علیشیری در نخستین نشست سفرا و نمایندگان خارجی مقیم تهران:ظرفیتهای بالقوه سرمایه گذاری، ایران را به یکی از کشورهای کم نظیر برای جذب سرمایه گذاری خارجی تبدیل کرده است

علیشیری در نخستین نشست سفرا و نمایندگان خارجی مقیم تهران:ظرفیتهای بالقوه سرمایه گذاری، ایران را به یکی از کشورهای کم نظیر برای جذب سرمایه گذاری خارجی تبدیل کرده است
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در نخستین نشست سفرا و نمایندگان خارجی مقیم تهران که صبح امروز درمحل وزارت اقتصاد برگزار شد،با اشاره به مزیتهای ذاتی و قانونی اقتصاد ایران که باعث جایگاه ویژه ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی شده است، اظهار داشت: ظرفیتهای بالقوه سرمایه گذاری در ایران،ایران را به یکی از کشورهای کم نظیر برای جذب سرمایه گذاری خارجی تبدیل کرده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران علیشیری در این نشست ضمن بیان این مطلب که ایران به لحاظ ذخایر نفت چهارمین کشوردر دنیا و از نظر ذخایر گازی دارای رتبه دوم می باشد خاطر نشان کرد:ایران همچنین از نظر جذب توریسم و ذخایر معدنی جزء ده کشور برتر دنیا  می باشد و تنوع آب و هوایی در ایران بین 35 تا 45 درجه باعث تنوع در محصولات کشاورزی شده است که این خود یکی از مزیتهای  ذاتی کشور برای جذب سرمایه گذاران خارجی است.

معاون وزیرامور اقتصادی و دارایی درخصوص محورهای مهم برنامه پنجم توسعه کشور یادآور شد: ظرفیت بالای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز،  برآورد کاهش نرخ بیکاری به میزان 7% ، برآورد رشد اقتصادی متوسط 8% در طی سال و مهم تر از همه پیش بینی قطع ارتباط هزینه های عمومی به درآمد نفتی تا پایان برنامه، از محورهای مهم برنامه مذکور می باشد.

علیشیری در ادامه با اشاره به جایگاه ایران به عنوان 17 امین اقتصاد بزرگ دنیا افزود: بازار سرمایه مناسب ایران برای فعالیت بخش خصوصی داخلی و خارجی، حضور 40 صنعت یا بخش متفاوت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران، ظرفیت گردش مالی بالای 100 میلیارد دلار و نیروی انسانی تحصیل کرده و کارآمد در کنار سایر مزیتهای اقتصادی کشور ایران را به یکی از کشورهای بسیار مهم برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بازار سرمایه تبدیل کرده است.

وی همچنین با اشاره به سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و بحث خصوصی سازی و انتقال مالکیت از بخش دولتی به بخش خصوصی که از سال 2007 در کشورآغاز شده است اظهار داشت: فرآیند خصوصی سازی در ایران با شتاب بسیار بالا صورت گرفته است به طوریکه تا کنون 82 میلیارد دلار از شرکتهای بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است و بیش از 300 تا 350 شرکت به بخش خصوصی داخلی و خارجی عرضه شده است .

معاون وزیرامور اقتصادی و دارایی درخصوص مزیتهای سرمایه گذاری در ایران  خاطر نشان کرد:سرمایه گذاران خارجی  می توانند تحت هر گونه ترتیبات قراردادی در ایران سرمایه گذاری کنند ودولت ایران سرمایه آنها را در برابر کلیه ریسکهای سیاسی تضمین خواهد کرد.

وی همچنین  عدم محدودیت  برای انتقال اصل و سود سرمایه سرمایه گذاران خارجی،واردات مواد اولیه و صادرات محصولات و امکان حضور و فعالیت در بازار بورس ایران را از دیگر مزیتهای سرمایه گذاری در ایران برشمرد .

 علیشیری همچنین با اشاره به فعالیت  مراکز خدمات سرمایه گذاری در کلیه استانها اظهار داشت: این مراکز از مرحله ابتدا تا انتهای اجرایی شدن طرحهای سرمایه گذاری خارجی در کنار سرمایه گذاران هستند و کمک در ثبت شرکت، هماهنگیهای گمرکی، ارائه اطلاعات، رسیدگی و  حل مسائل مربوط به اقامت، اشتغال، بازار کار و اخذ هرگونه مجوز محیطی یا تخصصی از وظایف این مراکز می باشد.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری تسهیل در شرایط اخذ مجوزها و کاهش زمان آن از 45 روز به 15 روز را از مزایای قانونی سرمایه‌گذاری در ایران بر شمرد و در ادامه افزود: ایران در راستای افزایش همکاری اقتصادی با کشورهای مختلف اقدام به امضای موافقتنامه های دو جانبه حمایت از سرمایه گذاری با 53 کشور و موافقتنامه های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف با 44 کشور دنیا نموده است.

علیشیری با اشاره به سایت تخصصی سازمان سرمایه گذاری به عنوان شبکه ارتباطی این سازمان با سرمایه گذاران خارجی خاطر نشان کرد: کلیه فرصتهای پروژه ایی سرمایه گذاری ایران به زبان انگلیسی در سایت تخصصی این  سازمان به نشانی iio.ir  در اختیار کلیه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: هم اکنون بیش از 1000 پروژه به ارزش تقریبی 100 میلیارد دلار در این سایت آماده معرفی به سرمایه گذاران خارجی می باشد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی ضمن بیان این مطلب که تشکیل  ستاد های سرمایه گذاری در تمامی استانهای کشور اقدامی در راستای کمک به حل مشکلات سرمایه گذاران داخلی و خارجی می باشد تصریح کرد: ستادهای سرمایه گذاری موظف هستند طی مدت 15 روز به شکایات سرمایه گذاران رسیدگی کنند  و تاکنون بیش از 100 نشست تخصصی به منظور رسیدگی و حل و فصل شکایات و اعتراضات سرمایه گذاران داخلی و خارجی درد استانهای کشور برگزار شده است.

وی تشکیل هیأت مقررات زدایی را از اقدامات مهم در راستای بهبود فضای کسب و کار کشورعنوان کرد و در ادامه افزود: پیش بینی اعطای جایزه به سرمایه گذاران خارجی به میزان 100 میلیارد ریال به نسبت 6 در هزار برای مناطق اصلی و 10 در هزار برای مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین اختصاص 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران خارجی را  از دیگر اقدامات در خصوص بهبود فضای کسب و کار کشوربر شمرد.

علیشیری همچنین ضمن اشاره به آمار جذب سرمایه گذاری خارجی ایران که در سال 2009 ایران را در بین شش کشور برتر دنیا قرار داده بود تصریح کرد: ایران در بین سالهای 2009 تا 2010 دارای رشد 124% در جذب سرمایه گذاری خارجی بوده و به لحاظ حجم جذب سرمایه گذاری خارجی جزو ده کشور برتر آسیا قرار داشته است.

این مقام مسئول در پایان مهمترین هدف از برگزاری این نشست را ارتقا حوزه های همکاری اقتصادی بین کشورها و ایجاد روابط مستحکم تر اقتصادی بین بخش خصوصی آنها عنوان کرد و ضمن اظهار امیدواری برای درک متقابل اقتصادی ایران و سایر کشورها خاطر نشان کرد: بخشهای خصوصی برای فعالیت به علامتهای اقتصادی، مزیتهای سرمایه گذاری، حقوق مناسب، پوشش قانونی، گردش کار شفاف و سودآوری بالا توجه می کند که اقتصاد ایران   و بسیاری از کشورها دارای تمامی این ویژگیها می باشد و مناسب است تا نمایندگان خارجی مستقر در ج.ا.ایران این فرصت ها، مشوق ها و مزیت ها را به اطلاع بخش های خصوصی کشور خود برسانند تا زمینه های همکاری اقتصادی فی مابین بیش از گذشته افزایش یابد.

 

۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ۱۷:۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP