استاد دانشگاه: حمایت از تولید ملی در شرایط اقتصادی ایران یک ضرورت است

استاد دانشگاه: حمایت از تولید ملی در شرایط اقتصادی ایران یک ضرورت است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایسنا ،یک عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: بحث حمایت از تولید ملی در این مرحله از شرایط اقتصادی ایران یک ضرورت اقتصادی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعباس موسویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه اقتصاد ایران از جهت رشد و شکوفایی به مرحله حساسی رسیده است، گفت: اگر بخواهیم گام‌های بعدی توسعه را محکم‌تر برداریم و با اطمینان به سمت سند چشم‌انداز حرکت کنیم قطعا ضرورت دارد که به رویکرد حمایت از تولید ملی بیندیشیم زیرا پایه‌های اولیه رشد و توسعه اقتصادی متکی به تولید است.

این استاد اقتصاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم رفاه جامعه بالا برود لازمه‌اش این است که اشتغال و درآمد در جامعه بالا برود تا به رفاه منتهی شود و اگر می‌خواهیم بیکاری از بین برود باید زمینه حمایت از تولید داخلی را فراهم بیاوریم.

موسویان با تاکید بر اینکه در این مقطع زمانی و رونق اقتصادی بحث حمایت از تولید ملی یک ضرورت است، تصریح کرد: تحقق این مهم نیاز به عزم همگانی دارد که ابتدا دولت و مجلس به عنوان حاکمیت لازم است از آن حمایت کارشناسی، منطقی و همه جانبه داشته باشند و تولیدکننده‌ها نیز باید شرایط و فضای لازم را برای حمایت به وجود آورند و محصولات‌شان را از جهت کیفیت، قیمت و کمیت ارتقا دهند.

وی یادآور شد: مصرف‌کنندگان نیز که رکن اصلی هستند باید بدانند امروزه مصرف داخلی فقط به معنای خریدن یک کالای داخلی از میان چند کالای موجود در بازار نیست، بلکه باید بدانند که پشت خرید هر کالای ایرانی ‌اشتغال، تولید، فعالیت، ایجاد درآمد ملی و توسعه اقتصادی خوابیده است اما خرید یک کالای خارجی به معنای بیکاری، خارج شدن سرمایه‌ها و هدر رفتن منابع داخلی است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه باید با تلاش رسانه‌ها، اهمیت این مساله در جامعه جا بیفتد، تاکید کرد: مردم باید به این باور برسند که پشت سر هر خرید داخلی یک سلسله ارزش‌ها نهفته و پشت هر خرید خارجی یک سلسله ضدارزش‌های اقتصادی نهفته است؛ بنابراین دولت باید تلاش کند با آماده کردن مقدمات و ایجاد فضای کسب و کار مناسب زمینه را برای تولید ملی فراهم و زیرساخت‌ها را گسترش و هزینه‌های تولید را کاهش دهد و با کاستن از مالیات‌ها، تولیدکنندگان داخلی را به‌منظور حمایت از تولید داخلی تشویق کند.

موسویان خاطرنشان کرد: مجلس به عنوان نهاد قانونگذاری می‌تواند با تصویب قوانین مناسب و برطرف کردن قوانین دست و پا گیر و حمایت از تولیدکنندگان در مقابل واردکنندگانی که دنبال سود کوتاه مدت هستند زمینه قانونی حمایت از تولید داخلی را فراهم بیاورد.

وی اضافه کرد:‌ قوه قضاییه نیز با انجام حمایت‌های قضایی از سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی و فراهم کردن زمینه‌های ایفای حقوق کارآفرینان و فعالان اقتصادی می‌تواند حمایت قضایی خود را در این ارتباط داشته باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تولیدکنندگان نیز باید با طراحی مدل‌های مناسب و تدبیر لازم، مدیریت صحیح در تولید بر روی کیفیت و کمیت تولیدات داخلی سرمایه‌‌گذاری مناسب داشته باشند، گفت: مصرف‌کنندگان داخلی به‌عنوان طرف دیگر این مساله باید با ایجاد فرهنگ مناسب تبلیغی در جامعه به این جمع‌بندی برسند که خرید یک کالای ایرانی در مقایسه با کالای خارجی فقط یک انتخاب صرف نیست بلکه هر خرید داخلی، ایجاد اشتغال، درآمد و زمینه رشد تکنولوژی و توسعه دانش را به همراه دارد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان اظهار کرد: هر نوع خرید از محصولات داخلی به معنای سرمایه‌گذاری بلندمدت در اقتصاد ملی برای سال‌های آینده است که این موضوع باید با کمک رسانه‌ها و مبلغان و دستگاه‌های فرهنگی به مردم منتقل شود.

 

۲۳ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۳۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP