سفر نظربایف به اندونزی/تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی

سفر نظربایف به اندونزی/تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ، رئیس جمهور قزاقستان صبح امروز در رأس یک هیئت سیاسی و اقتصادی به منظور سفری 3 روزه عازم "جاکارتا" پایتخت اندونزی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، بنابر اعلام دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان دیدار و مذاکرات با مقامات عالی‌رتبه اندونزی از جمله "سوسیلو بامبانگ یواینو" رئیس جمهوری و مقامات مجلس این کشور از محورهای برنامه این سفر خواهد بود.

به گفته این منبع، مذاکرات با "رادژاسوی خاتوی" وزیر هماهنگ‌سازی مسائل اقتصادی اندونزی، ملاقات با تجار و نمایندگان جامعه مدنی این کشور نیز بخشی از برنامه دیدار و مذاکرات رئیس جمهوری قزاقستان است.

در این اطلاعیه بررسی وضعیت فعلی همکاری‌های قزاقستان-اندونزی همچنین چشم‌انداز روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه متقابل و موضوع اولویت‌های ریاست دوره‌ای قزاقستان در سازمان همکاری کشورهای اسلامی، از محورهای دیدار و مذاکرات نظربایف با مقامات اندونزی عنوان شده است.

این منبع همچنین افزود: رئیس جمهور قزاقستان در چارچوب برنامه بازدید خود از اندونزی در همایش تجار و سرمایه‌گذاران که با حضور مقام‌های رسمی و نمایندگان نهاد‌های بازرگانی این کشورها به منظور ایجاد انگیزه در همکاری‌های اقتصادی و تجاری برگزار می‌شود، شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

بنا بر اعلام این منبع نظربایف از تجار و سرمایه‌گذاران اندونزی در این همایش دعوت می‌کند که با استفاده از شرایط تسهیلی برای سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های مهم اقتصادی قزاقستان شرکت کنند.

رئیس جمهور قزاقستان در مدت 20 سال پس از آغاز روابط دیپلماتیک بین "آستانه" و "جاکارتا" برای اولین بار در سال 1995 به اندونزی سفر کاری انجام داده بود اما این اولین بار است که وی در یک سفر رسمی و با هدف زمینه‌سازی برای تقویت روابط دوجانبه عازم این کشور شده‌است.

بنا به گفته برخی از منابع مستقل، در چارچوب این سفر رسمی، امضای چند سند همکاری بین آستانه و جاکارتا نیز پیش‌بینی می‌شود.

اگرچه مقامات سطح پایین‌تر اندونزی و قزاقستان تا کنون ضمن بازدیدهای جداگانه از کشورهای یکدیگر بر وجود ظرفیت و توانمندی‌های اقتصادی برای افزایش میزان مبادلات فیمابین تأکید کرده‌اند اما بنا بر آمار نهادهای رسمی میزان مبادلات کالا بین این 2 کشور در سال گذشته اندکی بیش از 35 میلیون دلار بوده‌است.

این در حالی است که حجم مبادلات کالا بین روسیه (کشور دیگر منطقه و از شرکای اصلی قزاقستان در سازمان همکاری اوراسیا) با اندونزی حدود 5 میلیارد دلار است.

کارشناسان اقتصادی قزاقستان استخراج و تبدیل نفت، مشارکت در بخش ساخت و ساز و همکاری در بخش‌های زیربنایی را از ظرفیت‌های موجود برای همکاری با اندونزی می‌دانند.

علاوه بر این تحلیلگران، افتتاح سفارت قزاقستان در مالزی را که بخش دیگری از برنامه سفر نظربایف به جاکارتا است، عامل مهمی برای توسعه مناسبات دوجانبه عنوان می‌کنند.

این در حالی است که قزاقستان تا کنون امور دیپلماتیک خود با اندونزی را توسط نمایندگی خود در مالزی انجام می‌داد.

کارشناسان احتمال می‌دهند یکی از اسنادی که مقامات قزاقستان و اندونزی به امضا برسانند، سند همکاری بین نهادهای دادستانی در زمینه مقابله مشترک با پولشویی، تروریسم و تهدیدهای فرامنطقه‌ای باشد.

ضمن اینکه در بازدید "محمد محفوظ" رئیس دادگاه قانون اساسی اندونزی از قزاقستان که پنج ماه پیش انجام شد، مقامات آستانه با اشاره به ضرورت همکاری در این زمینه بر لزوم امضای سندی بدین منظور تأکید کردند.

نظربایف در مرحله دیگر سفر خود به کشور های آسیای جنوبی از اندونزی به مالزی سفر می‌کند.

 

۳۰ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۵۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP