رویترز با اشاره به ناکامی تحریم ها:تهران شباهتی به پایتخت یک کشور تحریم شده ندارد

رویترز با اشاره به ناکامی تحریم ها:تهران شباهتی به پایتخت یک کشور تحریم شده ندارد
رویترز با اشاره به تحریم ها علیه ایران نوشت تهران هیچ شباهتی به پایتخت یک کشور تحریم شده ندارد و فروشگاه ها مملو از کالا و مشتری هستند که این نشان می دهد تحریم ها در ضربه زدن به اقتصاد ایران ناکام مانده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از گروه اقتصاد بین الملل فارس رویترز طی گزارشی در مورد اثرات تحریم ها بر اقتصاد ایران نوشت تهران هیچ شباهتی به پایتخت یک کشور تحریم شده ندارد.
این گزارش افزود: مغازه ها و فروشگاه های بزرگ مملو از کالا و مشتری هستند و این نشان می دهد که تحریم های بین المللی که با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران وضع شده اند، در دستیابی به این هدف ناکام بوده اند.
در حالی که قیمت نفت، به حدود 100 دلار در هر بشکه رسیده، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت جهان نشان داده که قادر است، با محدودیت های تجاری و مالی تحمیل شده کنار بیاید؛ تحریم هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا همچنان امیدوارند بتواند برنامه هسته ای بحث برانگیز ایران را متوقف سازد.
اطلاع از این وضعیت به خوبی می تواند به توضیح ادامه ایستادگی دولت ایران  در مقابل تحریم های جدید علیه صنعت نفت این کشور کمک کند.
کوان هریس، یکی از کارشناسان مسائل ایران در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا می گوید: «تحریم ها هیچگاه نمی توانند جریان انتقال منابع مالی به یک کشور را به طور کامل قطع کند.»
وضع تحریم های جدید در 5 سال گذشته، مبادلات تجاری بین ایران و آمریکا را به حداقل رسانده، و باعث شده که بسیاری از شرکت های حمل و نقل کالا دیگر باری به مقصد ایران حمل نکنند. همچنین این تحریم ها مشکلاتی را برای بانک های ایرانی جهت انجام امورات بانکی با بانک های غربی بوجود آورده است.
اما در اکثر موارد، این تحریم ها نتوانسته شرکت های ایرانی را از انجام فعالیت های اقتصادی شان باز دارد. واردات کالا  توسط کشورهای دیگری غیر از آمریکا و غرب تامین می شود و کشتی های حمل بار از مناطق مختلف آسیا محموله های خود را به مقصد ایران بار می زنند.
تحریم ها عمدتا در افزایش تورم موثر بوده اند، که باعث متضرر شدن برخی شرکت های ایرانی و پائین آمدن قدرت خرید مصرف کنندگان شده است.
اما با این وجود نرخ رسمی تورم همچنان زیر 20 درصد باقی مانده است، در حالی که دولت در آگوست 2010 موفق شده بود، آن را تا 8.8 درصد پایین بیاورد. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول که بنابر آمارهای ارائه شده از سوی کشورها تهیه شده، پیش بینی شده که نرخ تورم تا پایان مارس 2012 در این کشور به 22.5 درصد برسد.
البته بسیاری از ایرانیان معتقدند که آمارها، ارزیابی واقع بینانه ای ازهزینه های واقعی زندگی در این کشور ارائه نمی کنند. متوسط درآمد ماهیانه هر خانواده ایرانی در مناطق شهری تنها 10 میلیون ریال ( حدود 750 دلار) است و نرخ بیکاری در حدود 14.6 درصد است.
برخی علت اصلی افزایش تورم را تصمیم دولت محمود احمدی نژاد در حذف میلیاردها دلار یارانه دولتی می دانند که تا یک سال پیش، قیمت بنزین، مواد غذایی و مصرفی را پایین نگه داشته بود.
اما به عقیده تحلیل گران تحریم ها، بخصوص آن دسته از تحریم هایی که در جولای 2010 توسط اتحادیه اروپا برای سخت تر کردن انتقال پول به داخل و خارج ایران وضع شد، در افزایش تورم نقش موثری داشته اند.
به دلیل وجود تحریم ها، بانک های اروپایی دیگر برای تجار ایرانی اعتبار اسنادی که رایج ترین شیوه پرداخت وجه کالا در مبادلات تجاری بین المللی است، ارائه نمی کنند.
این عامل، تجار ایرانی را ناگزیر از پرداخت وجه کالاها به روش های دیگر می سازد، که از جمله این روشها پرداخت از طریق بانک هایی است که شعبه هایی در کشورهای آسیایی و خاور میانه دارند که تحریم ها را اعمال نمی کنند، یا پرداخت از طریق مراکز تعویض ارز است.
این وضعیت نه تنها، واردکنندگان را از برخورداری ازاعتبار مناسب محرو م می سازد، بلکه انها را وادار می سازد تا مبلغ مازادی را بابت تبدیل ارز بپردازند، که دلار یا یوروی خریداری شده بسیار گرانتر تر از نرخ دولتی اعلام شده دلار از سوی بانک مرکزی ایران است.
دلارهای خریداری شده در بازار آزاد، تقریبا 20 درصد گران تر از نرخ دولتی دلار اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران است، که این مسئله موجب تضعیف ارزش ریال برای خرید کالاهای وارداتی به ایران توسط مشتری ایرانی می شود.
کالاهای وارداتی از اروپا در ایران گرانتر از بقیه کالاها هستند و این نه به دلیل تحریم بودن خود کالاهاست، بلکه  به این علت است که این کالاها با دخالت یک واسطه بیشتر به دست مصرف کننده ایرانی می رسند.
شخصی که یک کارخانه تولید رنگ در اطراف تهران دارد، در خصوص تحریم ها می گوید که تحریم ها وی را مجبور کرده تا کانال دیگری  را برای واردات مکمل های شیمیایی ای که زمانی از آلمان وارد می کرد، پیدا کند،  که این مسئله باعث شده مواد خریداری شده بسیار گرانتر از زمانی تمام شود که مستقیما از تولید کننده آلمانی خریده می شد.
این گزارش افزود: باید دید توانایی اقتصاد ایران در حفظ کارایی خود در شرایط دشوار تحریم ها در ماه های آینده با شدت یافتن تحریم ها نیز ادامه خواهد یافت یا خیر.
اتحادیه اروپا ممکن است واردات نفت از ایران را که مجموعا 18 درصد کل صادرات نفت ایران را تشکیل می دهد، متوقف سازد. آمریکا نیز به دنبال وضع مجازات های جدید علیه بانک های خارجی ای است که هر گونه همکاری ای با بانک مرکزی ایران داشته باشند که در این صورت می تواند ایران را در دریافت وجه 2.6 میلیون بشکه نفتی که روزانه صادر می کند، با مشکلاتی مواجه سازد.
حساسیت تحریم بانک مرکزی ایران دو هفته پیش زمانی مشخص شد که انگلیس به صورت یک جانبه همکاری تمام موسسات مالی این کشور با بانک مرکزی ایران را ممنوع اعلام کرد که متعاقب این تصمیم ساختمان سفارت انگلیس در تهران مورد حمله  گروهی از دانشجویان قرار گرفت.
علی اکبر صالحی، وزیر خارجه میانه رو ایران، با ابراز تاسف از وضعیت بوجود آمده در سفارت انگلیس، اظهار داشت که لندن تنها باید خود را برای وقوع این حادثه سرزنش کند. وی افزود: «انگلیسی ها با مواضع خود مردم ایران را به خشم آورده اند.»

۲۷ آذر ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP