وزیر اقتصاد ترکیه در واشنگتن:همه از تحریم ایران ضرر می‌کنند/ صادرات ترکیه به ایران ۲۰ درصد کاهش یافت

وزیر اقتصاد ترکیه در واشنگتن:همه از تحریم ایران ضرر می‌کنند/ صادرات ترکیه به ایران ۲۰ درصد کاهش یافت
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ،وزیر اقتصاد ترکیه در انتقاد آشکار از سیاست تحریم ایران گفت صادرات ترکیه به ایران طی امسال ۲۰ درصد کاهش داشته و هزینه های اقتصادی ناشی از تحریم ها نه فقط به ایران، بلکه به ترکیه و کشورهای دیگر نیز تحمیل شده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از بلومبرگ، ظفر کاگلایان، وزیر اقتصاد ترکیه گفت، صادرات ترکیه به ایران امسال 20 درصد کاهش را شاهد بوده و هزینه واردات نفت از این کشور نیز پس از تحریم های غرب علیه تهران افزایش یافته است.

کاگلایان امروز در واشینگتن به خبرنگاران گفت، هزینه های اقتصادی ناشی از تحریم ها نه فقط به ایران، بلکه به ترکیه نیز تحمیل شده است. وی گفت: «کشورهای دیگر نیز بهای این تحریم ها را می پردازند.»

وی افزود، تلاش ها برای محدود ساختن صادرات نفت ایران، امنیت تامین انرژی اقتصاد جهانی را  با خطر مواجه ساخته و موجب افزایش بهای نفت شده است. ترکیه سال گذشته 54 میلیارد دلار صرف واردات انرژی کرده که 40 درصد افزایش را در مقایسه با سال 2010 نشان می دهد.

در همین حال، امروز همزمان با پیش بینی صندوق بین المللی پول در مورد افزایش رشد اقتصاد جهانی، بهای نفت در بازار نیویورک به بالاترین میزان در طی دو هفته گذشته رسید. نفت خام برای تحویل در ماه می با یک دلار و 42 سنت افزایش، بشکه ای 104 دلار و 3 سنت معامله شد. بهای نفت خام از ابتدای امسال حدود 5.8 درصد رشد را شاهد بوده است.

بر اساس آمار سازمان انرژی آمریکا، ترکیه با خرید روزانه 182 هزار بشکه نفت از ایران، در شش ماهه ابتدایی سال 2011 میلادی، ششمین وارد کننده بزرگ نفت ایران بوده است. بر این اساس، در این دوره زمانی 6 ماهه، ترکیه 7 درصد از تولید نفت خام ایران را به خود اختصاص داده بود.

وزیر اقتصاد ترکیه همچنین تاکید کرد که آنکارا تعهدی به اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران ندارد و تنها به تحریم های سازمان ملل علیه تهران پایبند است. وی و نامیک تان، سفیر ترکیه در واشینگتن اظهار داشتند که با این وجود ترکیه تصمیم گرفته که در واکنش به تحریم های آمریکا، امسال واردات نفت از ایران را به میزان 20 درصد کاهش دهد.

بر اساس قانونی که 31 دسامبر به امضای رئیس جمهور آمریکا رسید، مشتریان نفت ایران تا 28 ژوئن فرصت دارند تا وزارت امور خارجه آمریکا را از کاهش قابل توجه خرید نفت خود از ایران مطمئن سازند. ماه گذشته آمریکا 11 کشور از جمله ژاپن و برخی کشورهای اروپایی را به دلیل کاهش قابل توجه واردات نفت از ایران از این تحریم ها معاف ساخت.

اگر ترکیه و سایر کشورها، نتوانند مشمول این معافیت قرار گیرند، آن دسته از موسسات مالی این کشورها که اقدام به همکاری در زمینه معاملات نفتی با بانک مرکزی ایران بنمایند، از حضور و همکاری با سیستم بانکی آمریکا منع خواهند شد.

۳۰ فروردین ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP