سرمایه گذاری 75 میلیارد تومانی بخش خصوصی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد

سرمایه گذاری 75 میلیارد تومانی بخش خصوصی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد
مدیر کل فرودگاه شهید هاشمی نژاد گفت: 75میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در طرحهای فرودگاه مشهد انجام شده که 70 درصد آنها به بهره برداری رسیده است و مابقی هم طی شش ماهه نخست سال آینده به اتمام می رسد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،سعید چلندری 'در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فرودگاه مشهد جزو اولین فرودگاه های کشور بوده که بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری کرده است، افزود:پنج پروژه دیگرهم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی آماده شده است که امیدواریم بخشی از این طرح ها تا پایان سال و بخشی هم در شش ماهه نخست سال آینده به بهره برداری برسد.

به گفته چلندری توسعه ترمینال به مساحت هفت هزار متر از جمله طرح هایی بود که ظرف ده ماه و نیم در فرودگاه شهید هاشمی نژاد به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: پارکینگ طبقاتی با مساحت 38 هزار متر مربع و با ظرفیت پارک یک هزار و 400 خودرو از دیگر پروژه های عمرانی در دست احداث در این فرودگاه است که حدود 40 درصد از کار انجام شده و امیدواریم طی شش ماهه نخست سال آینده به اتمام برسد.

مدیر کل فرودگاه شهید هاشمی نژاد اضافه کرد:احداث آشیانه تعمیراتی شرکت های هواپیمایی ایران ایرتور، آریا و تابان بخش دیگری از پروژه های در دست اجرا در فرودگاه مشهد بود که اغلب این پروژه ها به استثنای پارکینگ طبقاتی به اتمام رسیده است.

**پروژه های در دست اجرا

به گفته چلندری مطالعات احداث نیروگاه برق اضطراری فرودگاه شهید هاشمی نژاد انجام شده و به زودی فراخوان جذب سرمایه گذارهم اعلام خواهد شد.

وی احداث هتل فرودگاهی و مجموعه خدمات رفاهی و برج اداری در هفت طبقه را از دیگر پروژه هایی ذکر کرد که در حال طی مراحل جذب سرمایه گذار است.

**برقراری پرواز در 22 مسیربین المللی و 32 مسیر داخلی

مدیرکل فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد در ادامه اظهار کرد:برقراری پرواز به کشورهای اسلامی از مصوبات دور دوم و سوم هیئت دولت به مشهد بود و در همین راستا الان 16 شرکت هواپیمایی به 22 مسیر بین المللی و 32 مسیر داخلی پرواز برقرار کرده اند.

چلندری با بیان اینکه فرودگاه شهید هاشمی نژاد دومین فرودگاه پرترافیک کشور است، افزود: این فرودگاه روزانه بین 140 تا 210 سورتی پرواز انجام می دهد که در مناسبت های اسلامی شاهد پیک سفر به میزان 210 سورتی پرواز هستیم.

وی ادامه داد:در گذشته فرودگاه شهید هاشمی نژاد صرفا یک ترمینال 22 هزار متری داشت اما با پیگیری های خوبی که در آنجا انجام شده ترمینال زیارتی به ظرفیت 10 هزار متر مربع در سال گذشته به بهره برداری رسید.

به گفته چلندری الان از یک ترمینال 10 هزار متری صرفا به پرواز حجاج اختصاص داده شده و یک ترمینال 21 هزار و 800 متر مربعی هم برای پروازهای بین المللی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل فرودگاه شهید هاشمی نژاد ادامه داد: ترمینال داخلی فرودگاه که در ساختار قبلی 22 هزار متر مربع بود، الان 12 هزار متر توسعه یافته است و هفت هزار مترمربع دیگر هم قرار است به این مجموعه اضافه شود که فراخوان آن تا پایان سال جاری اعلام خواهد شد.

 

** استفاده از الگوهای معماری اسلامی در توسعه فرودگاه

چلندری در ادامه اظهار کرد:با توجه به اینکه فرودگاه شهید هاشمی نژاد در پایتخت معنوی کشور واقع است تلاش کرده ایم در توسعه این فرودگاه از الگوهای اسلامی به ویژه مناسبت های خاص خود مشهد استفاده کنیم به طوری که سردر ورودی فرودگاه هشت رواق دارد که که به واسطه جایگاه امام رضا(ع)است و یا ورودی ترمینال 148 رواق دارد که برابر با سال تولد امام رضا (ع) است .

مدیر کل فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد در پایان از اقدامات این فرودگاه برای کاهش ایستایی مسافران گفت و افزود:ایستایی ها را از درب ورودی به پشت کانترها انتقال یافت وقرار شد صرفا مسافران بازدید بدنی شوند و برای بقیه مردم مزاحمتی ایجاد نشود.

۱۱ دی ۱۳۹۰ ۱۲:۳۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP