سرمایه گذاران خارجی تاکنون متقاضی تسهیلات صندوق توسعه ملی نبوده اند

سرمایه گذاران خارجی تاکنون متقاضی تسهیلات صندوق توسعه ملی نبوده اند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت: سرمایه گذاران خارجی تاکنون درخواستی برای دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی نداشته اند.

 

'قاسم حسینی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: صندوق توسعه ملی در صورت دریافت درخواست از سرمایه گذاران خارجی ، موارد را به مجلس شورای اسلامی ارایه می کند.

وی با بیان اینکه با این وجود هنوز پیشنهادی در این خصوص به صندوق توسعه ملی ارایه نشده است، به فراهم شدن امکان استفاده مستقیم سرمایه‌گذاران خارجی از منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: براساس برنامه پنجساله پنجم توسعه، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

وی افزود: درصدد هستیم با اصلاح برخی مقررات، امکان استفاده از این منابع را به طور مستقیم فراهم کنیم ، چون در حال حاضر با توجه به اصل 80 قانون اساسی، در ابتدا باید اجازه استفاده از این تسهیلات از سوی مجلس شورای اسلامی صادر شود.

قائم مقام صندوق توسعه ملی در خصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز بر منابع صندوق توسعه ملی گفت: این نوسانات برمنابع این صندوق تاثیری ندارد، ضمن آنکه بر اساس اعلام بانک ها، راهکار هایی برای بازگشایی خط اعتباری (LC) وجود دارد.

به گفته ی حسینی بانک ها راهکارهای مناسبی را در این زمینه به وجود آورده اند و با توجه به مشکلات موجود قرارداد های عاملیت را با صندوق توسعه ملی منعقد می کنند.

وی موجودی کنونی صندوق توسعه ملی را همچنان 27 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: تاکنون قرارداد 7 میلیارد دلار از این میزان منعقد شده و هم اکنون 20 میلیارد دلار از این رقم در حساب ها باقی است .

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان آنکه موجودی این صندوق نزد بانک مرکزی است، گفت: قرار است، بانک مرکزی بر اساس نرخ سودی که از سایر کشورها دریافت می کند، سود به منابع صندوق توسعه بدهد.

وی با بیان اینکه قرار است سود مربوط به حساب صندوق توسعه ملی در پایان سال از سوی بانک مرکزی به حساب مذکور واریز شود، افزود: مبنای پرداخت سود توسط بانک مرکزی میانگین سود سالیانه است.

۱۰ دی ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP