موافقتنامه های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری خارجی با 45کشور لازم الاجرا شد

موافقتنامه های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری خارجی با   45کشور لازم الاجرا شد


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از لازم الاجرا شدن موافقتنامه های تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی با 45 کشور خبر داد.
بنا به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، "بهروز علیشیری" اظهار داشت : امضای این موافقتنامه ها، مهمترین ابزار حمایت حقوقی و ایجاد بستری مناسب برای  حفاظت از داراییهای اتباع یک کشور در کشور میزبان جهت سرمایه گذاری می باشد.
علیشیری افزود: با توجه به اینکه سازمان سرمایه گذاری ، متولی کلیه امور مربوط به مذاکره، انعقاد و پیگیریهای قانونی این موافقتنامه ها می باشد، این سازمان تا کنون توانسته است با 45 کشور این موافقتنامه ها را در جهت  تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی به مرحله لازم الاجرا در آورد که می توان به کشورهای  اتریش، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، ترکیه، چین، سوئد، سوئیس، فرانسه، فنلاند، کره جنوبی، قطر، مالزی، ونزوئلا و غیره  اشاره کرد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین  با 14 کشور این موافقتنامه ها امضا شده است که از جمله کشورهای  کویت ،یونان، فیلیپین، اندونزی، قبرس، سریلانکا، لیبی و غیره می باشد و با  48 کشور در مرحله مبادله متون هستیم که می توان به کشورهای امارات ،برزیل ،پاناما ،مجارستان و غیره اشاره کرد.
وی افزود: این موافقتنامه ها با 6 کشور در مرحله پاراف می باشد  و با 10 کشور در حال مذاکره در مورد این موافقتنامه ها هستیم .
معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به اینکه این موافقتنامه ها حقوق قانونی سرمایه گذاران خارجی  به ویژه  ایرانیان مقیم خارج از کشور برای سرمایه گذاری در ایران در مقابل خطرات غیرتجاری را در کشور میزبان پوشش می دهد، تصریح کرد :خطرات غیرتجاری به رفتار دولتها در رابطه با تضمین سرمایه گذاری خارجی مربوط می شود و شامل مواردی از جمله ریسک مربوط به عدم امکان انتقال حقوق و منافع حاصل از سرمایه گذاری به صورت ارز خارجی، ریسک ناشی از ملی شدن و مصادره سرمایه و دارایی سرمایه گذار می شود  و همچنین  ریسک ناشی از نقض قرارداد توسط کشور میزبان را تضمین می نماید.
علیشیری در ادامه به لازم الاجرا بودن این موافقتنامه ها در جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و افزود: انعقاد این موافقتنامه ها منجر به جذب سرمایه گذاری بیشتر، بیمه سرمایه گذاری ها ، برخوردار از رفتار برابر و یکسان با اتباع داخلی وکاهش درجه ریسک سرمایه گذاری در کشور خواهد شد.

۱۹ خرداد ۱۳۸۸ ۱۱:۲۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP