گسترش روز افزون واگذاری پروژه های صنعتی کشورهای آسیایی به متخصصان ایرانی

گسترش روز افزون واگذاری پروژه های صنعتی کشورهای آسیایی به متخصصان ایرانی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا، افزایش حضور متخصصان ایرانی در اجرای پروژه های مختلف اقتصادی در کشورهای پارسی زبان گامی موثر در معرفی هرچه بیشتر توانایی جوانان ایرانی در عرصه های مختلف است.

 
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا، ایران و تاجیکستان در زمینه تعاملات اقتصادی در سال های اخیر فعالیت های گسترده ای داشته اند که از جمله این تعاملات می توان به برگزاری اجلاس مشترک میان سران دو کشور اشاره کرد.
برگزاری اجلاس مشترک اقتصادی میان دو کشور سابقه ای طولانی دارد به گونه ای که تاکنون 8 اجلاس مشترک میان سران ایران و تاجیکستان برگزار شده است.
نخستین اجلاس مشترک اقتصادی میان دو کشور در سال 1375 انجام شد و دیگر اجلاس اقتصادی در سال های 1377، 1381، 1383، 1384، 1387 و 1389 برگزارشده است.
فعالیت تجار و صنعتگران ایرانی در سال های اخیر در تاجیکستان افزایش داشته است که از جمله آن می توان به احداث نیروگاه سنگتوده دو اشاره کرد.
اجرای این طرح در اجلاس مشترک اقتصادی میان دو کشور در سال 84 مکتوب و برای ساخت آن 250 میلیون دلار هزینه شد. حدود 180 میلیون دلار از سرمایه اولیه احداث این طرح از سوی ایران تامین شد و در مقابل بهره برداری این نیروگاه تا 12 سال به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد.
این تنها پروژه اقتصادی مشترک میان دو کشور نیست بلکه متخصصان ایرانی در احداث تونل مدرن و بزرگ انزاب (استقلال) که یکی از شاهرگ های حمل و نقل برای تاجیکستان محسوب می شود، مشارکت داشته اند.
برای احداث این تونل 39 میلیون دلار هزینه شده که 2/21 میلیون دلار از این هزینه توسط ایران تامین شده است و این پروژه پس از تکمیل برخی بخش ها در آینده نه چندان دور افتتاح می شود.
احداث بیمارستان بوعلی در شهر دوشنبه نیز از دیگر پروژه های اقتصادی میان دو کشور است که در سال 1387 به بهره برداری رسید و بزودی احداث چند بیمارستان تخصصی در این کشور به ایران واگذار می شود.


** اجلاس سه جانبه ایران ، تاجیکستان و افغانستان

اجلاس اخیر سه جانبه میان ایران، تاجیکستان و افغانستان را که عصر روز یکشنبه در شهر دوشنبه برگزار شد می توان یکی از مهمترین اجلاس برگزار شده میان کشورهای فارسی زبان قلمداد کرد.
در این اجلاس که تفاهم نامه های اقتصادی به امضا رسید، تصمیمات مهمی اتخاذ شد و رییسان جمهوری ایران ، تاجیکستان و افغانستان به برقراری خطوط مواصلاتی و انتقال انرژی میان سه کشور تاکید کردند.
در این نشست مقرر گردید؛ کارگروه مشترکی از سوی سه کشور برای بررسی های فنی، حقوقی و مالی، تعیین مسیر و احداث خطوط مواصلاتی ریلی و جاده ای و همچنین خطوط انتقال نفت، گاز و آب و اتصال شبکه های برق سه کشور، تشکیل شود و دو ماه پس از امضای تفاهم نامه اولین جلسه این کارگروه در تهران برگزار شود.
روسای جمهوری ایران، تاجیکستان و افغانستان توافق کردند برای اجرای این پروژه ها از امکانات مالی بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه آسیایی و دیگر منابع مالی بین المللی جهت اجرایی شدن هرچه سریعتر این پروژه ها استفاده کنند.
تصمیمات اتخاذ شده در این نشست سه جانبه بدون شک نقش ایران اسلامی در پروژه های بزرگ منطقه ای را بیش از پیش پر رنگ خواهد کرد.
گسترش روز افزون حضور نیروهای متخصص ایرانی در احداث پروژه های بزرگ در سال های اخیر ایران را به قطب علمی صنعتی کشور تبدیل كرده وتمایل کشورهای پارسی زبان برای سپردن پروژه های اقتصادی به متخصصان ایرانی نشان از قدرت ایران در این زمینه در منطقه دارد.
در این میان نباید از نقش صحیح مسوولان در دیپلماسی میان کشورهای اسلامی غافل شد و بدون شک در دولت نهم و دهم حضور متخصصان ایرانی در کشورهای پارسی زبان روندی رو به رشد داشته است.
 

۱۴ فروردین ۱۳۹۱ ۰۹:۰۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP