت بیمه مشترک در ایران، جذب سرمایه خارجی توسط شرکت های بیمه داخلی، همچنین تاسیس و فعالیت شعب و نمایندگی های شرکت های بیمه خارجی با رعایت سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و قوانین مربوط مجاز است.


وی در گزارش خود چگونگی تاسیس موسسات بیمه بازرگانی در ایران را تشریح کرد و گفت: هدف از تاسیس بیمه مرکزی در ایران تنظیم، تعمیم و هدایت امر بیمه در کشور، حمایت از حقوق بیمه گذاران و بیمه شدگان و به طور کلی نظارت بر بیمه های بازرگانی است.انجام بیمه های اتکایی اجباری نیز طبق قانون بر عهده بیمه مرکزی قرار دارد.


مصدق افزود: هم کنون 21 شرکت بیمه مستقیم، یک موسسه بیمه متقابل (بامشارکت شرکت های کشتیرانی) و دو شرکت بیمه اتکایی در سرزمین اصلی و مناطق آزاد تجاری جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارند که از مجموع آنها فقط یک شرکت دولتی است.


بر اساس گزارش معاون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور در سال 89 حدود شش میلیارد دلار بوده است.


سهم بیمه های درمان تکمیلی از بازار بیمه ایران به حدود 20 درصد رسیده که نشان دهنده استقبال خوب جامعه از پوشش این بیمه اختیاری است.


سهم بیمه های زندگی رشد مورد انتظار را نداشته و سهم این رشته در سال های اخیر همواره کمتر از 10 درصد بوده است.


در این آمار عملکرد صندوق های بازنشستگی محاسبه شده است.


ضریب نفوذ بیمه های بازرگانی در کشور (نسبت حق بیمه های تولیدی شرکت های بیمه بازرگانی به تولید ناخالص داخلی)، حدود 1.5 درصد است که پایین تر از میانگین جهانی نفوذ بیمه است و نشان از آن دارد که 60 تا 70 درصد از ظرفیت بالقوه در رشته های مختلف بیمه ای در کشور تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته و زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در صنعت بیمه است.


به گفته بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، برای توسعه مراکز بیمه کشور و ایجاد تنوع در خدمات بیمه ای، سرمایه گذاری توسعه فعالیت در بیمه های زندگی، اعتباری و بیمه های کشاورزی را تعقیب می کند.

۲۷ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۰۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP