پرداخت جایزه جذب سرمایه گذاری خارجی آغاز شد

پرداخت جایزه جذب سرمایه گذاری خارجی آغاز شد
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری از آغاز مرحله اجرایی پرداخت های جایزه جذب سرمایه گذاری خارجی خبر داد.
 
 
 
تصویب آیین نامه و دستور العمل پرداخت جایزه
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران علیشیری ضمن بیان مطلب فوق افزود:به استناد بند 68 قانون بودجه سال 1390 مبلغی معادل یکصد میلیارد ریال برای حمایت و تشویق اشخاص حقوقی غیر دولتی فعال در عرصه سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است تا متناسب با سرمایه جذب شده آنها به صورت جایزه جذب سرمایه خارجی پرداخت شود.
رییس هیات سرمایه گذاری خارجی تاکید کرد آیین نامه اجرایی این قانون در تاریخ 25/5/1390 به تصویب هیات وزیران رسیده است و بر پایه این آیین نامه، دستور العمل چگونگی اعطای جایزه طی سه دوره رسیدگی در نشست های هیات سرمایه گذاری خارجی کشوربحث و بررسی شده است که نهایتا هیات سرمایه گذاری در جلسه مورخ 5/10/1390 این دستور العمل را تصویب و کار اجرایی پرداخت ها آغاز شده است.
واجدین شرایط دریافت جایزه
علیشیری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص شمول واجدین شرایط دریافت جایزه نیز گفت:اولا این جایزه به اشخاص حقوقی غیر دولتی ایرانی که با مشارکت اشخاص حقوقی و حقیقی خارجی و ایرانی تشکیل گردیده قابل پرداخت خواهد بود،ثانیا هر گونه اقدام مشترک در زمینه ارزیابی طرح ها و بازاریابی توسط شرکت های بازاریاب که منجر به جذب سرمایه گذار ی خارجی شده است مشمول پرداخت این جایزه متناسب با سطح درگیری اشخاص و شرکت های بازاریاب خواهند شد.
پانزدهم اسفندماه سال 1390 ، سقف زمانی ارسال تقاضانامه ها
رییس هیات سرمایه گذاری خارجی و رییس کل سازمان سرمایه گذاری تاکید کردکلیه شرکتهای دارای سرمایه گذاری خارجی موظفند اسناد و مدارک مورد نیاز برای اعلام ورودی سرمایه گذاری خارجی را برای سال 90 به همراه تقاضای رسمی به سازمان سرمایه گذاری ارسال نمایند تا در نوبت رسیدگی و پرداخت قرار گیرند.
وی تاکید کرد اولا بر پایه ضوابط بودجه ای،‌به تقاضای ورودی سرمایه بعد از 15 اسفند ماه سال جاری رسیدگی نخواهد شد،‌ و ثانیا معیار پرداخت ها به شرکت های متقاضی بر اساس ترتیب ثبت تقاضا ها در سازمان خواهد بود و چنانچه حجم تقاضاها از سقف پیش بینی شده در بودجه سال 90 بیشتر باشد،اولویت با تاریخ ثبت و نوبت پرداخت ها می باشد و این تقاضا ها برای سال 91 قابل پرداخت نخواهد بود.
تقاضاهای مشمول جایزه واصل شده است
رییس هیات سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد تقاضای شرکتها در حال وصول است و تاکنون چندین تقاضا اعلام وصول شده است که دبیرخانه هیات سرمایه گذاری مشغول ارزیابی تقاضاها هستند که متعاقبا پرداخت ها بر اساس نوبت ثبت تقاضاها آغاز خواهد شد.
تفاوت در پرداخت جایزه برای مناطق کمتر توسعه یافته کشور
علیشیری تاکید کرد بر پایه مصوبه مورخ 26/5/1390 هیات وزیران میزان شش در هزار سرمایه خارجی وارده در مناطق اصلی مشمول جایزه خواهد بود،‌اما به منظور تشویق سرمایه گذاران خارجی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته این رقم ده(10) در هزار خواهد بود که انتظار می رود علاوه بر سایر مشوق ها در این گونه مناطق(کمتر توسعه یافته) انگیزه بهتری برای کار در این مناطق ایجاد شود.
معاون وزیر اقتصاد همچنین تاکید کرد چنانچه یک شرکت مشترک موفق شود مثلا معادل 20 میلیون دلار در سال 1390 جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشد،‌آنگاه رقم پرداختی جایزه در مناطق محروم معادل 200 هزار دلار خواهد بود که این رقم برای سایر مناطق معادل 120 هزار دلار خواهد بود.
عدم تفاوت در حوزه و بخش سرمایه گذاری
رییس کل سازمان سرمایه گذاری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص اولویت های بخشی سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد،‌بر پایه رویه مورد عمل سال جاری(90) هیچ اولویت بخشی برای پرداخت جایزه جذب سرمایه گذاری خارجی صورت نگرفته و لذا این جایزه شامل همه طرحهای سرمایه گذاری خارجی و در همه بخش های اقتصادی کشور خواهد بود.
وی همچنین تاکید کرد که بنا داریم در سال آینده (91) ضمن تاکید بر اولویت های بخشی،‌نسبت به آن دسته از طرح ها یی که منجر به ورود و انتقال فن آوری مورد نیاز کشور،‌انتقال بخشی تحقیق و توسعه (R&D) به داخل کشور، ایجاد اشتغال یا جایگزینی واردات و یا ایجاد فرصت یابی صادراتی می شوند ترجیحاتی قائل شویم.
 درخواست ارسال تقاضا در تاریخ مقرر
معاون وزیر اقتصاد از کلیه اشخاص حقوقی غیر دولتی مشمول دریافت جایزه جذب سرمایه گذاری خارجی درخواست کرد تا هر چه سریعتر مدارک و مستندات خود را به سازمان سرمایه گذاری ارائه دهند و ارسال تقاضا ها را به روزهای پایانی سال موکول نکنند.
درج کلیه مدارک و مستندات در سایت سازمان سرمایه گذاری
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری کلیه مدارک و مستندات مرتبط با اعطای جایزه سرمایه گذاری شامل ماده 68 قانون بودجه سال 90، مصوبه مورخ 26/5/1390 هیات وزیران و دستور العمل چگونگی اعطای جایزه مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی در سایت سازمان سرمایه گذاری به نشانیinvestiniran.ir در دسترس متقاضیان قرار گرفته است.
 
۱۷ دی ۱۳۹۰ ۱۶:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP