عبور قدرتمند از کانال 27هزار واحدی/شاخص بورس رکورد 45 ساله ایران را شکست

عبور قدرتمند از کانال 27هزار واحدی/شاخص بورس رکورد 45 ساله ایران را شکست
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ، درپی کسب نتایج موفقیت آمیز ایران در مذاکرات هسته‌ای،شاخص بورس هم به علت هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید سهام به بالاترین قله درعمر 45 ساله خود رسید و وارد کانال 27 هزار واحدی شد تا روند رو به شد جدیدی را شروع کند.

 
به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، شاخص بورس اوراق بهادار که یکی از مهمترین متغیرهای اصلی بازار سهام کشور به شمار می رود ، امروز 27 فروردین 91 وارد دوره جدیدی از حیات شد تا انتظار سال گذشته فعالان بازار  محقق شود. این رویداد مهم در سایه کسب نتایج موفقیت آمیز هسته ای ایران در مذاکرات روز گذشته با 1+5 رخ داد تا سهامداران و کارگزاران با افق روشنی از مسائل سیاسی روبرو شوند.

براساس این گزارش، درحالی برخی از سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی طی روزهای گذشته از احتمال مثبت بودن مذاکرات 26 فروردین ایران با گروه 1+5 در استانبول سخن می گفتند که با این رویکرد اقدام به خرید سهام شرکت های آینده دار کردند و منتظر نتایج دیروز شدند. این نگاه و اقدام ریسک پذیران بازار سهام، امروز با تشکیل صف های میلیونی خرید سهام اکثر شرکت های بزرگ و هجوم سهامداران جدید و قدیم برای خرید سهام شرکت ها به ثمر نشست.

این درحالی است که اکثر فعالان بازار بر این باورند با توجه به دلایلی چون پایین بودن قیمت سهام اکثر شرکت ها و عدم رشد بهای آنها، در جا زدن بورس در سال گذشته، حاکم شدن آرامش سیاسی ، اثر مثبت مواردی چون از رونق افتادن بازار های سکه و ارز، آینده روشن و مثبت شرکت های صادر کننده محصولات، افزایش سودآوری شرکت های تولید کننده با در نظر گرفتن حمایت همه جانبه نظام و دولت از شعار سال تولید ملی ، کار و سرمایه ایرانی، در پیش رو بودن مجامع سالانه شرکت های دارای سال مالی 29 اسفند 90 و سایر موارد موثر، بورس اوراق بهادار حداقل تا اوایل خرداد و شاید هم تا پایان تیر و شهریور به رونق و رشد قیمت ها و متغیرها ادامه دهد و بتواند امسال جلوتر از سایر بازارها حرکت کند.

به این ترتیب و با این تحلیل اولیه بود که از همان شروع معاملات امروز شرکت هایی چون فولاد مبارکه،سایپا، بانک ملت، گل گهر، چادرملو، حفاری شمال ،توسعه معادن روی ، کشتیرانی ، گروه بهمن ، بانک تجارت، تایدواتر ، آلومینیوم ایران و غیره با صف های خرید چند تا چندین میلیون سهمی روبرو شدند. این جریان موجب شد تا سهام شرکت هایی چون فولاد مبارکه ، گل گهر ، چادرملو، بانک های ملت و پارسیان و تجارت ، سرمایه گذاری های غدیر و امید و توسعه معادن و فلزات، ملی مس، با اثر 60 تا 11 واحدی خود زمینه ساز اصلی جهش 345 واحدی شاخص باشند .

با این افزایش ارقام شاخص که در 7 ماه اخیر بی سابقه بود ( تا قبل از امروز بیشترین رشد روزانه شاخص مربوط به 15 شهریور سال گذشته با 353 واحد بود) دماسنج بازار سهام 45 ساله کشور به بالاترین عدد و قله در طول حیات خود یعنی به 27 هزار و 241 واحدی رسید. چرا که پیش از این شاخص بورس در 19 شهریور سال 90 با 168 واحد رشد برای نخستین بار از کانال 27 هزار واحدی  عبور کرده بود اما فقط در دو روز دیگر قادر به ثبت اعداد 27 هزار و 99 و 58 واحدی شده و سپس از 22 شهریور به کانال 26 و در ادامه به 25 و 24 هزار تایی سقوط کرده بود.

بااین اوصاف، شاخص بورس با این رکورد شکنی وارد دوره جدیدی از روند شد تا بعد از این حرف های بیشتری برای اهالی بازار و مسئولان بازار سرمایه داشته باشد.

 

۲۷ فروردین ۱۳۹۱ ۱۳:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP