برای اولین بار در کشور، بانک جامع اطلاعات سرمایه گذاری خارجی تشکیل می شود

برای اولین بار در کشور، بانک جامع اطلاعات سرمایه گذاری خارجی تشکیل می شود

 

 ریاست سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در کنفرانس مطبوعاتی که در روز شنبه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار گردید، به تشریح فعالیتهای سازمان در حوزه سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ، در این نشست خبری ابتدا بهروز علیشیری از تشکیل بانک جامع اطلاعات سرمایه گذاری در کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته، سمیناری به منظور ایجاد بانک جامع اطلاعات سرمایه گذاری در محل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران برگزار شد، که در آن نمایندگانی از سازمانهای بین المللی از جمله انکتاد و صندوق بین المللی پول و همچنین نمایندگانی از دستگاههای اجرایی کشورمان حضور داشتند .
علیشیری افزود : بعد از آن نشست، دستگاههای اجرایی موظف شدند در قالب فرمهایی که سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران فراهم کرده بود، آمار سرمایه گذاری خارجی شرکتهای ذیربط خود را اعلام نمایند و با توجه به پیگیریهایی که سازمان سرمایه گذاری  طی سه ماه گذشته از وزارت نفت و معاونتهای تابعه صورت گرفته است ،در انتظار دریافت این آمارها از جانب آنها هستیم .
وی از راه اندازی سایت کمکهای توسعه ای ایران، سایت بهبود فضای کسب و کار، سایت عربی سازمان سرمایه گذاری خارجی، سایت معرفی فرصتهای سرمایه گذاری خارجی در ایران و سایت کارگروه اقتصادی و بازرگانی شورای عالی ایرانیان خبرداد.

وی در ادامه تصریح کرد:  300 فرصت سرمایه گذاری خارجی در صنایع مختلف در سراسر کشور شنا سایی شده است و همچنین برای تسهیل دسترسی مخاطبین مختلف کتاب قانون سرمایه گذاری خارجی به پنج زبان بین المللی شامل زبانهای کره ای ،چینی، آلمانی ،فرانسوی وعربی می باشد، ترجمه شده است .
این مقام مسئول در ادامه به اقدامات سازمان سرمایه گذاری در جهت بهبود رتبه  فضای کسب و کار در کشور اشاره کرد و افزود:در سال گذشته بیش از 15 دستگاه اجرایی کشور درگیر فضای بهبود کسب و کار در کشور شدند. که از جمله وظایف آنها برطرف کردن موانع اجرایی در جهت تسهیل سازی سرمایه گذاری خارجی و اصلاح برخی از مقررات و آیین نامه از جمله قانون کار و تجارت بود که گزارش آن توسط موسسه مالی بین المللی IFC در ماههای آینده منتشرمی شود و با توجه به فعالیتهای انجام شده توسط سازمان  سرمایه گذاری و سایر نهادهای اجرایی کشورمان امسال رتبه بهتری در مقایسه با سالهای گذشته را  کسب خواهیم کرد.
 وی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد امنیت داراییهای سرمایه گذاران خارجی در کشورمان به اصلاح مواد 23 و 24آیین نامه سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: در جهت امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در مورد اصل ، سود و عایدات سرمایه گذاری خارجی در کشور، پیشنهاد اصلاحات آن توسط سازمان سرمایه گذاری مطرح شد که به زودی بعد از تصویب ابلاغ خواهد شد.
علیشیری تشکیل فراکسیون حمایت از سرمایه گذاری در مجلس را نیز از دیگر اقدامات در این زمینه برشمرد و گفـت: از طریق کارگروه بحران زیر نظر وزیر اقتصاد که دبیرخانه آن در سازمان سرمایه گذاری خارجی است با ایرانیان سرمایه گذار در خارج از کشور به منظور حمایت از آنها ارتباط برقرار کردیم.
وی از تشکیل کمیته ویژه ساماندهی روابط اقتصادی خارجی ایران به دستور رئیس جمهور به ویژه بر روی بخشهای بانکی و بیمه ای خبرداد و گفت: همچنین هیئت مقررات زدایی نیز با حکم رئیس جمهور تشکیل شده است.
وی گفت: هم اکنون در حال تدوین اساسنامه صندوق سرمایه گذاران ایرانیان خارج از کشور با پیشنهاد خود آنها به منظور حمایت و با سرمایه اولیه 5 میلیارد یورو هستیم.

علیشیری  در پاسخ به سئوالی در مورد ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس کشور اظهار داشت : آیین نامه سرمایه گذاری خارجی در بورس در حال تدوین است که بورس کشور را به بورس بین المللی تبدیل می کند.
وی در پایان به برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی در ایران در 9 خرداد ماه اشاره کرد و افزود :علاوه بر همایشهای بین المللی داخلی، سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در حال آماده سازی برای برگزاری 14 همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی در کشورهای مختلف از جمله ترکیه ،اطریش ،یونان ،آلمان ،مالزی ،کره جنوبی، هندوستان و کشورهای دیگر می باشد که در این همایشها بخش خصوصی نقش به سزایی در معرفی پروژه های خود به سرمایه گذاران خارجی ایفا خواهند کرد .
 معاون وزیر اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به آماده شدن کتاب راهنمای سرمایه گذاری خارجی (Investment Guide ) در  سه ماه آینده به زبان انگلیسی اشاره کرد و گفت :در این کتاب  مزایا، محدودیتها وجریان گردش سرمایه گذاری خارجی  مورد بررسی قرار می گیرد.
 وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری خارجی در کشور باید متناسب با اولویتهای صنعتی باشد، گفت: بر اساس آخرین گزارشات بانک جهانی، شاخص رشد اقتصادی کشور در سال 2007 نسبت به سال 2004 حدود 3.7 درصد رشد کرده و به رقم 7.8 درصد رسیده است، همچنین حجم تولید ناخالص داخلی ایران از 170 میلیارد دلار در سال 2004 به بیش از 350 میلیارد دلار در سال 2007 رسیده است.
وی اضافه کرد: صنعت در تولید ناخالص داخلی نیز از 40 درصد سال 2004 به 43 درصد در سال 2007 رسیده و نسبت تراز خارجی نیز از 1 درصد به 3 درصد افزایش یافته است.
علیشیری به رشد 97 درصدی صادرات کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس همین آمارها، شاخص درآمد سرانه کشور از 2 هزارو 300 دلار در سال 2004 به 3 هزارو 470 دلار در سال 2007 رسیده است، یعنی جایگاه ایران در این بخش درآمد  کشورهای کمتر توسعه یافته به درآمد متوسط ارتقا یافته است.
وی بیان کرد: در بخش ورودی سرمایه گذاری خارجی با اقدامات صورت گرفته با رقم رشد نزدیک به 300 درصد مواجه بودیم که طی سالهای 80 تا 83 رقم آن حدود 875 میلیون دلار بوده که طی سالهای 84 تا 87 به 2.6 میلیارد دلار افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: در بخش سرمایه گذاری خارجی مصوب نیز طی سال 80 تا 83 شاهد 4.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری بودیم که این رقم به 27.5 میلیارد دلار طی سالهای 84 تا 87 رسیده است.

علیشیری همچنین از آماده شدن وب سایت فرصت های سرمایه گذاری خارجی و برگزاری کارگاه  آموزشی برای خبرنگاران رسانه های مختلف جهت آشنایی با  حوزه سرمایه گذاری خارجی تا اواخر خرداد ماه خبر داد.


۲ خرداد ۱۳۸۸ ۱۸:۳۰
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP