پنجره واحد سرمایه گذاری روزنه ای به توسعه اقتصادی

پنجره واحد سرمایه گذاری روزنه ای به توسعه اقتصادی
پنجره واحد سرمایه گذاری و کارآفرینی با رفع موانع موجود و افزایش اشتغال و تولید ، روزنه ای به توسعه اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا،در شانزدهمین جلسه شورای عالی اشتغال کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور در اسفند ماه سال 88 کلیات طرح تشکیل پنجره واحد حمایت از کسب و کار در استانداری ها به ریاست استاندار و عضویت مدیران و نمایندگان تام الاختیار تمام دستگاههای صادرکننده مجوز و تسهیلات مربوط به تصویب رسید.

پنجره واحد سرمایه گذاری، امکان گردش استعلام های کلیه دستگاههای مرتبط با فرآیند صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی را به صورت الکترونیکی فراهم می کند.

در پنجره واحد سرمایه گذار با تسلیم درخواست خود از یک نقطه امکان پی گیری درخواستهای خود را داشته و از طرفی سازمان سرمایه گذاری نیز امکان گزارش گیری از وضعیت درخواستها و استعلام های مربوطه را خواهد داشت.

در این سامانه امکان ارتباط سیستمی درخواست سرمایه گذاران با بیش از 150 نقطه ملی و استانی دستگاههای مختلف فراهم شده که با راه اندازی کامل آن در تمام استانها به ارتقای فضای کسب و کار کمک شایانی خواهد شد.

در پنجره واحد سرمایه گذاری و کارآفرینی که با هدف کمک به توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و اطلاع رسانی مناسب به سرمایه گذاران داخل و خارج و بررسی و رفع موانع و تسهیل امر سرمایه گذاری طراحی شده است، امور اجرایی مربوط به سرمایه گذاران بطور مستمر تا حصول نتیجه پیگیری می شود.

استاندار آذربایجان شرقی راه‌اندازی این نرم‌افزار را موجب اطلاع‌رسانی شفاف و ارایه فرصت‌های عادلانه برای تمام سرمایه ‌گذاران دانست و گفت: یکی از مهم ‌ترین مشکلات حوزه سرمایه‌ گذاری، شفاف نبودن اطلاعات است که در برخی موارد تحقق تفاهم‌ نامه‌های سرمایه ‌گذاری را با مشکل مواجه می‌کند.

احمد علیرضابیگی با اشاره به اینکه سامانه مجازی پنجره واحد از جهت حقوقی مورد مراجعه و استناد محاکم مختلف خواهد بود، برتوجه به ضمانت اجرایی این طرح و پاسخگویی تمام دستگاه‌های مسوول در قبال تکالیف قانونی خود در این باره تاکید کرد.

وی افزود: نقش ستاد سرمایه‌گذاری استان در این خصوص حساس و تعیین‌ کننده است و همه دستگاه باید با این ستاد همکاری کنند.

علیرضابیگی به پیشگام بودن آذربایجان ‌شرقی در ایجاد پنجره واحد صادراتی اشاره و خاطرنشان کرد: پنجره واحد سرمایه‌ گذاری نیز به صورت فیزیکی در استان ایجاد شده بود، ولی بهره‌مندی از فناوری‌های پیشرفته ایجاب می‌کرد که با راه‌اندازی سامانه مجازی این پنجره، امکان تسهیل و تسریع در روند سرمایه‌گذاری بیشتر از گذشته فراهم شود.

استاندار آذربایجان شرقی هدف از ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری را کارآمدسازی اطلاعات و رعایت قوانین عنوان و اظهار امیدواری کرد: با ایجاد این پنجره واحد از اعمال رانت های اطلاعاتی جلوگیری شود.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در فرآیند پنجره واحد دستگاه‌های مسوول صدور مجوز موظف به استقرار نماینده تام‌الاختیار در محل اجرای طرح یا در فضای مجازی هستند، گفت: ظرف ۱۰ روز پس از تقاضای سرمایه‌ گذار باید نسبت به پاسخگویی اقدام کنند.

رضا حسینی، اتلاف وقت، عدم امکان گزارش‌گیری، اعمال سلیقه‌های شخصی و عدم هماهنگی بین ادارات را از دلایل ایجاد این پنجره عنوان کرد و افزود: کاهش اتلاف منابع انسانی و هزینه‌ها، کاهش خطای غیرعمد، انجام امور به صورت منسجم، امنیت بیشتر، حذف تشریفات اداری، شفاف‌ سازی و از بین بردن انحصار اطلاعات از مزایای اجرای این طرح است.

وی، امکان گزارش‌ گیری جامع براساس تعداد مجوز، نوع پروژه، مکان جغرافیایی و درآمدهای حاصل از طرح را از قابلیت‌های پنجره واحد ذکر کرد و گفت: امکان مدیریت و پیگیری فرآیندها و استعلام‌ها در این سیستم وجود دارد.

حسینی با بیان اینکه کاهش روند سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار، میزان سرمایه‌گذاری را گسترش می دهد، اظهار کرد: پنجره واحد سرمایه گذاری نقش مهمی در تسهیل و روان ‌سازی مسیر سرمایه ‌گذاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: پنجره واحد سرمایه گذاری قابلیت دستیابی و پردازش اطلاعات را ارتقا بخشیده، جریان‌های اطلاعاتی بین سرمایه‌ گذار و دولت را تسهیل کرده و موجب هماهنگی عملکرد سیستم‌های دولتی می شود.

حسینی به مزایای پنجره واحد برای فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: با استفاده بهینه از منابع به واسطه ایجاد این پنجره، از میزان هزینه‌های دولت‌ و سرمایه‌ گذاران کاسته می شود.

وی گفت: سرمایه گذاران و بازرگانان پس از ورود به سیستم پنجره واحد با ایجاد کاربر جدید و ثبت مشخصات حقیقی و یا حقوقی خود و فرایند مورد نظر قادر خواهند بود بدون مراجعه حضوری به دستگاههای مختلف و در کوتاهترین زمان مجوزهای لازم را کسب کرده و در جریان پیشرفت فرایند کار قرار گیرند.

حسینی اظهارکرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری و دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری آذربایجان شرقی به عنوان متولی و مسوول این سیستم پس از مطالعه و بررسی فرایندهای ثبت شده توسط کاربران و تائید اولیه به صورت الکترونیکی و تحت برنامه به دستگاههای مختلف جهت بررسی و انجام اقدامات لازم ارسال خواهد کرد.

وی امکان پیگیری ساده تر فرایند و مشاهده زمان تائید و اقدامات صورت گرفته در این خصوص و پیگیری عملکرد کارشناسان توسط مرکز خدمات سرمایه گذاری و روسای دستگاهها را از مزایای این سیستم عنوان کرد.

حسینی با بیان اینکه اجرای پنجره واحد می تواند در راستای مدیریت ریسک بهتر، امنیت مطلوب و بازده در آمدی تاثیر زیادی داشته باشد، اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک با توسعه سیستم پنجره واحد در کل کشور گامهای بهتری در توسعه اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار برداشته شود.

با توجه به زیرساخت هایی که دولت نهم و دهم در استان آذربایجان شرقی ایجاد کرده است، روند سرمایه گذاری تسهیل یافته و گشایش این پنجره نیز موانع سرمایه گذاری را برطرف کرده و افق تازه ای در راستای توسعه این منطقه گشوده است.

پنجره واحد سرمایه گذاری و کارآفرینی دی ماه سال جاری در آذربایجان شرقی راه اندازی شد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP