وزیر اقتصاد برای شرکت در نشست سالانه سی امین جلسه شورای وزیران صندوق اوپک برای توسعه بین الملل به وین می رود

وزیر اقتصاد برای شرکت در نشست سالانه سی امین جلسه شورای وزیران صندوق اوپک برای توسعه بین الملل به وین می رود
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به همراه هیات همراه که متشکل از معاون وزیر اقتصاد ،نمایندگان مجلس شورای اسلامی می باشند، جهت شرکت در سی امین اجلاس سالانه شورای وزیران صندوق اوپک برای توسعه بین الملل( OFID) عازم وین پایتخت اتریش می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، "بهروز علیشیری" اظهار داشت:طی این نشست صورتهای مالی صندوق اوپک، انتخاب حسابرسان مستقل، گزارش وضعیت صندوق مشترک برای تجارت،حسابداری منابع مالی صندوق اوپک، انتخاب رئیس و نائب رئیس شورای وزیران، کمک بلاعوض برای مبارزه با ایدز، کمک به بازسازی فلسطین، تأثیر بحران مالی بر جهان و موارد دیگر از جمله مباحث دستور کار نشست مذکور می باشد که در 26 خردادماه برگزار می شود.


علیشیری افزود: با توجه به تعاملات مثبت و سازنده ای ایران با صندوق اوپک که دارد ، همکاریهای دوجانبه در حال افزایش می باشد.


معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: هدف از تاسیس صندوق طبق اساسنامه آن کمک به رشد و توسعه اقتصادی واجتماعی کشورهای در حال توسعه (به جز کشورهای عضو صندوق) از طریق اعطای کمکهای بلاعوض و وامهای ترجیحی به صورت بلند مدت و ارزان قیمت می باشد.


علیشیری افزود: این صندوق برای تصمیم گیریهای راهبردی و اجرایی دارای دو رکن اصلی می باشد. نخست اجلاس وزرای کشورهای عضو است که هر سال یکبار برگزار می گردد و علاوه بر وظیفه بررسی عملکرد صندوق، راهبردهای دراز مدت آن را نیز تعیین می کند.


وی در ادامه افزود: رکن دوم تصمیم گیری صندوق، نشستهای هیأت مدیره می باشد که چهار بار در سال تشکیل می شود. هیأت مدیره علاوه بر بررسی وضعیت و عملکرد مالی صندوق و نظارت بر عملیات اجرایی آن، وظیفه بررسی و تصویب پرونده هایی که قرار است به نفع کشورهای در حال توسعه تأمین مالی شود را نیز برعهده دارد.


لازم به ذکر است ایران به عنوان یکی ازاعضای فعال صندوق اوپک نیز توسعه بین الملی، همواره نقش مؤثری در تصمیم گیریهای اساسی آن داشته است و در حال حاضر: 12 کشور اعم از الجزایر، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، گابن و ونزوئلا به عنوان اعضای صندوق می باشند.

۲۶ خرداد ۱۳۸۸ ۱۱:۲۸
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP