پایگاه خبری روسی: ایران بزرگترین قدرت تکنولوژیکی جهان اسلام می شود

پایگاه خبری روسی: ایران بزرگترین قدرت تکنولوژیکی جهان اسلام می شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از پایگاه خبری روسی 'ایران رو' نوشت: جمهوری اسلامی با گام های سریع در مسیر فناوری های علمی حرکت می کند و این کشور در حال حاضر یکی از توسعه یافته ترین قدرت های جهانی از نظر علم و فناوری های روز می باشد.
  
 
به گزارش ایرنا ،'ایران رو' روز یکشنبه مقاله ای به قلم 'آنتون یوستراتوف' کارشناس علوم سیاسی روس را منتشر کرد که در آن وضعیت پیشرفت علوم و فناوری در ایران و جایگاه علمی آن در جهان تشریح شده است.
نویسنده مقاله به برداشت نادرست مردم کشورهای غربی از وضعیت علوم در ایران اشاره و یادآوری کرده است که رسانه های غربی با ترسیم غلط این وضعیت، نقش اساسی را در تحریف واقعیت های مربوط به ایران دارند.
کارشناس علوم سیاسی روس خاطرنشان کرد: ایران در اذهان مردم عادی غرب به عنوان یک دولت عقب مانده یا دولت تاریک‌اندیش ترسیم می شود که مردم این کشور را به قرون وسطی سوق می دهد، اما دستاورد های علمی جمهوری اسلامی ایران حتی با یک نگاه اجمالی نادرستی این برداشت را اثبات می کند.
وی افزود: در حال حاضر ایران بالاترین نرخ رشد دستاوردهای علمی در جهان را دارد که رقم آن از متوسط شاخص جهانی 11 برابر بالاتر است.
یوستراتوف اضافه کرد: تعداد مقالات علمی که محققان ایرانی تألیف می کنند، به قدری سریع رشد می‌کند که این کشور در این عرصه حتی از کشورهای غربی هم پیشی گرفته است.
وی به عنوان مثال به مقایسه تعداد مقالات علمی منتشر شده در ایران در یک دهه اخیر پرداخت و نوشت: در سال 2001 متخصصان ایرانی تنها 2000 عنوان مقاله در نشریات مختلف بین المللی منتشر کردند که این رقم در سال 2010 به 27 هزار و 500 عنوان افزایش یافت و اگر این نرخ رشد حفظ شود، دانشمندان ایرانی بزودی می توانند از این نظر از دانشمندان روس هم سبقت بگیرند.
در مقاله کارشناس روس آمده است: زمینه های اساسی پژوهش های محققان ایرانی شامل شیمی هسته‌ای و آلی با تالیف حدود 10 هزار اثر علمی در این زمینه ها در یک دهه اخیر، فیزیک هسته‌ای، فیزیک ذرات بنیادی و مهندسی هسته‌ای هستند و جمهوری اسلامی ایران به فناوری نانو و برنامه های پژوهشی فضایی توجه فراوانی دارد.
پایگاه اینترنتی روسی در ادامه مطلب خود به استناد اظهارات 'سعید سرکار' دبیر ستاد ویژه نانوفناوری ایران نوشت: جمهوری اسلامی ایران از نظر توسعه فناوری نانو در مقام اول در میان کشورهای اسلامی و در مقام دوازدهم جهانی قرار دارد.
کارشناس روس خاطرنشان کرد: این امر تعجب آور نیست زیرا ایران از نظر سطح اولویت نانوفناوری در جدول جهانی در مقام چهارم قرار گرفته است و دولت ایران اهمیت این طرح ها را درک و از محققان حمایت می کند.
یوستراتوف در مقاله خود افزود: طبق اطلاعات دانشگاه کالیفرنیا، 12 درصد مقالات علمی ایرانیان به نانو فناوری اختصاص دارد و در ایران دست کم 150 شرکت در این زمینه کار می‌کنند و رشته های مربوط به صنعت نانو به طور منظم در 17 دانشگاه ایران تدریس می‌شود.
در ادامه این مقاله به پیشرفت های خیره کننده ایران در عرصه داروسازی هم اشاره و گفته شده است: صنایع داروسازی در ایران با سرعت سرسام آوری توسعه می یابد.
پایگاه اینترنتی روسی به نقل از 'مرضیه وحید دستجردی' وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نوشت: داورهایی که در ایران تولید می شوند از دارو های مشابه ساخت بزرگترین شرکت های داروسازی غرب دست کمی ندارند و جمهوری اسلامی از این نظر در جهان جایگاه مناسبی دارد به طوری که تولید داروهای مخصوص معالجه بیماری های ریوی و سرطان، نازایی، آسم و مالتیپل اسکلروزیس مورد توجه خاصی است.
در این مقاله همچنین به 'هوا و فضا' به عنوان بخش مهم فناوری های پیشرفته ایران اشاره و یادآوری شده است که در این عرصه دستاوردهای بی نظیری به دست آمده است.
'ایران رو' با اشاره به تاسیس سازمان فضایی ایران در سال 2003 نوشت: به موازات تاسیس این سازمان، برنامه پنج ساله توسعه صنعت فضایی ایران هم تصویب شد که در آن قرار گرفتن این کشور در میان 8 کشور جهان برای پرتاب مستقل ماهواره ، هدف اساسی تعیین و مقرر شده است ایران در این زمینه 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کند.
پایگاه اینترنتی روسی نوشت: این هدف حاصل شده است و تا سال 2011 میلادی 5 مورد پرتاب موفقیت آمیز دستگاه های فضایی آزمایشی مختلف صورت گرفته است.
کارشناس روس در مقاله خود به توجه خاص رهبر فرزانه انقلاب به توسعه علم در ایران اشاره کرد و نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی، ایده های آیت‌الله خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را توسعه می دهد که فعالیت های علمی را نوعی عبادت می دانست.
وی افزود: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در همین راستا استدلال های شرعی برای بعضی پژوهش های علمی را ارایه و فتواهایی درباره مجاز بودن و تشویق این گونه پژوهش های علمی صادر کرده است.
پایگاه اینترنتی روسی نوشت: بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک در عرصه علوم و فناوری های پیشرفته از همه کشورهای منطقه خاورمیانه پیشی بگیرد.
این منبع خبری به نقل از گزارش انجمن سلطنتی لندن خاطرنشان کرد: ایران در سه سال آینده بزرگترین قدرت تکنولوژیکی جهان اسلام خواهد شد.
 
۷ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP